APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

مدرن‌سازی مرکز داده با استفاده از قابلیت‌های vSAN 7

هم اکنون آخرین نسخه ارائه‌شده از نرم‌افزار پیشرو و زیرساختی فوق همگرا، VMware vSAN، به بازار عرضه شده است. vSAN که دارای اکوسیستمی غنی از شرکاست، پلتفرم منتخب Cloudهای Private و Public شده است. این مقاله بررسی می‌کند که چگونه vSAN 7 با قابلیت‌ها و پیشرفت‌هایی تازه‌تر، به مدرن‌سازی مرکز داده سرعت می‌بخشد.

سازمان‌های با ابعاد گوناگون و صنایع مختلف به سرعت HCI را به کار گرفته‌اند تا آن‌ها را به نتایج بهتری در کسب‌وکار برساند. سازمان‌ها نیاز دارند تا کالاها و خدمات جدید را سریع‌تر از همیشه به مشتریان و کارمندان ارائه دهند، چرا که تکنولوژی جدید،  توسعه محصول و زمان تحویل را به سرعت کاهش می‌دهد. تصمیم‌گیرندگان در حوزه زیرساخت IT به پلتفرم‌هایی نیاز دارند که بتوانند امکان ارائه سریع راهکارهای جدید را فراهم سازند و برای رسیدن به آن هدف روش‌های زیر را مشخص کرده‌اند:

  • آسان‌سازی مدیریت زیرساخت و افزایش سرعت آماده‌سازی
  • یکپارچه‌سازی Block Storage و File Storage
  • پشتیبانی از تکنولوژی‌های در حال ظهور مانند Containerها

vSAN که تحت تاثیر نیازها و روندهای صنعتی است، مدیریت زیرساخت را با کاهش تعداد ابزارهای مورد نیاز برای مدیریت چرخه عمر سرور تسهیل می‌کند. سازمان‌ها اکنون می‌توانند Block Storage و File Storage را با vSAN یکپارچه نمایند و به این ترتیب نیاز به راهکارهای Third Party را کاهش داده و آماده‌سازی File Share را کاهش می‌دهد. همچنین این نرم‌افزار دارای قابلیت‌های جدیدی است که باعث ارتقای برنامه‌های کاربردی Cloud-native شده و امکان پشتیبانی از File-services و vSphere add-on برای Kubernetes (که در گذشته به آن Project Pacific گفته می‌شد) را از طریق VMware Cloud Foundation فراهم می‌سازد.

تسهیل به‌روزرسانی کلاستر با vSphere Lifecycle Manager

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

مدیریت چرخه زندگی کار زمان‌بری است. مدیران معمولا با تعداد زیادی ابزار که نیازمند مهارت‌های تخصصی هستند، از زیرساخت خود نگهداری می‌کنند. مشتریان VMware در حال حاضر از دو رابط مختلف برای عملیات Day Two  استفاده می‌کنند:

vSphere Update Manager یا VUM برای نرم‌افزارها و درایورها و سرورها و کاربردهای ارائه‌شده از جانب Vendorها برای به‌روزرسانی‌های Firmware. در این نسخه عرضه‌شده، VMware HCI یک مکانیزم جدید و یکپارچه را به منظور به‌روزرسانی مدیریت نرم‌افزار و Firmware بنیان‌گذاری می‌کند که همواره با عنوان vSphere Lifecycle Manager یا vLCM در vSphere موجود است.

vLCM در یک مدل مطلوب ایجاد شده که برای Hypervisor و Stack کامل درایورها و Firmware سرورهایی که به مرکز داده نیرو می‌بخشند، مدیریت چرخه عمر را فراهم می‌کند. vLCM را می‌توان برای به‌کارگیری یک Image، مانیتورکردن تطبیق‌پذیری و اصلاح کلاستر در صورت مشاهده شرایط پیش‌بینی نشده، مورد استفاده قرار داد. این کار از نیروی لازم برای مانیتورکردن تطبیق‌پذیری هر یک از بخش‌ها می‌کاهد و کمک می‌کند تا در کل کلاستر به تبعیت از VMware Compatibility Guide یا VCG حالت پایدار برقرار باشد. vLCM رویکرد جدید قدرتمندی برای ایجاد مدیریت کافی چرخه عمر پایدار و تسهیل‌شده سرور است.

امکانات Vsan 7File Serviceهای Native برای vSAN

File Serviceهای Native که در داخل vSAN قرار گرفته‌اند مدیریت Storage را تسهیل می‌کنند، چرا که با این کار وابستگی به راهکارهای خارجی کاهش می‌یابد. vSAN 7 هم‌اکنون از NFS v3 و v4.1 پشتیبانی می‌کند که ملزومات را برای انواع کاربرد فراهم می‌نمایند. روش فعال کردن File Serviceها در vSAN مانند فعال کردن دیگر قابلیت‌های در سطح کلاستر، مثل سرویس‌های iSCSI، رمزگذاری، حذف داده‌های تکراری و فشرده‌سازی است. کل چرخه عمر آماده‌سازی و مدیریت File Serviceها می‌تواند به صورت یکپارچه از طریق رابط کاربری vCenter اجرا شود. این ویژگی کمک می‌کند تا به مجموعه وسیع‌تری از موارد کاربرد که نیازمند File Serviceهایی با قابلیت تلفیق آسان هستند، پرداخته شود.

پیاده‌سازی برنامه‌های کاربردی مدرن‌تر در vSAN با Cloud Native Storage پیشرفته

vSAN 7 قابلیت‌های Cloud-native Storage را – که نخستین بار در به‌روزرسانی سوم vSAN 6.7 معرفی شده بود – توسعه داده و قوی‌تر کرده است. اکنون vSAN از استفاده از File Serviceهای Native به عنوان Volumeهای دائمی برای کلاسترهای Kubernetes پشتیبانی می‌کند. این Volumeهای دائمی اکنون قادرند از استفاده از رمزگذاری و Snapshot پشتیبانی کنند. vSAN علاوه بر File Serviceها، vSphere Add-on for Kubernetes را (که پیش از این با عنوان Project Pacific شناخته می‌شد) فعال می‌کند که خود امکان پیاده‌سازی بارهای کاری Containerشده Stateful را بر Datastoreهای vSAN فراهم می‌سازد.

vsan 7پیشرفت‌‌های کلی در قابلیت‌های vSAN 7

عملیات رفع عیب لحظه‌ای بعد از جایگزینی vSAN Witness Host

vSAN 7 منطق جایگزینی و همسان‌سازی مجدد یک vSAN Witness Host برای Stretched Cluster و توپولوژی‌های 2 نود را تقویت می‌کند. زمانی که تجهیزات vSAN Witness Host تحت فشار بوده یا نیاز به جایگزینی داشته باشند، می‌توان به سادگی و با استفاده از دکمه «Replace Witness» در vCenter آنها را جایگزین کرد. بعد از این جایگزینی، vSAN یک عملیات رفع عیب فوری را فعال می‌کند تا به سرعت شرایط vSAN Witness Host را به یک حالت پایدار تغییر دهد. این پیشرفت کمک می‌کند تا با تسریع بازسازی vSAN Witness Host، آسیب‌پذیری موقت تا محافظت در سطح Site کاهش یابد.

هدایت Stretched Cluster I/O بر اساس عدم تعادل ظرفیت در Siteها

توپولوژی vSAN Stretched Cluster انعطاف‌پذیری VM و داده‌ها را در حالتی که قطعی Site رخ می‌دهد، فراهم می‌کند. چابکی vSAN به مدیران این امکان را می‌دهد که پارامترهای پیکربندی مناسب را برای هر یک از ماشین‌های مجازی با سطوح حفاظتی یا وابستگی‌های مختلف تنظیم کنند. در نتیجه، ممکن است ظرفیت در دسترس یک Site نسبت به Site دیگر، متعادل نباشد. vSAN 7 اطلاعات جدیدی را به منظور به حداقل رساندن تاثیرات ناشی از شرایط فشردگی ظرفیت معرفی می‌کند. در صورت تشخیص عدم تعادل،  vSANبا چک کردن پارامترهایی که بر اساس آن‌ها IO محدود به شرایط فشردگی ظرفیت سایت شده، IO فعال را به سایت سالم هدایت میکند. این مراحل کاهش بدون آن که اختلالی در عملکرد ماشین مجازی ایجاد کنند، رخ می‌دهند. این بهینه‌سازی، نمونه فوق‌العاده‌ای از ارائه اطلاعات بیشتر به vSAN، به منظور تضمین عملکردهای قابل پیش‌بینی تحت طیف گسترده‌ای از شرایط است.

گزارش دقیق فضای سطح VM در سراسر رابط کاربری vCenter در VMهای مبتنی بر vSAN

vSAN 7 مرحله جدیدی از استمرار در گزارش‌دهی ظرفیت در سطح VM در vCenter برای VMهای مبتنی بر vSAN، ارائه می‌کند. طراحی داخلی vCenter متناسب با گزارش ظرفیت در سطح VM، مشابه چگونگی عملکرد Storage قدیمی است. این اصلاحات به ایجاد سازگاری میان تفاوت‌های گزارش‌دهی که ممکن است بین نواحی vSAN در vCenter و مناطق گزارش‌دهی قدیمی VM مانند کلاستر و نمای Host یافت شود، کمک می‌کند.

بهبود گزارش‌دهی از حافظه برای بهینه‌سازی در حال انجام

معیار جدید میزان مصرف حافظه در لحظه، در رابط کاربری و از طریق API عرضه شده تا درک و بینش عمیق‌تری نسبت به مصرف منابع ایجاد کند. با معماری بسیار کاربردی vSAN، همزمان با تحول محیط (از طریق Scale-up یا Scale-out)، معیارهای سنجش مبتنی بر زمان، با تغییراتی در پیکربندی نرم‌افزار و سخت‌افزار که در کلاستر ایجاد می‌گردد،  به همبسته کردن تغییر در مصرف حافظه کمک می‌کنند. این کار به ارزیابی سیستماتیک تاثیر تغییرات در پیکربندی و بهینه‌سازی مداوم طرح کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید: سنجش عملکرد vSAN

قابل دید بودن vSphere Replication Objects در نمایش ظرفیت vSAN

VMware vSphere Replication یک راهکار همسان‌سازی مبتنی بر Hypervisor و نامتقارن برای VMهای vSphere است. این راهکار مکانیزم ساده و موثری برای حفظ و بازیابی VMها فراهم می‌کند و در vSphere Essentials Plus Kit و نسخه‌های بالاتر لایسنس موجود است. vSAN 7 با استفاده از vSphere Replication اصلاح قابل‌توجهی برای محیط‌ها ارائه می‌کند. مدیران اکنون قادرند Objectهای مرتبط با vSphere Replication را  در سطح VM و نیز در نمایش‌های ظرفیت در سطح کلاستر، شناسایی کنند. این آگاهی از داده‌های vSphere Replication  به مدیر در تعیین منابع استفاده شده برای نیازهای همسان‌سازی نامتقارن کمک فراوانی می‌کند.

پشتیبانی از دستگاه‌های ظرفیت بالا

vSAN در برآوردن نیازهای در حال تحول Storage چابکی زیادی از خود نشان داده است.vSAN 7 از دستگاه‌های ذخیره‌سازی  جدیدتر و بزرگتر پشتیبانی می کند. این پشتیبانی می‌تواند پیشرفت‌های ذاتی را وارد محیط‌های مشتریان کند. من جمله این اصلاحات، حذف داده‌های تکراری و نسبت‌های فشرده‌سازی و کاهش هزینه به ازای ترابایت (TB) است. پشتیبانی از درایوهای دارای چگالی بیشتر، مزیتی منحصر به معماری vSAN است: افزودن یا جایگزین کردن تدریجی گروه‌های دیسکی موجود با گروه‌های دیسکی جدید دارای درایوهای با چگالی بیشتر، که نیازی به هیچ‌گونه هزینه Licensing اضافه نخواهد داشت.

پشتیبانی Native از نگهداری برنامه‌ریزی شده یا بدون برنامه با NVMe Hotplug

NVMe در همه سطوح جدید قابلیت‌های عملکردی به سیستم‌های ذخیره سازی کمک کرده است. vSphere 7 قابلیتی را عرضه کرده که با ویژگی مرتبط با دستگاه‌های SAS و SATA قدیمی‌تر هم طراز بوده یا از آن فراتر می‌رود. این قابلیت پشتیبانی Hotplug از دستگاه‌های  NVMeدر vSphere و vSAN است و سطح جدیدی از انعطاف‌پذیری و قدرت سرویس‌دهی به Hostهای ترکیب‌شده با دستگاه‌های NVMe را ارائه کرده و با تسهیل تسک‌های نگهداری حول افزودن، حذف کردن، و جابه‌جایی دستگاه‌های Storage در Host، زمان Uptime را بهبود می‌بخشد. Hostهای مدرن ممکن است به طور بالقوه دارای تعداد زیادی دستگاه NVMe باشند، و مزایای Hotplug به محیط‌ها در ابعاد بزرگ و کوچک کمک می‌کند.

حذف الزام Eager Zero Thick (EZT) برای دیسک اشتراکی در vSAN

vSAN 7 برای برنامه های ماشین‌های مجازی که از دیسک‌های مجازی اشتراکی استفاده می‌کنند، نظیر Oracle RAC، انعطاف‌پذیری اصلاح‌شده‌ای عرضه می‌کند. قبلا این پیش‌نیاز وجود داشت که که دیسک‌های مجازی اشتراکی که دارای Flagهای Multi-writer  هستند، می‌بایست از فرمت Eager Zero Thick استفاده کنند اما در این نسخه این پیش‌نیاز حذف شده است. مجموعه الزامات ساده و روان در این نسخه باعث بهبود سادگی و افزایش کارآیی می‌‌گردد.

vSAN 7 با فراهم کردن یک Storage Control Panel یکپارچه برای هر دو پروتکل Block و File برای مدیران، به مدرن‌سازی زیرساخت فوق همگرا پرداخته و با قرار دادن قابلیت‌های پیشرفته قابل توجه، آن را به راه‌کاری عالی برای ماشین‌های مجازی قدیمی و برنامه‌های کاربردی Cloud-native تبدیل می‌کند. مدیر چرخه عمر vSphere با تجمیع ابزارهای به‌روزرسانی نرم‌افزار، درایور و Firmware و عرضه مدلی مطلوب برای پیاده‌سازی یک Image، از پیچیدگی مانیتورینگ و نگهداری از زیرساخت می‌کاهد. File Shares در این نرم‌افزار مدیران را قادر می‌سازد تا با یک جریان کاری واحد، سریعا به آماده‌سازی File Share بپردازند؛ File Shareهای یکپارچه‌شده نیز از وابستگی به راهکارهای Third-Party گران می‌کاهند و مدریت چرخه عمر را ساده‌تر می‌‌‌کنند. از آن جایی که برنامه‌های کاربردی Cloud-native نیز قادر به بهره‌وری از File Shareهای vSAN هستند، IT می‌تواند بارهای کاری بیشتری را به نحو کارآمد در HCIهای مبتنی بر vSAN تجمیع کند. اصلاحات دیگر طیف گسترده‌ای از مزایا را در بر می‌گیرد. این اصلاحات می‌توانند از مانیتورینگ پیشرفته زیرساخت، که به مدیران در برنامه‌ریزی برای نیازهای آینده کمک می‌‌کند، تا زیرساخت قابل رشد که از درایوهای با ظرفیت بیشتر و اصلاح Uptime با NVMe Hotplug پشتیبانی می‌کند، متغیر باشند. vSAN همچنان به دلیل یکپارچگی در تحول و سرعت در نوآوری، پلتفرم منتخب برنامه‌های کاربردی قدیمی و برنامه‌های مدرن در حال تکامل می‌ماند.

اشتراک ایمیل