APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

آشنایی با راهکار جدید Open Caching شرکت سیسکو

سیسکو، Qwilt و (Digital Alpha (DA اعلام کردند که با یک راهکار مبتنی برسرویس و Open Caching قصد دارند بازار Content Delivery Network  یا CDN را متحول کنند و مشتری اصلی آن‌ها BT است.

انتشار محتوا به ‌طور روزافزونی با کیفیت 4K و در آینده نزدیک 8K صورت می‌گیرد و از برنامه‌های کاربردی واقعیت مجازی و واقعیت افزوده (AR/VR) روی چندین دستگاه، از طریق اتصالات سیمی و بی‌سیم پشتیبانی می‌ کند. این امر نیازهای ظرفیت شبکه را افزایش می‌دهد و انتظار می‌رود تا پایان سال 2022، ترافیک ویدیویی اینترنت مصرف‌ کننده‌ها 82% کل ترافیک اینترنت (مصرف‌کننده) را تشکیل دهد، لازم به ذکر است این رقم در سال 2017، 73% بوده است. درنتیجه الزامات اجرایی، موجب تسریعِ عدم بکارگیری مدل‌های قدیمی ارائه محتوا می‌شوند و این فرصت را به ارائه‌ دهندگان خدمات می‌دهند تا از منابع Edge خود برای پیاده ‌سازی قابلیت‌های CDN توزیعی استفاده کنند و در دامنه سرویس‌های پخش زنده مدیا فعال‌تر شوند.

Open Caching چیست؟

Open Caching یک معماری باز است که توسط Streaming Video Alliance تولید شده و مورد تائید قرار گرفته است. Open Caching پلتفرمی را عرضه می‌کند که زیرساختِ ارائه‌ی محتوای شبکه‌های Service Provider را به یک CDN جهانی با APIهای باز برای انتشاردهندگان محتوا مرتبط می‌سازد.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

Open Caching و پیاده سازی Edge CDN Footprint

Open Caching طراحی شده است تا به ارائه‌ دهند گان خدمات کمک کند که به آسانی یک Edge CDN Footprint را پیاده‌سازی کنند. به علاوه به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا بر جریان محتوا نظارت بیشتری داشته باشند. همچنین این فناوری نیاز تولیدکنندگان محتوا به ظرفیت بیشتر، تداوم ارائه محتوای طولانی‌تر و عملکرد مطمئن‌تر را در سطح منطقه‌ای و جهانی فراهم می‌کند.

Open Caching و همکاری سیسکو با شرکت Digital Alpha

به‌ واسطه همکاری با Digital Alpha به‌ عنوان شریک سرمایه‌ گذار که راهکار مالی منحصر به‌ فردی را فراهم می‌کند، این مشارکت پلتفرم نوآورانه تولید محتوای Qwilt که بر پایه Open Caching است را با زیرساخت شبکه و Edge Compute شرکت سیسکو ترکیب می‌کند تا راهکار مبتنی بر سرویسی را برای تمامی ارائه ‌دهندگان سرویس‌ها در جهان فراهم کند.

الزامات تغییر وضعیت به Open Caching

BT که ارائه ‌دهنده‌ی شبکه و ارتباطات از راه دور در بریتانیا است. در همکاری با Cisco ،Qwilt و DA این راهکار را پیاده‌ سازی کرده تا ظرفیتی معادل چندین ترابایت در ثانیه اضافه کرده و سیستم پخش ویدیوی زنده‌ی با کیفیت و به‌ صرفه را فراهم کند تا نیازهای رو به افزایش خود را در سال 2020 و پس از آن برآورده سازد. تصمیم آن‌ها در تغییر وضعیت به Open Caching براساس الزامات زیر است:

  • ارائه با کیفیت‌ترین تجربه پخش زنده در سراسر شبکه خود
  • پشتیبانی از یک معماری باز و مورد تائید Streaming Video Alliance
  • ایجاد منبع درآمد جدید با تبدیل شدن به یک بخش فعال از دامنه سرویس‌های تولید محتوا  
  • کاهش هزینه‌های تولید محتوا با پیاده‌سازی قابلیت‌های CDN در داخل شبکه خود
  • کاهش هزینه‌های پیاده‌سازی با استفاده از مدل نوآورانه‎ی بدون هزینه‌ی سرمایه‌ (Capex-Free)

با بیش از 50 ارائه ‌دهنده سرویس جهانی، Vendorهای تکنولوژی و انتشاردهندگان محتوا که به ‌طور فعال در صنعت تولید محتوا بدین سمت مشارکت می‌کنند. صنعت و اکوسیستم پشتیبانی پخش زنده برای Open Caching درحال رشد است.

بیشر بخوانید: ارتقاء CDN با استفاده از تجهیزات سیسکو جهت بهبود تجربه کاربری

پلتفرم Open Caching در کنار زیرساخت Cloud شرکت سیسکو

نیل مک ‌رای طراح ارشد بخش معماری و مدیر استراتژی معماری و تکنولوژی در BT می‌گوید: در BT ما به دنبال توسعه هستیم و پخش زنده ویدیو هرگز به اندازه‌ای که در شرایط چالش‌ برانگیز فعلی مهم است، اهمیتی نداشته است. مأموریت ما در BT این است که هر بار به مشتریان خود اطمینان خاطر دهیم که دارای بهترین تجربه (پخش زنده) هستند و با رکورد میزان پخش زنده ما نیاز داشتیم تا شرایط موجود را متحول کنیم. پلتفرم Open Caching پیشتاز Qwilt در کنار زیرساخت Cloud شرکت سیسکو، اولین قابلیت 5G MEC را در بریتانیا به BT می‌دهد تا سرویس‌های درخواستی و ویدیو‌های با کیفیت ویژه را عرضه کند.

همکاری  سیسکو در کنار Qwilt و Digital Alpha و فعال‌سازی سرویس‌های Edge Cloud

جاناتان دیویدسن، رئیس پیشین و مدیر کل گروه زیرساختی Cisco گفت: با توجه به اینکه پخش زنده ویدیو قرار است 80% ترافیک ارائه ‌دهندگان جهانی سرویس‌ها را در سال آینده تشکیل دهد، تولید محتوا از اولین سرویس‌هایی است که می‌تواند به‌صورت درونی پیاده‌ سازی شود تا ارائه ‌دهندگان سرویس در دوران 5G از ظرفیت اشغالی Edge خود درآمدزایی کنند. ما با برداشتن این قدم بزرگ در کنار Qwilt وDigital Alpha به‌منظور فعال‌سازی سرویس‌های Edge Cloud برای ارائه‌دهندگان سرویس، می‌توانیم اقتصاد اینترنت را در آینده دستخوش تغییر کرده و با مشتریانی همچون BT مشارکت کنیم و به آن‌ها در مدیریت بهینه‌تر ترافیک ویدیو‌ها کمک کنیم.

فعال کردن Open Caching و استفاده از Edge Computing

آلن مایور رئیس و بنیانگذار Qwilt می‌گوید: نحوه‌ی استفاده‌ی ما از ویدیو تغییر کرده است و تولید محتوا نیز باید همراه با آن تغییر کند. هدف ما این است که به ارائه‌ دهندگان سرویس کمک کنیم Open Caching را در شبکه خود فعال کنند و از Edge Computing به‌عنوان جز اصلی معماری خود بهره ببرند. ما با هم به بسیاری از مشتریان مانند BT کمک می‌کنیم تا به تحول دیجیتالی خود در بریتانیا شتاب دهند و پلتفرمی را برای تولید محتوا ایجاد کنند که بتواند به‌عنوان زیربنایی برای برنامه‌های کاربردی امروز و تجربه‌های جدید آینده خدمت ‌رسانی کند.

پیاده سازی CDN با کمترین ریسک

ریک شروتی، یکی از بنیان ‌گذاران و مدیران Digital Alpha اظهار کرد: Digital Alpha یک شریک تجاری مطمئن است که به‌ طور فعال با شرکت‌های پیشگام در فناوری همکاری می‌کند تا نیازهای تجاری آن‌ها را برآورده سازد. این شرکت با راهکارهای مالی منحصربه‌ فرد، فرصت‌های بیشتری برای آن‌ها فراهم کند. پیشینه و تخصص ما، به ما این قدرت را می‌دهد که این مدل نوآورانه و مبتنی بر خروجی را سازمان‌بندی کنیم تا به ارائه ‌دهندگان سرویس در جهان کمک کنیم CDNهای خود را با ریسک محدود و هزینه‌ی سرمایه‌ صفر پیاده‌سازی کنند. ما متعهد هستیم که با همکاری با این شرکا و تولیدکنندگان محتوای پیشرو، در ماه‌های آینده این پلتفرم را در سطح جهانی برای ارائه ‌دهندگان سرویس توسعه دهیم.  

اشتراک ایمیل