APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

عدم ارائه آپدیت جدید ویندوز 10، به دلیل مشکل BSOD   

مایکروسافت انتشار بروزرسانی بعدی ویندوز 10 را برای مدت نامعومی به دلیل کشف یک Bug که سبب آسیب زدن به برخی از رایانه‌های شخصی می‌شود، به تعویق انداخته است.

دونا سارکار، رئیس بخش Windows Insider شرکت مایکروسافت اخیرا اعلام نمود که در موارد مشخصی، مسائل مربوط به قابلیت‌ اطمینان یا Reliability  ممکن است منجر به بروز درصد بالاتری از BSOD در رایانه‌های شخصی شوند. منظور وی از BSOD در واقع Blue Screen of Death یا همان خطای ناگهانی ایست در ویندوز بوده است.

همچنین وی از انتشار نسخه 17134 برای Fast Track در Windows Insider خبر داد و اعلام نمود شرکت مایکروسافت بجای Patch نمودن نسخه 17133 در صدد ایجاد یک نسخه جدید می‌باشد. برای نسخه 17133 که مایکروسافت آن را اولین بار در 27 مارس ارائه داده بود، یکبار تصمیم به ارتقای تدریجی آن در 9 آوریل گرفته شده بود که شرکت ردموند واشنگتن آن را به عنوان  Release Preview انتشار داد. ظاهر این پیش‌نمایش نشان می‌دهد که دستیابی به سطح استاندارد ارائه، آنچنان دور از دسترس نمی‌باشد. اما در بروزرسانی که اخیرا صورت گرفت، مایکروسافت اعلام نمود که  دسترسی کامل را برای انتشار پیش‌نمایش ماه آوریل در دستور کار قرار داده و این گفته حاکی از تاخیر در انتشار این نسخه می‌باشد.

مایکروسافت طی ماه مذکور در بروزرسانی‌های گذشته‌ی برای ارتقای 4 قابلیت از ویندوز (1511، 1607، 1703 و 1709)، تنها یکبار بروزرسانی‌ سیستم‌ عامل را منتشر نمود. از میان آن‌ها تنها نسخه 1511 بود که در تاریخ 10 نوامبر 2015 در دسترس و قابل استفاده قرار گرفت. تاریخ در دسترس قرارگیری سه نسخه دیگر هرکدام از تاریخ نام‌گذاری شده خود، به ترتیب دو روز (1607)، 5 روز (1703) و 17 روز (1709) متفاوت می‌باشد. با توجه به اینکه انتشار نسخه جدید، یعنی 1803 AKA ، از ماه تعیین شده خود گذشته است، این نسخه در این زمینه رکورددار می‌باشد.

برای برخی از مشتریان مهم شرکت مایکروسافت، از جمله شرکت‌ها و سازمان‌ها، زمان انتشار 1803 از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، چراکه آن‌ها هیچ آپدیت جدیدی را قبل از آنکه چندماهی از ارائه‌ی آن بگذرد، نصب نمی‌کنند. در واقع مایکروسافت معمولا سه تا چهار ماه منتظر می‌ماند تا بروزرسانی فعلی توسط طیف وسیعی از مصرف‌کنندگان مورد استفاده قرار گیرد و سپس آن را جهت استفاده‌ی سازمان‌های بزرگ، مناسب اعلام می‌نماید. اما هرچه به تعویق انداختن طولانی‌تر شود، مایکروسافت زمان کمتری را به 1803 اختصاص خواهد داد. و این  امر ممکن است سبب نارضایتی سازمان‌ها گردد.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

اگرچه مایکروسافت قدری درخصوص ارتباط میان برنامه زمانی و نام‌گذاری بروزرسانی‌ها بی‌دقتی کرده است، اما این کار ارتباط چندانی با پایان مهلت پشتیبانی ندارد و دقیقا در دومین سه‌شنبه آن ماه این پشتیبانی انجام خواهد شد و 18 ماه پس از آن برای Windows 10 Home  و Windows 10 Pro و طی 24 ماه برای Windows 10 Enterprise و Windows 10 Education این پشتیبانی صورت خواهد پذیرفت.

اطلاعات مربوط به شرایط کار Windows 10، اطلاعات مربوط به زمانبندی را به صورت کامل در اختیار قرار می‌دهد. به طور مثال، نسخه 1709 که در 17 اکتبر 2017 منتشر شده است، از تاریخ 9 آوریل 2019، (برای نسخه‌های Pro و Home) و از تاریخ 8 اکتبر 2019 (برای نسخه‌های Enterprise و Education) دیگر تحت پشتیبانی نخواهد بود.

برای مثال، اگر نسخه 1803 سه هفته دیگر، در نهم ماه می منتشر شود، کاربران نسخه‌های Pro و Home ویندوز10، از پشتیبانی 17 ماهه و کاربران نسخه‌های Enterprise و Education از پشتیبانی 23 ماهه برخوردار خواهند بود، مگر آنکه مایکروسافت برخلاف عادت و به تناسب با شرایط پیش‌آمده، محدودیت پشتیبانی تاریخ‌های 8 اکتبر 2019 و 14 آوریل 2020 را بردارد و به وقت دیگری موکول نماید. در هرصورت به نظر می‌رسد Windows 10 نسخه 1803، نسخه‌ی آزمایشی باشد.

اشتراک ایمیل