APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

قابلیت‌های جدید MongoDB

MongoDB با بهره‌گیری از تخصص خود در حوزه‌یNoSQL Database، اقدام به افزودن یک Tier رایگان به محصول خود با نام  Database-as-a-Service MongoDB Atlas یا به اختصار DaaS نموده است تا بدین ترتیب قادر به کاهش موانع ورودی گردد. همچنین این شرکت از عرضه یک محصول کاربردی جدید خبر داده است که روند انتقال داده‌ها از فرآیندهای پیاده‌سازی فعلی به این سرویس را تسهیل نماید.

MongoDB به تازگی از یک Tier جدید و رایگان برای DaaS و یک قابلیت کاربردی برای پشتیبانی از انتقال داده‌ها به صورت Live به MongoDB Atlas (صرف‌نظر از وضعیت داده‌ها در حالت On-Premise یا Cloud) رونمایی کرده است.

Eliot Horowitz، مدیر ارشد فناوری و از موسسان شرکت MongoDB اخیرا اعلام نمود: موضوع مورد توجه این شرکت از زمان معرفی آن در سال 2009 به جامعه IT تا کنون، ارائه یک تکنولوژی‌ است که محدودیت‌های موجود بر سر راه توسعه‌دهندگان را از میان برداشته و به این ترتیب فعالیت‌های‌ آنان را پربارتر سازد. وی افزود: در حال حاضر با به‌روز‌رسانی‌های موجود برای MongoDB Atlas، اکثر موانع بین ارائه‌دهندگان و ایده‌های آنان رفع می‌گردد.

سرویس MongoDB Atlas در حال حاضر یک کلاستر رایگان با 512 مگابایت Storage را همراه با Nodeهای توزیعی جهت تضمین دسترس‌پذیری بالا (High Availability) عرضه نموده است. ایمن‌سازی داده‌ها به صورت پیش فرض از طریق نیاز آنها به مجوز و مواردی همچون SCRAM-SHA-1، رمزگذاری TLS/SSL، جهت جابجایی داده‌ها بر روی شبکه و Storage Volumeهای رمزگذاری شده برای داده‌هایی که در حال استفاده نمی‌باشند، صورت گرفته است.

علاوه بر موارد ذکر شده، یک ابزار Migration با نام MongoMirror نیز به منظور کمک به کاربران برای استخراج داده‌ها از پیاده‌سازی‌های فعلی MongoDB و وارد کردن آن به MongoDB Atlas طراحی شده است. این شرکت اعلام نمود: این قابلیت با هر یک از Replica Setهای فعلیِ MongoDB که در MongoDB 3.0 یا ورژن‌های بالاتر اجرا می‌شود، کار می‌کند. نسخه Host شده از این ابزار Migration به صورت Live به زودی در MongoDB Atlas در دسترس خواهد بود.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

MongoDB Atlas توسط همان تیم سازنده‌ی MongoDB مهندسی شده است و Best Practiceهای به کارگرفته شده در دنیای واقعی (از استارت آپ‌ها گرفته تا شرکت‌های برتر Fortune 500 معرفی شده‌اند) توسط این شرکت ارائه شده‌ است. MongoDB این سرویس را در ژوئن 2016 راه‌اندازی نمود و بنابر اظهارات این شرکت در حال حاضر هزاران سازمان در اقصی نقاط جهان در حال استفاده از آن می‌باشند که می‌توان از شرکت‌هایی مانند eHarmony و Thermo Fisher Scientific نام برد. در حال حاضر این شرکت امیدوار است که با در اختیار قرار دادن سرویس جدید خود به صورت رایگان درابتدای کار و ارائه روشی برای انتقال بارکاری موجود به صورت یکپارچه، به رفع موانع فعلی برای پذیرش آن توسط تعداد بیشتری از شرکت‌ها بپردازد.

James Mullaney، مدیر فنیِ HT2 Labs عنوان کرد: انتقال به MongoDB Atlas به عنوان برگ برنده‌ای برای این شرکت محسوب می‌شود. HT2 Labs یک شرکت بریتانیایی و از متخصصان در حوزه یادگیری و عملکرد به شمار می‌رود که به تازگی پلتفرم داده‌های آموزشی خود را از ارائه‌دهنده سرویس Third-Party در MongoDB به MongoDB Atlas انتقال داده است تا بدین ترتیب از هزینه‌ها کاسته و کسب‌وکار خود را توسعه بخشد. وی افزود: شرکت MongoDB با استفاده از این روش توانسته است تا حجم داده‌ها را تا 5 برابر افزایش داده و در عین حال هزینه‌های پایگاه‌داده را ثابت نگه دارند. با توجه به این واقعیت که ویژگی‌های امنیتی Native در MongoDB در پلتفرم Atlas ادغام شده است، تصمیم‌گیری در خصوص انتقال داده‌ها نیز ساده‌تر می‌گردد.

اشتراک ایمیل