APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

معرفی VMware Blockchain به عنوان یک پلتفرم سازمانی

پلتفرم VMware Blockchain که اکنون در دسترس قرار گرفته، با توسعه‌ی مبنای دیجیتال سازمانی خود برای هر برنامه‌ی کاربردی، روی هر دستگاه و روی هر Cloud به عنوان یک پلتفرم Blockchain در سطح سازمانی ارائه شده و پاسخگوی نیازهای برنامه‌های کاربردی Multi-Party و حیاتی برای کسب‌و‌کار می­باشد.

Blockchain و سازمان

Workflowهای امروزی Multi-Party سازمان‌ها جدا از هم بوده و نگهداری آن‌ها بسیار پیچیده می­باشد، این امر منجر  به تأخیر، افزایش هزینه و توقف نوآوری می‌گردد. Workflow Data معمولاً در چارچوب سازمان از هم جدا می‌باشند که این امر منجر به لزوم مراحل ناکارآمد و پرهزینه برای اشتراک و تطبیق دادن داده‌های در این چارچوب می‌گردد. برای ارائه‌ی تعریف مجددی از این Workflow ها، به تکنولوژی‌ جدیدی نیاز است که یک منبع حقیقی را در چندین Party مختلف ایجاد کند.

فناوری بلاک چین چیست و چه امکاناتی را فراهم می آورد

ویدیوهای بیشتر درباره Blockchain

برنامه‌های کاربردی خدمات مالی که در آن‌ها ممکن است چندین روز زمان ببرد تا اجرای یک تراکنش روی سیستم‌ها جدا از هم تطبیق لازم را پیدا کند، اکنونی می‌توانند از این جریان کاری جدید بهره‌مند شوند. شرکت VMware همکاری نزدیکی را با چندین شرکت پیشرو در صنعت انجام داده و از راهکارهای Blockchain در زیرساخت خدمات مالی برای فاکتورهای حیاتی موردنیاز آن‌ها در یک پلتفرم Blockchain، ازجمله موارد زیر بهره برده است: 

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

  • ثبات داده در Blockchain و تاب‌آوری سیستم به‌طورکلی؛ این مورد به‌طور خاص برای زیرساخت بازار سرمایه قابل‌اعمال است که روی Blockchain پیاده‌سازی می‌شود و باید برای اجرا عملکردهای اقتصادی یک کشور پاسخگوی الزامات سختگیرانه باشد. 
  • حفظ حریم خصوصی و یک منبع حقیقی واحد برای تمام نهادها، جهت اجتناب از نیاز به تطبیق داده. 
  • یکپارچه‌سازی عمیق با زبان‌های قراردادی هوشمند برای اینکه به توسعه‌دهندگان برنامه کاربردی دسترسی لازم به تمام ویژگی‌ها داده شود و بهترین قابلیت‌های زبان و پلتفرم کنار هم قرار گیرد. 
  • سادگی عملیاتی حول پیاده‌سازی، قابلیت مشاهده، قابلیت ارتقا و قابلیت پشتیبانی. 

کاربران سازمان پروژه‌های Blockchain خود را از آزمایشگاه‌ها خارج کرده و وارد تولید کرده‌اند. با انجام این همکاری‌های فنی، همراه با پژوهش‌ها و توسعه‌ی فنی بنیادین VMware، راهکار VMware Blockchain با فهرست جامعی از ویژگی‌ها ایجاد شده است تا موارد کاربرد حیاتی برای کسب‌و‌کار وارد بخش تولید شوند. 

ویژگی‌های VMware Blockchain‌ 

ویژگی‌های Blockchain می‌توانند شبیه بخش‌هایی از یک کتاب علم رایانه‌ای باشند. در اینجا بخش‌هایی از ویژگی‌های VMware Blockchain‌ شرح داده می‌شوند و توضیح داده می‌شود که سازمان‌ها چطور می‌توانند از این ویژگی‌های استفاده کنند: 

  • همسان‌سازی State Machine: برای اطمینان حاصل کردن از ثبات و تاب‌آوری داده حتی در شدیدترین سناریوهای خرابی، VMware Blockchain برمبنای همسان‌سازی ماشین وضعیت Byzantine با قابلیت تحمل خطا ساخته شده است. تراکنش‌هایی که وارد پلتفرم می‌شوند از طریق اجماع نظر مرتب و اجرا شده تا بتواند وضعیت State Machine تغییر کند. 
  • Key/Value Ledger احراز هویت‌شده‌ی آگاه از حریم خصوصی: برای اینکه حقایقی درمورد قراردادهای هوشمند روی پلتفرم به اثبات برسد و اجازه داده شود که دسترسی به یک منبع حقیقی واحد قابل‌تأیید و آگاه از حریم خصوصی ارائه گردد، VMware Blockchain وضعیت Blockchain را در یک ساختار داده‌ی Key/Value احراز هویت‌شده ذخیره می‌کند. داده‌هایی که در این ساختار ذخیره می‌شوند با لایه قرارداد هوشمند یکپارچه‌سازی می‌گردد تا دسترسی به داده تنها به نهادهای لازم در یک جریان کاری Multi-Party ارائه گردد. این امر موجب مزایای منحصربه‌فردی مانند حریم خصوصی در سطح پایین‌تر از تراکنش می‌گردد. 
  • یکپارچه‌سازی عمیق با DAML: با این نسخه از VMware Blockchain، پشتیبانی از برنامه‌های کاربردی DAML به‌صورت Native اضافه شده است و DAML interpreter به‌عنوان یک State Machine در پلتفرم یکپارچه‌سازی می‌شود. این امر به کاربرانی که برنامه‌های کاربردی DAML را توسعه می‌دهند، یک پلتفرم Blockchain با دسترس‌پذیری بالا و یک رابط کاربری DAML Ledger API استاندارد می‌دهد. این ویژگی‌ها یکپارچه‌سازی و تست شده‌اند و پشتیبانی از تولید VMware Blockchain شامل پشتیبانی از DAML Interpreter و Ledger API می­باشد. 
  • قابلیت‌های عملیاتی در سطح سازمانی: یکی از چالش‌های دائمی مکاربران این است که پیاده‌سازی و پشتیبانی از پلتفرم‌های Blockchain دشوار و پیچیده می‌باشد. در VMware Blockchain با بهره بردن از آشنایی کاربران سازمان با زیرساخت مبتنی بر نرم‌افزار موجود و سرمایه‌گذاری آن‌ها روی این زیرساخت، این پیچیدگی کاهش پیدا کرده است. پیاده‌سازی VMware Blockchain، به لطف یک ابزار تنظیم با کاربری آسان که Instanceهایی از Nodeها را به‌عنوان ماشین‌های مجازی که روی تکنولوژی‌های VSphere هسته‌ای اجرا می‌شوند،  به یک فرایند پنج‌دقیقه‌ای تسهیل شده است ایجاد می‌کند. قابلیت‌های مانیتورینگ و Logging غنی پس از پیاده‌سازی در دسترس قرار می‌گیرند و به‌عنوان بخشی از محصولات VMware Suite، کاربران از پشتیبانی VMware Global برای VMware Blockchain پشتیبانی سازمانی دریافت می‌کنند: دسترسی 24 ساعته و همه‌روزه به تیم پشتیبانی، ابزار مدیریت و SMEهای اختصاصی برای حل مشکلات به‌صورت کارآمد. این خدمات پشتیبانی شامل اجزای DAML می‌باشند که در VMware Blockchain گنجانده شده‌اند.

بیشتر بخوانید: معرفی Blockchain ارائه‌شده توسط سیسکو – قسمت اول

از جمله کاربرنی که از VMware Blockchain بهره می­برند میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

بورس اوراق بهادار استرالیا یا ASX به‌عنوان یکی از 10 بورس برتر جهان هر ماه میلیون‌ها معامله را انجام می‌دهد و صدها هزار سرمایه‌گذار روی زیرساخت آن حساب می‌کنند. ASXنیازمند راهکار جدیدی است که از حجم بالای تراکنش‌های آن پشتیبانی کرده و توانایی اشتراک داده را به‌صورت ایمن فراهم کند تا از حریم خصوصی  کاربرانش حفاظت گردد. Dan Chesterman، مسئول ارشد اطلاعات در ASX بیتن می­کند: «ترکیب VMware Blockchain و تخصص Digital Asset در قراردادهای هوشمند و‌ تکنولوژی Distributed Ledger، شراکت مناسبی است که به ما کمک می‌کند زیرساخت مالی بازار استرالیا را مدرنیزه و متحول کنیم.  DLT می‌تواند به دفاتر خدمات مالی کمک کند داده‌های خود را دگرگون کرده، حریم خصوصی و محرمانگی را حفظ نمایند و فرایندهای دستی که در صنعت وجود دارند را از میان بردارند.»

شرکت Broadridge Financial Solutions، یک سازمان شناخته‌شده در زمینه‌ی تکنولوژی‌های مالی بین‌المللی که سالیانه برای هزاران نهاد تریلیون‌ها دلار تراکنش دارد، اعلام می­کند برای پی‌ریزی راهکار Distributed Ledger Technology Repurchase Agreement خود یا DLT Repo، نیاز به پلتفرم Blockchain در سطح سازمانی وجود دارد. هوراسیو برکت، رئیس DLT Repo for Broadridge Financial Solutions اظهار داشت: «Broadridge روی ایجاد راهکارهای مبتنی بر Blockchain متمرکز است تا زیرساخت بازار سرمایه را تغییر دهد و به کاربران خود کمک کند کارآمدی عملیاتی بدست آورده و فرصت‌های جدیدی بدست آورند. VMware Blockchainپلتفرمی را برای ما فراهم می‌کند که می‌توانیم توافقات چندجانبه خود را با استفاده از آن روی یک پلتفرم Byzantine مقیاس‌پذیر و دارای تحمل خطا  مدل‌سازی و اعمال کنیم. این امر یک منبع حقیقی واحد، مشترک و قابل‌اعتماد را ایجاد می‌کند که توانایی خودکارسازی و دیجیتالی شدن فرایندهای Repo و کاهش تلاش‌ها برای مصالحه را ایجاد می‌نماید.»

VMware با تشخیص اینکه الزامات و نیازهای Blockchain در سازمان‌ها با هم متفاوت است، با متخصصان در صنعت شراکت می‌کند تا استفاده از Blockchain را تسریع کند.

Yuval Rooz، یکی از موسسان و مدیرعامل Digital Asset می‌گوید: «نوآوری مشترک ما با VMware درمورد Blockchain شیوه‌ی تازه‌ای را از انجام کسب‌و‌کار فراهم کرده است که می‌تواند برای صنایع مختلفی سود داشته باشد.  VMware Blockchain که با قراردادهای هوشمند DAML از Digital Asset یکپارچه‌سازی شده است، حریم خصوصی را بین شرکت‌کنندگان در جریان کاری یکسانی فراهم می‌کند.

VMware با شرکای خدماتی مثل Accenture ،Infosys و Intellect EU مشارکت می‌کند که در Enterprise Blockchain و ارزیابی استراتژی در بخش خدمات مالی، طراحی راهکار، ساخت و پیاده‌سازی دارای قابلیت‌های اثبات‌شده هستند.

David Treat، مدیر ارشد اجرایی در Global Blockchain و Multiparty Systems Lead در شرکت Accenture اظهار دارد: «با بهره بردن از پتانسیل کامل داده در دنیای دیجیتال، سیستم‌های Multiparty که توسط Blockchain پشتیبانی می‌شوند در حال شکل دادن به صنایع و تحول در شیوه‌ی همکاری سازمان‌ها هستند. برای مثال این تکنولوژی در حال تغییر شکل خدمات مالی است و این کار را با تغییر نحوه‌ی اجرای تراکنش‌ها از پرداخت گرفته تا پردازش پس از معامله انجام می‌دهد. ما می‌توانیم با بهره بردن از تکنولوژی‌های قدرتمند VMware و Digital Asset و ترکیب آن‌ها با تخصص عمیق Accenture در صنعت، این قابلیت‌ها را فراهم کنیم تا کاربران بتوانند از محصولات و خدمات جدید استفاده کنند و درهمین‌حال عملیات مربوط به توسعه، مدیریت و پیاده‌سازی جریان‌های کاری Multiparty پیچیده برای آن‌ها تسهیل گردد.

مأموریت سازمانی در مرکزیت VMware

VMware Blockchain در مرکز خود دارای مأموریت سازمانی است. با تشخیص اهمیت نوآوری، برتری در مهندسی و عملیات Day-2، به سازمان‌ها این توانایی داده می‌شود که راهکارهای Blockchain خود را وارد بخش تولید کنند و سادگی پیاده‌سازی، مانیتورینگ، مدیریت و پشتیبانی در سطح جهانی در این امر بسیار تأثیرگذار است.

اشتراک ایمیل