APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

گسترش تعاملات متقابل در تولید صنعتی توسط مایکروسافت

شرکت مایکروسافت به تازگی خبر همکاری خود را با موسسه OPC منتشر کرد و اعلام نمود که هدف از این همکاری، منطبق نمودن سناریوهای IoT به صورت مجازی و از طریق ارتباطات متقابل بین میلیون‌ها برنامه و تجهیزات صنعتی با استفاده از استاندار OPC UA می باشد. علاوه بر آن مایکروسافت قصد دارد امکان اتصال به طیف وسیعی از تجهیزات و نرم‌افزارهای تولیدی را برای مشتریان IoT صنعتی خود فراهم آورد تا بتوانند از سرمایه‌گذاری طولانی مدت، به همراه پشتیبانی گسترده از نرم‌افزار متن باز (OPC UA (OPC Unified Architecture برخوردار گردند.

ارتباط متقابل بین تجهیزات و دارایی‌ها برای کارخانه های امروزی که به صورت روزافزون سیستم‌های جدید و قدیمی آنلاین را ارائه می نمایند و تجهیزات خود را مدرن می‌سازند، از اهمیت زیادی برخوردار است. OPC UA یک ارتباط استاندارد و ایمن و همچنین یک مفهوم معنایی و Metadata را برای اکثر تجهیزات صنعتی فراهم می‌نماید. علاوه بر آن، به عنوان یک Gateway برای تجهیزات صنعتی مبتنی بر Cloud به شمار می رود که به صورت Built-in برای این قابلیت‌ها طراحی نشده‌اند و شامل مدیریت داده‌ها و تجهیزات، اطلاعات و قابلیت‌های یادگیری دستگاه‌ها می باشند.

مایکروسافت جهت پشتیبانی از دسته نرم‌افزار متن باز OPC UA به ارائه IoT مختص به خودش پرداخت، و در آن بجای اتصال Local با تجهیزات ویندوز، به توسعه اتصال Cloud از طریق پلتفرم Microsoft Azure پرداخته است. یکپارچه‌سازی با Azure IoT این امکان را برای کاربران فراهم می‌نماید تا اطلاعات راه دور OPC UA را به آسانی به Azure Cloud ارسال نمایند و بتوانند به صورت Remote برای کنترل تجهیزاتی که مبتنی بر استاندارد OPC UA  می باشند، دستوراتی را صادر کنند. علاوه بر آن، تجهیزات ویندوز10 با پلتفرم Universal Windows نیز می توانند از طریق استاندارد OPC UA  به تجهیزات IoT متصل شده و به راحتی با آن ارتباط برقرار کنند.

Sam George، مدیریت Azure IoT در مایکروسافت اظهار داشت که با توجه به رسیدن به نقطه اوج چهارمین انقلاب صنعتی، این باور وجود دارد که ارتباط متقابل بین سخت‌افزار، نرم‌افزار و سرویس‌ها، می تواند در راستای تغییر نحوه عملکرد و همچنین ارائه راهکارهای مفیدتر جهت استفاده از توانمندی کارکنان، به تولید کنندگان کمک نماید. علاوه بر آن پشتیبانی مایکروسافت از استاندارد OPC UA در Azure IoT و Windows IoT، موجب کاهش موانعِ انتخاب IoT صنعتی می شود.

Thomas J. Burke، رئیس و مدیر اجرایی موسسه OPC  عنوان کرد که OPC UA، به عنوان تکنولوژی مهم ارتباطات در انقلاب صعنتی، بسیار شناخته شده است. مایکروسافت از استانداردهایی پشتیبانی می کند که باعثِ نوآوری در IoT و مخصوصا OPC و OPC UA می شود و موجب رسیدن به نتایج ساده، مستقیم و ارتباطات امن از کنترل‌گرهای منطقیِ قابل برنامه‌ریزی در دنیای IT می‌گردد.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

Stefan Hoppe، معاون ریاست موسسه OPC اظهار داشت که OPC UA یک استاندارد پذیرفته شده‌ی مجزا و بی طرف به شمار می‌رود و در برگیرنده دنیای پیچیده‌ای از تجهیزاتِ اتوماسیون ‌می‌باشد که اتصال آسان و امن را در هرجایی برای آن‌ها میسر می‌سازد. وی افزود: انتخاب OPC UA برای سیستم عامل ویندوز 10 و  Azure Cloud توسط مایکروسافت، نقطه عطفی برای پذیرش گسترده‌تر این استاندارد در دنیای IT محسوب می‌گردد.

اشتراک ایمیل