APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

ارائه Node.js برای سایر موتورهای JavaScript توسط مایکروسافت

مایکروسافت علاوه بر تلاش برای ایجاد دسترسی به Node.js برای سایر موتور‌ها، موتور ChakraCore را برای اجرا بر روی لینوکس و MacOS نیز در اختیار خواهد گذاشت.

شرکت مایکروسافت همگام با پیشبرد طرح‌های خود برای موتور جاوا اسکریپتی ChakraCore، به ارائه یک واسط کاربری استاندارد نیز پرداخته است که امکان دسترسی ماشین‌های مجازی مختلف به پلتفرم JavaScript در سمت سرور Node.js را فراهم می‌نماید. ChakraCore که در حال حاضر بر روی لینوکس و MacOS نیز اجرا می‌شود، به عنوان جایگزینی برای موتور V8 که بر مبنای Node.js می‌باشد، محسوب می‌گردد.

مایکروسافت به تازگی اعلام نمود که آمادگی ارائه یک پیش‌نمایش از Node-ChakraCore بر روی لینوکس را دارد، که ChakraCore را به پلتفرم‌های پرطرفدار Node.js در سمت سرور مرتبط می‌نماید. همچنین این شرکت یک اجرای آزمایشی از زمان کارکرد ChakraCore بر روی Linux‌های 64 بیتی و MacOS نیز ارائه می‌کند. ChakraCore، یک هسته متن باز (Open Source Core) از موتور جستجوی جاوا اسکریپتی Chakra بر روی ویندوز می‌باشد که مرورگر Edge متعلق به شرکت مایکروسافت و Universal Windows Platform را تقویت می‌نماید.

مایکروسافت تلاش می‌کند تا Node.js را فراتر از ارتباطات فعلی برده و با موتور V8 JavaScript گوگل مرتبط سازد. Arunesh Chandra، مدیر ارشد برنامه‌ریزی مایکروسافت در پروژه‌ی ChakraCore اظهار داشت: هدف شرکت سازگارتر نمودن Node در ChakraCore، با ماشین‌های مجازی پشتیبانی‌شده توسط آن می‌باشد؛ این هدف، با اتکا بر یک واسط کاربری استاندارد برای Node محقق می‌گردد. وی در ادامه افزود: Node نسبت به نوسانات V8 ، که گاهی اوقات تمامی اکوسیستم را از هم جدا می‌نماید، حساسیت دارد. مایکروسافت با همکاری شرکت‌های دیگر از جمله IBM نیز تلاش می‌کند تا ایجاد این تغییرات را تقویت نماید.

اقدامات دیگری نیز برای انتقال Node به ماشین‌های مجازی دیگر صورت گرفته است که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به Spider Node اشاره نمود. مایکروسافت قصد استانداردسازی تمامی این تلاش‌ها در راستای رسیدن به یک نتیجه مطلوب را دارد.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

ChakraShim به عنوان یک V8 API Shim، که در بالای ChakraCore Runtime API عملیات Hosting آن را بر عهده دارد، باعث تقویت Node.js در ChakraCore می‌شود. این تکنولوژی، V8 APIهای لازم را اجرا نموده و تغییراتی را در موتور اصلی JavaScript ایجاد می‌کند که برای Node.js، به صورت Transparent می‌باشند. درحال حاضر این اقدامات در جریان بوده و به عنوان یک Node.js پشتیبانی شده‌ی رسمی تلقی نمی‌شود.

مایکروسافت مدعی است که ارائه ChakraCore برای لینوکس و MacOS می‌تواند Developerها را قادر به ساخت برنامه‌های کاربردی چند پلتفرمی (Cross-Platform) با موتور نماید. توسعه و تست برای لینوکس اغلب روی Ubuntu 16.04 LTS صورت می‌گیرد اما این پشتیبانی باید به گونه‌ای باشد که بر روی سایر توزیعات Linux نیز کار کند.

Chandra با اشاره بر ساخت آزمایشی این فرآیند، اظهار داشت: این موتور در حال حاضر صرفا برای پلتفرم‌های غیر ویندوزی و به شکلی محدود قابل دسترسی می‌باشد. البته لازم به ذکر است که این تکنولوژی فاقد (JIT (Just In Time Compilation و یا (GC (Garbage collection با عملکرد بالا می‌باشد.

اشتراک ایمیل