APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

راهکارهای جایگزین استفاده از vSphere 5.5 با اتمام پشتیبانی از آن

پشتیبانی عمومی از vSphere 5.5 در روز 19 سپتامبر سال 2018 به پایان رسید. کاربران پس از اطمینان حاصل کردن از اینکه محیط‌شان پشتیبان‌گیری شده و آماده‌ی ارتقا به نسخه‌های بالاتر است باید تصمیم بگیرند که می‌خواهند به چه نسخه‌ای ارتقا پیدا کنند و باید چه ملاحظاتی را به عنوان بخشی از مسیر ارتقای پشتیبانی مدنظر قرار دهند.

در ابتدا باید چهار گزینه را مدنظر داشت:

گزینه‌ی اول باقی ماندن در نسخه‌ی vSphere 5.5 بدون پشتیبانی است. این تصمیم، تصمیم مناسبی نیست، اما اگر فردی به تازگی از پایان پشتیبانی مطلع شده باشد، ممکن است وقت و منابع لازم برای تغییر و بروزرسانی را نداشته باشد. گزینه‌ی دیگر این است که درخواست پشتیبانی گسترده تر ‌با VMware بررسی گردد. گزینه‌ی سوم ارتقا به vSphere 6.0 است که تا 12 مارس 2020 پشتیبانی خواهد شد، در نتیجه کاربر چند سالی تا ارتقای بعدی فرصت خواهد داشت. از نظر زمان و منابع، این گزینه، ساده‌ترین گزینه است.  در نهایت می‌رسیم به گزینه‌ی آخر که از همه جالب‌تر است، زیرا ویژگی‌ها و عملکردهای جدیدی در دو نسخه‌ی جدیدتر vSphere ارائه شده‌اند، vSphere 6.5 و vSphere 6.7 که تا 15 نوامبر 2021 پشتیبانی خواهند شد. در ادامه برخی از عملکردهایی که با انتقال به این پلتفرم‌ها به دست خواهد آمد، مطرح می‌گردند.

ویژگی های vSphere 6.5

  1. vCenter Server Appliance: برای افرادی که امروزه VMware Virtual Center مبتنی بر ویندوز را اداره می‌کنند، ممکن است زمانش فرا رسیده باشد که این مسیر ارتقا را مدنظر قرار دهند، زیرا نسخه‌ی 6.5، نسخه‌ی کاملی از Appliance vCenter می‌باشد. این Appliance نه تنها مدیریت دقیقی را فراهم می‌کند، بلکه مقیاس‌پذیری، سادگی انتقال و Update Manager معروفی که در Appliance کارگذاری شده است، را نیز به ارمغان می‌آورد.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

  1. رمزگذاری ماشین‌های مجازی: در vSphere قابلیت رمزگذاری ماشین‌های مجازی درون Hypervisor و در ‌زمانی که IO برای کنترلر دیسک مجازی عرضه می‌شود، وجود دارد.
  2. vSAN : این راهکار برای همه‌ی سازمان‌ها، به خصوص در ساختارهایی که کاربر سیستم، Storage اشتراکی خود را اجرا می‌نماید تا VMware Datastore خود را در جایی ارائه کند که ماشین‌های مجازی‌اش در آن ذخیره شده‌اند، قابل اعمال نیست . اما همچنان باید قابلیت‌هایی که در نسخه‌ی 6.5 در vSAN وجود دارد مدنظر قرار گیرد، قابلیت‌هایی مانند: Erasure Coding، Stretch Clustering، QoS، رمزگذاری و موارد بیشتر.
  3. vCenter Management در واقع vSphere Client مبتنی بر HTML5 را معرفی می‌کند. این مورد به هیچ وجه نباید تعیین کننده‌ی تصمیم کاربر به ارتقا به این نسخه باشد، زیرا رابط کاربری هنوز تکمیل نشده است و کاربر مجبور خواهد شد برای انجام کار‌های خود بین رابط‌های کاربری جابه‌جا شود. اما به هر حال قدم مثبتی می‌باشد و وقتی به vSphere 6.7 برسیم، این تنها راه برای برای مدیریت محیط vSphere خواهد بود.

قابلیت های vSphere 6.7

ارتقا به نسخه‌ی 6.7 به عوامل بسیاری بستگی دارد، مانند اینکه آیا سخت‌افزار کاربر با آخرین نسخه‌ی رسمی از VMware سازگاری دارد یا خیر. موارد بسیاری در این مورد تغییر کرده است و این موارد حتما باید بررسی گردند.

قابلیت مدیریت

در قسمت vSphere 6.5 به HTML5 Client اشاره شد. در این نسخه، قدم بزرگتری برای رابط کاربری مدیریت برداشته شده است و دیگر لازم نیست برای انجام Taskها بین پنجره‌های مختلف جابه‌جا شد. نکته‌ی دیگری که باید به آن اشاره شود این است که vSphere 6.7 آخرین نسخه‌ای خواهد بود که از vCenter Server روی ویندوز پشتیبانی می‌کند.

Storage

چندین نکته‌ در مورد vSphere 6.7 و Storage وجود دارد: وقتی که زمان تصمیم‌گیری فرا می‌رسد، قابلیت استفاده از PMEM (حافظه‌ی ماندگار)، که دارای ویژگی‌های مشابهی با حافظه است اما در طول قطع و وصل نمودن برق، داده را حفظ می‌کند، در برخی از برنامه‌های کاربردی سازمانی که تنها نیازمند سریع‌تر شدن همه چیز هستند، مفید واقع می‌شود.

vSAN 6.7 قابل‌توجه‌ترین و مهم‌ترین نسخه‌ی vSAN می‌باشد. اولا، می‌توان از طریق HTML5 مدیریت را انجام داد و نیازی به انجام این کار از طریق CLI و APIها نیست. vSAN iSCSI از Windows Server Failover Clusters یا به اختصار WSFC پشتیبانی می‌نماید. در نسخه‌ی 6.5 نیز، vSAN از تکنولوژی‌های مدرن Layer Clustering برنامه‌های کاربردی ویندوز مانند Microsoft SQL، Always-on Availability Groups یا به اختصار AAG، Microsoft Exchange Database Availability Groups یا DAG و Oracle Real Application Clusters یا RAC پشتیبانی می‌کرد. همچنین ویژگی Adaptive Resync برای اطمینان حاصل کردن از وجود مقدار مناسبی از منابع برای I/Oهای VM و I/Oهای Resync در طول تغییرات دینامیک بار روی سیستم، وجود دارد.

اشتراک ایمیل