APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

راهکار پشتیبان گیری از NAS Storage با استفاده از Veeam

از جمله ویژگی‌های نسخه جدید Veeam می‌توان به مدرنیزه کردن و تسهیل حفاظت از فایل­های Share شده با استفاده از قابلیت جدید محافظت از داده و بازیابی اطلاعات در تجهیزات ذخیره‌سازی همچون Network Attached Storage یا NAS نام برد. Veeam با ارائه‌ی یک معماری Storage-Agnostic برای پشتیبان‌گیری از داده‌های بدون ساختار برای دست‌یابی به اهداف بازیابی NAS بدون سرمایه‌گذاری روی سخت‌افزار اضافی به کاربر کمک می‌کند و دیگر نیازی به خرید تجهیزهای پشتیبان‌گیری گران‌قیمت و تخصصی نخواهد بود، چراکه Veeam به کاربران این توانایی را می‌دهد که از تجهیزات ذخیره سازی موجود در سازمان استفاده کرده و حتی پشتیبان‌گیری‌ها را بدون صرف هزینه‌های اضافه به Cloud منتقل نماید. هنگامی که زمان بازیابی فرا برسد، Veeam با فراهم کردن گزینه‌هایی انعطاف‌پذیر جهت بازیابی، اطمینان حاصل می‌کند که Recovery Time Objectives  یا RTO کاربر محقق شود؛ این گزینه‌ها شامل بازیابی کامل اشتراک برای پاسخ دادن به از دست رفتن کامل سخت‌افزار یا سناریوهای انتقال NAS، بازگشت وضعیت اشتراک به‌صورت Point-In-Time برای بازیابی‌ از حملات مبتنی بر باج‌افزار و بازیابی در سطح فایل با جستجوی سراسری برای بازیابی‌های عملیاتی روزانه می‌باشند.

چرا Veeam برای مدیریت، انتقال و ذخیره اطلاعات بهترین گزینه است؟

ویدیوهای بیشتر درباره Veeam

 مزایای  پشتیبان‌گیری NAS با استفاده از Veeam

در ادامه به بررسی برخی از قابلیت های Veeam جهت بکاپ گیری از NAS Storage می پردازیم:

  • معماری مقیاس‌پذیر برمبنای یک فایل سیستم توزیعی اختصاصی که برای محافظت از میلیاردها فایل و PBهای داده‌های بدون ساختار ایجاد شده است. عملکرد و ظرفیت موتور پشتیبان‌گیری از Storage را می‌توان با استفاده از منابع اضافی رایانش و Storage به‌صورت یکپارچه از مخازن پشتیبان‌گیری Scale-Out براساس سخت‌افزار Commodity Server توسعه داد.
  •  پشتیبانی گسترده از منابع داده شامل فایل­های Share شده مبتنی بر هر نسخه‌ای از پروتکل SMB، اشتراک‌های فایل NFS نسخه‌های 3.0 و 4.1 از پروتکل NFS و همچنین فایل‌هایی روی سرورهای ویندوزی یا لینوکسی.
  • موتور پشتیبان‌گیری Incremental به کارآمدی دائم نیازی ندارد که پشتیبان‌گیری‌های کامل Full Backup به‌صورت دوره‌ای انجام شود؛ پشتیبان‌گیری‌های NDMP نیز همینطور هستند و این امکان را فراهم می‌کنند که از محیط‌های NAS با اندازه‌ی PB و RPO بسیار پایین محافظت گردد.
  • ردیابی فایل تغییریافته‌ی جدید به‌صورت Storage-Agnostic عملکردی را در پشتیبان‌گیری Incremental فراهم می‌کند که در صنعت IT پیشرو است و این امکان را فراهم می‌کند که روی تجهیزات NAS بدون قابلیت ردیابی فایل تغییریافته‌ی Native، بتوان به RPOهای پایین دست پیدا کرد.
  • پشتیبانی از Snapshotهای Storage امکان محافظت از فایل‌های قفل‌شده، پشتیبان‌گیری از وضعیت اشتراک فایل Atomic ایجاد می‌کند و با بازیابی داده‌های فایل از Snapshotهای Storage که در یک Storage ثانویه Replicate می‌شوند، پیاده‌سازی حفاظت از  NAS را بدون هیچ تأثیر منفی ممکن می‌سازد.
  • پشتیبان‌گیری Offsite ساده با قابلیت Built-In برای Mirror کردن محتوای پشتیبان‌گیری اصلی NAS در منابع پشتیبان‌گیری دیگر با Policy مشابه یا متفاوت برای نگهداری از داده‌ها.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

 حفاظت در مقابل باج‌افزار و تسهیل مدیریت داده

حفاظت از پشتیبان‌گیری‌های خود درمقابل رمزگذاری باج‌افزار یا پاک شدن توسط بدافزارها، هکرها یا کارمندان مخرب دیگر یک ویژگی ضروری برای هر استراتژی محافظت از داده محسوب می‌گردد. با اینکه بسیاری از مشتریان Veeam برای پاسخ به این نیازها، توانسته‌اند از Tape استفاده کنند، برخی دیگر از مشتریان به دنبال راهکاری ساده‌تر و مبتنی بر دیسک هستند. به همین دلیل است که در نسخه جدید Veeam، با جداسازی پشتیبان‌گیری مشابه آنچه توسط Tapeهای آنلاین ارائه می‌شود، حفاظتی 100 درصدی از نسخه‌های پشتیبان‌گیری فراهم می‌گردد.

ویژگی جدید پشتیبان‌گیری غیر قابل تغییر از نسخه‌های اخیر پشتیبان‌گیری حفاظت کرده و با بهره‌برداری از عملکرد Object Storage پیشرفته‌ی خود به نام S3 Object Lock، اجازه نمی‌دهد این نسخه‌های تغییر کنند یا حذف گردند. می‌توان از نسخه‌های پشتیبان‌گیری تغییرناپذیر روی Amazon S3 و همچنین هر ارائه‌کنند‌ه‌ی خدمات سازگار با S3 یا هر راهکار Object Storage به‌صورت On-Premises استفاده کرد که S3 Object Lock API را به کار می‌گیرد. شرکت Veeam با استفاده از قفل Object-Level، توانست موتور Forever-Incremental Object Storage Offload را حفظ کند و در نتیجه از الزامات پشتیبان‌گیری کامل دوره‌ای که برای قفل نگهداری Bucket-Level لازم هستند، اجتناب کند. عملکرد نسخه‌های پشتیبان‌گیری تغییرناپذیر یک افزونه‌ی اختیاری برای Policy مدیریت جدید Capacity Tier است.

Policy کپی کردن Capacity Tier جدید، به‌محض اینکه پشتیبان‌گیری‌ها در Performance Tier از Scale-out Backup Repository یا SOBR ایجاد می‌شود، به‌طور خودکار پشتیبان‌گیری‌ها را در Object Storage کپی می‌کند. این Policy جدید ایجاد نسخه‌های پشتیبان‌گیری را برای افزونگی و پشتیبان‌گیری Off-Site، به‌طور کامل خودکارسازی کرده و اطمینان حاصل می‌کند که کاربر سازگاری خود را با الزامات نظارتی و بهترین راهکارهای پشتیبان‌گیری حفظ کند و برای هر مشکلی آماده باشد.

 ویژگی‌های برجسته‌ی عملکرد SOBR جدید، عبارت‌اند از:

  • تسهیل پشتیبان‌گیری Off-Site و دستیابی به تطبیق‌پذیری با قاعده‌ی پشتیبان‌گیری 1-2-3 از طریق کپی کردن پشتیبان‌گیری‌هایی که جدیداً ایجاد شده‌اند به Object Storage با مدیریت کپی مبتنی بر Policy.
  • حفاظت از کپی‌های پشتیبان‌گیری تازه در Object Storage درمقابل تغییرات یا حذف شدن توسط بدافزار یا عوامل مخرب با تغییرناپذیر نمودن آن‌ها به مدت روزهای موردنیاز، طوری که حالت قفل Object تطبیق‌پذیری اطمینان حاصل می‌کند که حتی یک حساب کاربری Root Storage هم توانایی عبور از سیستم دفاعی را نداشته باشد.
  • بهره بردن از قابلیت‌های جدید بدون تغییر شیوه‌ی استفاده از Policy .Veeam کپی جدید بدون نیاز به بسته شدن یک زنجیره‌ی پشتیبان‌گیری از زنجیره‌های پشتیبان‌گیری Forever-Incremental Source پشتیبانی کرده و برای Offload کردن پشتیبان‌گیری‌های قدیمی‌تر به Object Storage، با عملکرد Capacity Tier موجود کار می‌کند. دسترسی به SOBR نیازمند Veeam Universal License یا نسخه‌ی Enterprise یا Licenseی با Socket بالاتر است.

بیشتر بخوانید: قابليت‌های Veeam Agent برای Linux v4

اشتراک ایمیل