APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

دسترسی عمومی به Kubernetes در Azure Container Service

اخیرا امکان اتصال به Kubernetes نیز همانند سرویس‌های DC/OS و Docker Swarm در Azure Container Service فراهم گردیده است.

علی‌رغم آنکه شرکت‌های مایکروسافت و گوگل در اغلب موارد اختلاف نظر دارند اما در استفاده از Kubernetes برای  تنظیم Cloud Container با یکدیگر هم نظر می‌باشند.

به تازگی Kubernetes جهت استفاده در Azure Container Service یا به اختصار ACS (محصول پیشنهادی شرکت مایکروسافت برای میزبانی Cloud Container)، در دسترس عموم قرار گرفته است. پشتیبانی ACS از Kubernetes به همراه پشتیبانی از سرویس‌های فعلی مانند Docker Swarm و DC/OS  ارائه می‌گردد که این سرویس‌ها مبتنی بر Apache Mesos می‌باشند.

Containerها به ارائه یک Runtime مجزا، Portable و هماهنگ برای برنامه‌های کاربردی می‌پردازند که به نحوی مطلوب با فرآیند پیاده‌سازی در محیط Cloud متناسب می‌گردد. در ضمن، Orchestratorهایی مانند Kubernetes به مدیریت گروهی Containerها کمک می‌نماید. به علاوه، بسیاری از ارائه‌دهندگان Cloud مانند مایکروسافت نیز به ارائه سرویس‌هایی می‌پردازند که روند مدیریت کلی سیستم را ساده‌تر می‌نماید.

شرکت مایکروسافت از این جهت در میان رقبای خود منحصر به فرد می‌باشد که امکان انتخاب از بین سه Orchestrator Container را برای مشتریان خود فراهم نموده است. Amazon EC2 Container Service از Container Orchestrator مختص به خود استفاده می‌کند، در حالی که Container Engine متعلق به شرکت گوگل تنها از Kubernetes پشتیبانی می‌کند.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

موضوع جالب توجه در این پروژه آن است که Kubernetes پیش از عرضه به مجموعه‌های گسترده‌ Open Source ، به عنوان یک پروژه داخلی در Google آغاز به کار کرد و پس از آن بود که این پروژه به مجموعه‌های بزرگتر از جمله مایکروسافت گسترش یافت.

طبق نظر Brendan Burn که از مهندسین سابق شرکت گوگل و عوامل پروژه Kubernetes می‌باشد و اخیرا نیز به مایکروسافت پیوسته است، افراد به دلیل اکوسیستم سرویس‌هایی که مایکروسافت باید در صدر Container Orchestrator عرضه نماید، ACS را برای بارهای کاری Container شده خود انتخاب می‌نمایند.

وی همچنین عنوان کرد: مزیت مهم استفاده از ACS آن است که مدیریت هر سه Orchestrator پشتیبانی شده را با یک تجربه هماهنگ تسهیل می‌نماید. بدین ترتیب مدیریت یک Orchestrator متن باز در مقابل یک Orchestrator دیگر در واقع یک تجربه نسبتا قابل قیاس خواهد بود.

شرکت مایکروسافت علاوه بر ارائه اخبار مربوط به دسترس‌پذیری عمومی، از عرضه پشتیبانی Beta برای استفاده از Kubernetes خبر داده است تا با استفاده از ACS، علاوه بر Linux Container به مدیریت Windows Server Container نیز بپردازد. این روند در کنار پشتیبانیِ فعلی Beta از سرویس‌‌ها برای مدیریت Windows Server Container با استفاده از Docker Swarm می‌باشد.

اشتراک ایمیل