APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

اجرای IT روی Cloud و اجرای Cloud روی لینوکس

در عصر کنونی که صنعت IT به سمت Cloud معطوف گردیده است، لینوکس می‌تواند موجب پیشرفت روزافزون مباحث مربوط به Cloud ‌گردد. با توجه به پذیرفته شدن لینوکس، توسط Azure در مایکروسافت، در می‌یابیم که تحولاتی  در عصر تکنولوژی در راه است.

درحال حاضر باید تسلط Cloud بر IT را پذیرفت، چرا که سال‌هاست شاهد رشد و گسترش Cloud نسبت به IT داخل سازمان ها بوده‌ایم.

تحقیقات اخیر موسسه Uptime بر روی هزار مدیر اجرایی در حوزه‌ی IT نشان داد که 50 درصد از مدیران ارشد شرکت‌های IT انتظار دارند، اکثر بار کاری IT در آینده به صورت Off-Premise در Cloud یا سایت‌های Colocation استقرار یابند. از میان افراد بررسی شده، 23 درصد انتظار دارند که این تغییر در سال آینده صورت بگیرد و 70 درصد نیز تصمیم دارند این تغییرات را طی 4 سال آتی میسر گردانند.

این اتفاق چندان هم عجیب و دور از انتطار نیست. با توجه به اینکه بسیاری از افراد همچنان به سرورهای فیزیکی و Rackها گرایش دارند، اغلب ایجاد دیتا‌سنتر اختصاصی به لحاظ مالی، منطقی به نظر نمی‌رسد. درک این موضوع بسیار ساده است. کافیست که هزینه‌ی سرمایه‌گذاری جهت تهیه سخت‌افزارها با هزینه‌ی عملیاتی استفاده از Cloud مقایسه گردد. در حال حاضر و با توجه به شرایط موجود، نمی‌توان انتظار داشت که همه‌چیز باید از منابع خارجی تامین شود، اما اغلب اوقات و برای اکثر مشاغل گرایش به استفاده از Cloud، به دلیل مسائلی که مطرح شد، وجود دارد.

امروزه با توجه به اینکه امروزه در سرویس‌های Amazon Web ،Apache CloudStack ،Rackspace، پلتفرم Google Cloud و OpenStack از لینوکس استفاده می‌شود، در نتیجه شناخت و کسب اطلاعات در مورد لینوکس برای بهره‌گیری کامل از ساختار Cloud امری ضروری می‌باشد. پیرو این امر، پیاده‌سازی برنامه سرور لینوکس برای تمامی‌ کسب‌و‌کارها تا سال 2014 به میزان 79 درصد افزایش نموده است، این در حالی‌ است که پیاده‌سازی سرورهای ویندوزی، 36 درصد کاهش پیدا کرده است. شایان ذکر است که رشد و گسترش لینوکس بعد از سال 2014 نیز همچنان ادامه یافته و مایکروسافت به این قضیه اذعان نموده است.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

Mark Russinovich، مدیر ارشد فناوری اطلاعات در Azure اظهار داشت که مایکروسافت در سال گذشته، روند استفاده از لینوکس در هر یک مورد از چهار ماشین‌ مجازی Azure را به یک مورد از سه ماشین مجازی افزایش داده است.

با توجه به اینکه مایکروسافت از Cloud به عنوان منبع اصلی درآمد خود بهره می‌گیرد، یک‌سوم از کسب‌و‌کار Cloud خود را با اتکا به لینوکس انجام می‌دهد. در حال حاضر طرفداران و حتی مخالفان مایکروسافت نمی‌توانند به‌ راحتی با این موضوع کنار بیایند که مایکروسافت از یک شرکت نرم‌افزار به ارائه دهنده‌ی سرویس‌های متن باز و مبتنی بر Cloud تبدیل شده است.

نفوذ لینوکس به فضای سرورهای خاص در حال حاضر بیش از قبل به چشم می‌آید. به عنوان مثال، Docker اخیرا یک نسخه Beta برای ویندوز 10 و Mac OS X ارائه نموده است. که مسلما این امر نشان‌دهنده‌ی آن نیست که Docker سرویس شاخص Container خود را به Windows 10 و Mac OS X انتقال داده است.

Docker برای هر دو پلتفرم، در یک ماشین‌مجازی لینوکسی اجرا می‌شود. HyperKit در Mac OS و Hyper-V هم در Windows اجرا می‌گردد. شاید واسط کاربری‌ شما شبیه به برنامه Mac یا Windows دیگری باشد، اما در اصل برنامه‌ همچنان در لینوکس اجرا می‌شود.

بنابراین همانطور که اکثر کاربران تلفن‌های اندروید و Chromebook در جریان استفاده از لینوکس بر روی تجهیزات خود نیستند، کاربران IT نیز در پس‌زمینه فعالیت خود به سمت لینوکس و Cloud در حال پیشروی می‌باشند.

 

اشتراک ایمیل