APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

لینوکس: بزرگترین سیستم عامل خودرو در قرن بیست و یکم

خودروها چیزی بیش از یک موتور یا بدنه زیبا هستند. آنها تجهیزات پیچیده‌ی محاسباتی هستند که لینوکس بر روی آنها  اجرا می‌گردد. در واقع لینوکس به عنوان یک سیستم عامل خودرو در عصر حاضر شناخته شده می باشد.

امروز علاوه بر آنکه می توانید لینوکس را بر روی سرور یا تلفن اندروید خود اجرا نمایید، قادر خواهی بود آن را بر روی خودرو نیز نصب نمایید. البته بدیهی است که هیچ کس تا کنون خودرویی را به خاطر سیستم عامل آن خریداری نکرده است. اما لینوکس در حال گسترش پلتفرم Infotainment ، نمایشگر وضعیت مسیر و سیستم‌های اتصال Wi-Fi و 4G برای تولیدکنندگان بزرگ خودرو نظیر نیسان، تویوتا، جگوار و لندلور می باشد و در مسیر همکاری با شرکت‌های خودروساز میتسوبیشی، مزدا و فورد نیز قرار دارد.

در حال حاضر تمامی تلاش‌های لینوکس و نرم‌افزارهای متن باز برای صنعت خودروسازی در پروژه ی Automotive Grade Linux تلفیق شده است تا به هوشمندسازی خودرو کمک نمایند.

امروزه شرکت‌های نرم‌افزاری در حال مشارکت با تکنولوژی اینترنت تجهیزات سیار یا به عبارتی Internet of Mobile Things می باشند و شرکت‌هایی همچون  Movimento، Oracle، Qualcomm، Texas Instruments، UIEvolution و VeriSilicon نیز به پروژه (Automotive Grade Linux (AGL پیوسته‌اند. AGL یک پروژه‌ی مشترک و متن باز است که برای ارائه یک نرم افزار مبتنی بر لینوکس برای خودروهای متصل به اینترنت در نظر گرفته شده است.

Dan Cauchy، مدیرکل لینوکس در بیانیه‌ای اظهار داشت که AGL در طول سال گذشته و همگام با افزایش سریع تقاضا برای سرگرمی (Infotainment) و تکنولوژی خودروهای متصل به اینترنت، رشد فوق العاده‌ای داشته است.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

وی در ادامه افزود که مبنای پیوستن ما به این پروژه، نه تنها رشد سریع، بلکه تنوع در گرایش و علایق کسب و کارهای مختلف، از نرم‌افزارهای Semiconductor و In-Vehicle گرفته تا IoT و سرویس‌های Cloud می‌باشد.

این شرکت‌ها پس از اعلان اخیر AGL در مورد AGL Unified Code Base یا ‌UCB جدید، وارد این گروه شده‌اند. توزیع جدید لینوکس مبتنی بر AGL و دو پروژه متن باز دیگر برای خودروها شامل Tizen و GENIVI Alliance می‌باشد. UCB به عنوان نسل دوم لینوکس برای خودروها، از ابتدا در رابطه با برنامه‌های ویژه برای خودرو ارائه شده‌ است و مسیریابی، ارتباطات، ایمنی، امنیت و قابلیت عملکرد اطلاعات و سرگرمی (Infotianment) را کنترل می‌نماید.

به گفته‌ وی، صنعت خودرو به یک Framework و سیستم استانداردِ متن باز نیاز دارد که خودروسازان و تامین‌کنندگان را قادر به استفاده از قابلیت‌های تلفن‌های هوشمند در خودرو می‌نمایند.

این توزیع جدید به ادغام بهترین اجزا از AGL ،Tizen ،GENIVI و سایر کدهای مرتبط متن باز در یک AGL Unified Code Base می‌پردازد و این امکان را برای کاربران فراهم می‌نماید تا از پلتفرم‌های رایج برای نوآوری سریع استفاده نمایند. توزیع AGL UBC، نقش مهمی را در انتخاب سیستم‌های مبتنی بر لینوکس برای تمامی عملکردها در وسیله نقلیه ایفا می‌کند.

در واقع از زمان عرضه این تکنولوژی در ژانویه 2016، چهار شرکت خودروسازی و ده کسب وکار فعال در زمینه نرم‌افزار به پروژه AGL ملحق شده‌اند. لینوکس در مسیر درستی قرار گرفته تا برترین سیستم عامل قرن بیست و یکم در صنعت خودرو و هوشمندسازی آن باشد.

اشتراک ایمیل