APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

استفاده ناسا از واقعیت مجازی PlayStation برای آموزش ربات های فضایی

واقعیت مجازی ذهن انسان را تحت تاثیر قرا می دهد ! با یک هِدسِت متصل به‌صورت خود می‌توانید دایناسوری را به حیوان خانگی تبدیل کنید، از مکان های ممنوعه بازدید کنید یا حتی تجربه ترس از بلعیده شدن توسط یک کوسه را تجربه کنید امّا خارج از قلمروی سرگرمی و اخبار، رسانه های بصری به ‌عنوان یک ابزار مهم برای علم و یادگیری شناخته می­شود. بنا بر گزارش ها ، ناسا و سونی با یکدیگر بر روی پروژه ای با نام Mighty Motphenaut ، نسخه آزمایشی واقعیت مجازی پلی‌استیشن که به اپراتور ها اجازه می دهد تا کنترل یک انسا­ن ­نما را در فضا به دست‌ گیرند ، تحقیق می­کنند. این تجربه ، محیطِ روبات یا در اصل یک شاتل فضایی شبیه‌سازی‌شده را بازسازی می­کند؛ به‌طوری‌که کاربر می‌تواند یاد بگیرد که چگونه یک انسان­نما را وادار به انجام کاری کند و یا او را به‌گونه‌ای هدایت کند که از یک فاصله ی امن در اطراف موانع حرکت کند.

تلاش­ های دیرینه ناسا برای ساخت یک انسان­ نمای ماهر به ‌منظور اکتشافات فضایی منجر به ظهور Robonauts شده است – انسان­ نما های ماهری که به ‌منظور یاری ‌رساندن به انسان­ها یا حتی گرفتن جای آن ‌ها در فضا طراحی‌ شده‌اند . با توجه به مطلب نوشته ‌شده در سایت ناسا درباره Robonauts، «یکی از مزیت ­های طراحی انسان­ نما این است که می­توانند وظایف ساده، تکراری یا خصوصاً خطرناک را در مکان­هایی همچون ایستگاه فضایی بین‌المللی به ‌راحتی انجام دهند». با اینکه آژانس فضایی تا به ‌حال برای ساخت ماشین ‌آلات و فرستادنشان به ایستگاه فضایی بین‌المللی تلاش کرده است ، امّا همچنان به دنبال راهکارهایی برای کنترل انسان ­نماها از راه دور است.

[aparat id=”aCAV4″]

نسخه آزمایشی Mighty Morphenaut که در PlayStation4 اجرا می­شود، به اپراتورها اجازه می­دهد تا با استفاده از هِدسِت VR یا واقعیت مجازی پلی­استیشن به اطراف نگاه کنند و در زمان واقعی و بر اساس محیط پیرامونی روبات به تصمیم‌ گیری بپردازند. امّا با توجه به فاصله دور بین اپراتور و روبات فضایی، تأخیر زمانی میان این دو اجتناب ‌ناپذیر است. این گزارش اشاره دارد که نسخه آزمایشی فوق ذکر این تأخیرها را مدنظر دارد و به معرفی «Ghost Hands» می‌پردازد که نسبت به عملکرد اپراتور واکنش نشان می­دهد . این ویژگی کار اپراتور را نسبت به لغزش در حرکات راحت‌تر می‌کند امّا بدون تمرین و تست این نسخه آزمایشی، استفاده از این نسخه در تعامل با اشیاء معلق در شاتل فضایی چالش ‌برانگیز خواهد بود .

اشتراک ایمیل