APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

بررسی NSX Hybrid Connect

دورانِ محبوبیت vCenter/ESXi با قابلیت‌های فوق‌العاده‌ای که داشتند دیگر به سر آمده و نوبت به VMware NSX رسیده که در حال حاضر به‌صورت گسترده در Customer Infrastructureهای مبتنی بر VMware استفاده می‌گردد. رؤیای استفاده از Cloud حال به مرحله‌ی پیاده‌سازی رسیده است اما این مرحله چالش‌هایی بیشتری برای حفظ تحرک‌پذیری برنامه‌های کاربردی از یک دیتاسنتر به Cloud و بالعکس، همراهِ خود می‌آورد. VMware NSX Hybrid Connect، ترکیب امن زیرساخت میان پلتفرم‌های vSphere را ارائه می‌دهد و تحرک‌پذیری دوطرفه‌ی یکپارچه‌ برای برنامه‌های کاربردی فراهم می‌آورد. NSX Hybrid Connect نیازی به حضور NSX در محیط مبدأ ندارد؛ با این‌حال اگر NSX حاضر باشد، قابلیت‌های اضافه‌ای همچون قوانین توزیع‌شده‌ی فایروال ممکن خواهند شد.

NSX Hybrid Connect چشم انداز تحرک‌پذیری دوطرفه‌ی برنامه‌های کاربردی را با ایجاد لایه‌ای از Hybridity میان محیط‌های مبدأ و مقصد ممکن می‌سازد. این تکنولوژی می‌تواند از طریق ظرفیت بالای اپلاینس‌های L2C حین رمزگذاری و بهینه‌سازی ترافیکی که از Interconnect می‌گذرد، شبکه‌های لایه 2 را گسترش دهد. گزینه‌های مهاجرت این تکنولوژی که شامل vMotion و روش‌های Bulk Migration می‌باشد، بعد از ترکیب با شبکه‌های گسترش‌یافته، به بارهای کاری اجازه می‌دهند که فارغ از محیطی که بر روی آن درحال اجرا هستند، IP خود را حفظ کنند. معماری پروکسی NSX Hybrid Connect بدون تغییر‌دادن برنامه‌های کاربردی، Hybridity و Migrationها را ممکن می‌سازد. NSX Hybrid Connect به‌عنوان بخشی از فرآیند مهاجرت، می‌تواند شبکه‌های قدیمی را به شبکه‌های منطقی مبتنی بر NSX و مسیریابی منطقی مهاجرت نماید که این امر مسبب خودکارسازی فرآیند تبدیل شبکه از فیزیکی به منطقی می‌شود. در واقع NSX Hybrid Connect یک محیط Hybrid Cloud برای تحرک‌پذیری بارِ کاری میان سایت‌های سازمانی فراهم می‌آورد.

جداسازی زیرساخت

NSX Hybrid Connect زیرساخت را جداسازی کرده و به کاربر اجازه می‌دهد که میان نسخه‌های متفاوت vSphere Software-Defined Datacenterها یا به اختصار SDDCها و میان انواع مختلف شبکه، ارتباط و همکاری بوجود آید.

 Hybridity زیرساخت

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

NSX Hybrid Connect قابلیت‌هایی همچون عملکرد بالا و همبستگی چندسایته‌ی دیتاسنتر به دیتاسنتر فراهم می‌آورد. با این تکنولوژی، کاربران می‌توانند IPsec VPN Mesh چندسایته‌ی بهینه‌سازی‌شده برای امن‌سازی اتصال سایت به سایت بر روی بستر WAN، راه اندازی نمایند. بر روی این ساختار امن و بهینه‌سازی‌شده، کاربران می‌توانند شبکه‌های لایه دو را Stretch کرده و دیتاسنترها را میان سایت‌ها گسترش دهند. NSX Hybrid Connect عملکرد بالا در مقیاس‌بزرگ برای شبکه‌های L2 (حداکثر پنج گیگابایت برثانیه در ازای هر VLAN/VxLAN) فراهم می کند.

 تحرک‌پذیری بارِ کاری

NSX Hybrid Connect تحرک‌پذیری برنامه‌های کاربردی را میان سایت‌ها بدون هیچ تأثیر منفی در عملکرد، زمان اجرا و دسترس‌پذیری آنها فراهم می‌آورد. این تکنولوژی Live Migration امن و Warm Migration مقیاس‌بزرگ ارائه داده که به کاربران اجازه می‌دهد که برنامه‌های کاربردی و دیتاسنترهای خود را سریعتر و امن‌تر متحول کنند. این رویکرد Migration در ترکیب با شبکه‌های Stretchشده، مهاجرت دوطرفه را بدون هرگونه تغییرات پیکربندی شبکه‌ای از جمله آدرس‌های IP، DNS، MAC Address و غیره ممکن می‌سازد. علاوه‌براین، از تأخیرات منشأگرفته از Dependency Mapping برنامه‌های کاربردی جلوگیری می‌شود به گونه‌ای که کاربران می‌توانند بدون نگرانی در خصوص وابستگی‌های برنامه‌های کاربردی خود، آن‌ها را جابه‌جا کنند.NSX Hybrid Connect وظایف دستی Migration را خودکارسازی کرده و به تیمِ کاربری اجازه می‌دهد که به‌آسانی و به‌شیوه‌ای امن، با هزینه‌ها و خطرات کاهش یافته، از Cloud استفاده کامل ببرند. رابط کاربری ساده و نوآورانه پیچیدگی دیتاسنتر و Cloud را کاهش داده و نیازِ به توانایی و دانش تخصصی را کاهش می‌دهد.

NSX Hybrid Connect

اجزاء NSX Hybrid Connect

این تکنولوژی در ابتدا به‌عنوان یک Appliance مجازی پیاده‌سازی می‌شود. Manager virtual appliance مسئولیت پیاده‌سازی اجزاء Appliance ذیل را به‌عهده دارد. این اجزاء هم بر روی سایت مبدأ و هم بر روی سایت مقصد پیاده‌سازی می‌شوند:

  1. Cloud Gateway یا CGW: این Appliance مسئولیت ساخت تونل‌های رمزگذاری‌شده بین سایت‌های سازمانی برای ترافیک vMotion و vSphere replication را برعهده دارد.
  2. Layer 2 Concentrator یا L2C: این Appliance یک معماری Scale-Out است که شبکه‌ی Layer 2 را به سایت مقصد گسترش می‌دهد. هر جفت L2C می‌تواند تا سقف 4096 شبکه‌ی Stretch شده را Handle نماید.
  3. Appliance بهینه‌سازیِ WAN: این Appliance، فشرده‌سازی و Deduplication داده‌ها را در سرتاسر WAN فراهم می‌آورد. علاوه‌براین، پهنای‌باند WAN مصرفی توسط ترافیک Migration را کاهش می‌دهد.
اشتراک ایمیل