APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

ارائه نسخه‌ی جدید (Open Networking Operating System (ONOS

نسخه‌ی جدید ONOS با به کارگیری زبان مدل‌سازی داده‌ی YANG، امکان کار با تجهیزات و سرویس‌های شبکه را تسهیل می‌نماید.

به نظر می‌رسد که با استفاده از آخرین به‌روز‌رسانی‌های انجام‌گرفته برروی Open Networking Operating System یا به اختصار ONOS، می‌توان پیکربندی تجهیزات و سرویس‌های شبکه را به صورت خودکار پیاده‌سازی نمود.

با در دسترس قرارگرفتن ONOS Junco، قابلیت‌های جدید مجازی‌سازی و پیکربندی به صورت Dynamic به این برنامه اضافه گردیده است. این نرم‌افزار به عنوان یک Controller مقیاس‌پذیر برای سرویس‌دهندگان شبکه‌های مبتنی بر نرم‌افزار و شبکه‌های سازمانی طراحی شده است.

نسخه‌ی جدید ONOS، اولین نسخه از این OS به شمار می‌رود که توانایی کار با زبان YANG را دارد. YANG زبانی می‌باشد که از سوی IETF برای مشخص نمودن دستگاه‌ها و سرویس‌ها تعریف شده است. در‌حال‌حاضر ONOS می‌تواند با استفاده از پروتکل استاندارد Netconf به تبادل اطلاعات با تجهیزات و سرویس‌هایی بپردازد که تحت زبان YANG می‌باشند.

Guru Parulkar، مدیر اجرایی ONF اظهار داشت: نتیجه‌ی این امر آن است که اپراتورهای شبکه می‌توانند تجهیزاتی از جمله Switch‌ها را بدون‌ نیاز به استفاده از CLI شناسایی و پیکربندی نمایند. وی همچنین معتقد است که این روش به عنوان راهکاری معمول و خودکارسازی‌شده برای پیکربندی انواع مختلفی از تجهیزات به شمار می‌رود. نظارت بر این پروژه که از سال 2010 آغاز شده است بر عهده‌ی شرکت‌های ONF و ON.Lab می‌باشد.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

با توجه به صحبت‌های Parulkar، اپراتورها از زبان YANG برای تعیین سرویس‌های قابل اجرا برروی شبکه‌‌ها استفاده می‌کنند؛ بنابراین پشتیبانی نرم‌افزار ONOS از زبان YANG، امکان اجرای سرویس‌های ONOS را بر روی این تجهیزات به صورت خودکار امکانپذیر می‌سازد.

لازم به ذکر است که ONOS قابل توسعه بوده و می‌تواند تنها از طریق یک Instance واحد از سیستم‌عامل در شبکه‌های بزرگ نیز اجرا گردد و به همین دلیل احتمال می‌رود که مورد توجه سرویس‌دهندگان قرار گیرد. اجرای سرویس‌های شبکه بر روی یک زیرساخت به صورت خودکار، به معنای آن است که عرضه‌ی قابلیت‌های جدید به مشتریان از سوی  ارائه‌دهندگان سرویس با سهولت بیشتری انجام می‌گیرد.

قابلیت‌های مجازی‌سازی نیز در نسخه‌ی جدید ONOS بهبود می‌یابد. اپراتورهای شبکه‌های Multi-Tenant با بهره‌مندی از نرم‌افزار جدید ONOS می‌توانند شبکه‌های خود را به گونه‌ای تقسیم‌بندی نمایند که هر Guest بتواند Instance مختص به خود را از این نرم‌افزار دریافت نماید که همانند یک شبکه‌ی فیزیکی مجزا عمل می‌کند.

برخی از سرویس‌دهندگان مطرح از جمله AT&T، Orange و Verizon درحال‌حاضر نیز از Software-Defined Network بهره‌ می‌برند تا امکان آماده‌سازی و اصلاح سرویس‌های شخصی را برای مشترکین خود فراهم نمایند؛ همچنین علاوه بر اینکه با استفاده از قابلیت‌های جدید در ONOS امکان برنامه‌نویسی شبکه‌های مجازی مختص به خود را در اختیار خواهند داشت، می‌توانند فعالیت‌هایی مانند تقسیم‌بندی منابع شبکه را پیاده‌سازی نمایند تا به این وسیله منابع مختلف را برروی زیرساخت مجازی مربوط به کاربران مختلف (شرکا و مشتریان) اختصاص‌دهند.

Parulkar در پایان صحبت‌های خود یک واسط کاربری جدید برای Junco ONOS معرفی می‌کند که امکان مشاهده‌ی سلسله ‌مراتبی را حتی در شبکه‌های بسیار گسترده نیز فراهم می‌کند. مهندسان شبکه می‌توانند فعالیت‌های کاربران و جریان‌های داده را مشاهده نمایند و در صورت لزوم به جزئیات مورد نیاز دست یابند.

اشتراک ایمیل