APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

اقدامات مایکروسافت در راستای ارتقای GVFS

در‌حال‌ حاضر SourceTree IDE Client از GVFS پشتیبانی می‌کند و احتمالا چند Client دیگر نیز به موارد پشتیبانی‌کننده‌‌ افزوده خواهد شد.

مایکروسافت اخیرا برنامه‌هایی در زمینه‌ی بهبود Git Virtual File System یا با اختصار GVFS متعلق به خود داشته ‌است که شامل مرتبط ساختن Visual Studio IDE با Git و پشتیبانی آن از سوی Client‌های Third-Party  می‌باشد.

ایجاد GVFS را باید تلاش برای توسعه‌ی نسخه‌ی نرم‌افزاری سیستم کنترل Git برای پروژه‌ها و تیم‌های بسیار بزرگ، مجازی‌سازی فولدر git. و دایرکتوری کاری به شمار آورد. در Git Virtual File System تنها قسمت‌هایی از یک Repo و فایل‌ها دانلود می‌شوند که مورد نیاز توسعه‌دهندگان برنامه‌ها می‌باشد. لازم به ذکر است که این نرم‌افزار با مجازی‌سازی فایل سیستم، به ایجاد یک Back End مبتنی بر سرور و یک لایه‌ی مجازی‌سازی برای Client می‌پردازد.

در نتیجه‌ی تلاش‌های اخیر مایکروسافت، GVFS به زودی از نسخه‌ی بتای Visual Studio 2017.3 پشتیبانی خواهد نمود. در‌حال‌ حاضر این نوع فایل سیستم، با توسعه به سایر Client‌های Git توانسته به فعالیت با SourceTree Client بپردازد. به گفته‌ی Brian Harry، معاون سرویس‌های توسعه‌دهنده‌ی Cloud، پشتیبانی از Tower Client و احتمالا Gitkraken نیز در دستور کار مایکروسافت برای GVFS قرار دارد.

وی در ادامه‌ی صحبت‌های خود بیان نمود: مایکروسافت به منظور حل‌ مسائل مربوط به مقیاس‌پذیری GVFS و اصلاح نسخه‌ی نرم‌افزاری سیستم کنترل Git، با گروه‌ وسیعی از فعالان حوزه‌ی Git همکاری داشته ‌است و حتی با سایر شرکت‌های فعال در این حوزه از جمله گوگل و فیس‌بوک که از چالش‌های مشابهی در زمینه‌ی توسعه‌پذیری برخوردارند، مذاکرات مهمی داشته‌است.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

مایکروسافت پشتیبانی از GVFS را به سطح Git for Windows نیز توسعه داده ‌است. بر اساس اظهارات Harry، این شرکت همچنان یک کپی اختصاصی از Git for Windows را در اختیار دارد اما در تلاش است تا به مرور بتواند تحولات را تنها بر روی سیستم اصلی پیاده نماید.

مایکروسافت علاوه بر موارد فوق، Proxy‌هایی را نیز معرفی نموده ‌است تا هنگام مواجهه با مشکلات مربوط به پهنای باند، امکان به ‌جریان ‌انداختن حجم بالایی از داده‌ها را در طول مسیرهای طولانی فراهم نماید. پروکسی Git برای GVFS می‌تواند عملیات مربوط به Offload نمودن داده‌ها در Edge را امکانپذیر سازد. طبق اظهارات Harry، مایکروسافت از Proxy‌ها  برای Offload حجم بالایی از ترافیک (مانند Build Serverها) که از سرویس اصلی Visual Studio Team Services در جریان می‌باشد نیز استفاده می‌کند تا به این‌ترتیب مانع از کاهش کیفیت تجربه‌ی کاربر در زمان  اوج بار‌ گردد. وی تعداد پروکسی‌های Git مایکروسافت در سطح جهان را 20 عدد اعلام نمود.

نکته‌ی قابل توجه وجود یک Server Component در GVFS می‌باشد که برای فعالیت به سرویس Team Cloud Service نیاز دارد؛ به همین دلیل برای استفاده‌ی توسعه‌دهندگان از GVFS متن‌باز، ایجاد یک حساب‌کاربری Visual Studio Team Services دارای Git Repo ضرورت می‌یابد.

اشتراک ایمیل