APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

هتل به ظاهر خنده دار روباتی در ژاپن، اکنون به یک کسب و کار جدی تبدیل شده است!

“اسم من  Yoshiyuki Kawazoe است.این هتل من است.” دانشیار معماری حرکات دانشگاه توکیو، در حالی که به دیوار یک ساختمان دو طبقه که اصلا شبیه یک هتل نبود تکیه می داد ، ادامه داد :”دویست نفر در رقم زدن این رخداد شرکت داشته اند ، اعم از متخصصین در طراحی محیطی، مهندسی، معماری، رباتیک و ساخت و ساز. در واقع این هتل همه ی آن هاست ! ”

هتل ” Hen-na ” از نظر راهنمای تور به عنوان یک هتل رباتی (robot hotel) شناخته خواهد شد ، اما نیاز به سرمایه گذاری بیشتر در این زمینه می باشد. در واقع ایده پردازان و متفکران این پروژه امیدوارند که این تسهیلات باعث کاهش هزینه ی هتلداری شود.

هدف هتل، طبق آنچه رئیس هتل ترسیم کرده است، یک هدف جدی است و آن هم تبدیل شدن به کارآمد ترین هتل در جهان! از حدود ۲ سال پیش که هزینه های هتل رو به افزایش گذاشت، مدیر هتل شروع به بحث و تبادل نظر با متخصصین مهندسی و رباتیک کرد، با هدف ایجاد یک هتل کارآمد  و صرفه جویی در  هزینه ها، چه مالی و چه محیط زیستی.

۰۲

اگر شما به این فکر می کنید که هتل “Hen-na ” یک هتل بلا استفاده است و جنبه ی ظاهری دارد، خب تا حدی حق با شماست، اما تصویر بزرگ تری که وجود دارد این است که محققین مهم ترین و با نفوذ ترین دانشگاه ژاپن در حال تحقیق و توسعه ی آخرین دستاورد ها در زمینه ی “تکنولوژی سبز” هستند، همچنین آن ها تلاش می کنند تا مکانی برای همکاری مشترک انسان ها و ربات ها فراهم کنند به گونه ای که هریک بتوانند کاری که می خواهند را انجام دهند. به طور کامل نمی توان نیروی انسانی را حذف کرد اما ربات ها می توانند هزینه ی نیروی انسانی را کاهش دهند، همچنین می توانند در راه اندازی یک هتل کارآمدتر، موثر باشند.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

۰۳

دلیل طرح مجموعه ی ۴ ساختمانی هتل این است که جریان هوا در همه ی قسمت ها وجود داشته باشد ، این مسئله ی مهمی است زیرا هیچ گونه سیستم تهویه ی هوایی وجود ندارد که این خود یک پارامترمنفی در نگاه اول است . با توجه به اینکه هتل در یکی از جزایر جنوبی ژاپن با آب و هوای گرم و مرطوب قرار دارد، نبود سیستم تهویه کمی غیر منطقی به نظر می رسد، اما به طور مثال، زمانی که دمای هوای بیرون چیزی در حدود ۳۳ درجه سانتیگراد است ، دمای داخل اتاق ها بسیار خنک تر می باشد و همه ی این ها به دلیل وجود شبکه های پیشرفته ای از صفحات رادیاتوری ترکیب شده با آجرهای جذب کننده ی حرارت، رنگ آمیزی انعکاسی ویژه و صفحات خورشیدی روی بام ها و هم چنین سنسورهای کنترل کننده ی دما در تک تک اتاق ها می باشد.

این هتل انتظار دارد که تا ۳۰ درصد از هزینه های انرژی خود را در مقایسه با هتل های عادی کاهش دهد و این ملاحظات دمایی خود بخش عمده ای از آن است. در حقیقت هتل Hen-na با کاهش مصرف انرژی و کاهش هزینه هایی از قبیل حداقل سازی امکانات و … سعی در تبدیل خود به یک هتل تمیز و شیک با پایین ترین هزینه را دارد.

به گفته ی یکی دیگر از متخصصین که روی ” ادغام معماری هتل و روبات ها ” کار می کند، یکی دیگر از تفاوت های حیاتی این هتل با دیگر هتل ها در طراحی آن است زیرا تنها برای انسان ها طراحی نشده است و البته این یکپارچه سازی مشکلاتی هم در پی دارد . به عبارت دیگر این نوع طراحی تقریبا در هیج جای دیگری به کار نرفته است.

۰۴

ملاحظات طراحی به گونه ای است که با زیرساخت و تجهیزات هتل هم خوانی دارد ، مثلا سیستم تشخیص چهره بر روی درب هراتاق. در واقع در طراحی هتل همه ی این جوانب سنجیده شده است ، مثلا در این مورد است نورپردازی کافی برای تشخیص چهره در دو مکان تعبیه شده ، یکی در محل پذیرش که چهره ی فرد اسکن می شود و یکی در جلوی در ورودی هر اتاق . در زمانی که مسافر در حال پاسخ گویی به سوالات ربات قسمت پذیرش! و پرکردن فرم ها برای اقامت است ، چهره ی او نیز توسط چند ماشین اسکن و پردازش می شود .

عملکرد این ربات ها و ماشین ها پیوسته در حال نظارت است تا تغییرات مناسب برای بهبود سرویس دهی  آن ها انجام شود .

در نهایت تعدادی چالش و سوال پیش روی متخصصین رباتیک و معماری و هتلداران قرار می گیرد ، به طور مثال شیطنت های کودکان در برخورد با ربات ها ،  نیاز برخی مسافران به دستگاه های تهویه مطبوع ، مشکلات ناشی از کنجکاوی مسافران در مواجهه با روبات های خدمه و  …  .

اشتراک ایمیل