APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

اجرای مدل‌های ONNX بر روی میلیون‌ها دستگاه ویندوزی

مایکروسافت اخیراً اعلام کرد که بروزرسانی بزرگ بعدی ویندوز که همراه با Hardware Acceleration خواهد بود، دارای قابلیت اجرای مدل‌های Open Neural Network Exchange به صورت محلی می‌باشد. این بروزرسانی صدها میلیون دستگاه ویندوز، از دستگاه‌های IoT Edge گرفته تا HoloLens و دستگاه‌های دو در یک (هم لپ‌تاپ و هم تبلت) و رایانه‌های رومیزی (Desktop PC) را به محیط ONNX می‌آورد. دانشمندانِ داده و توسعه‌دهندگانی که مدل‌های هوش مصنوعی می‌سازند، قادر خواهند بود نوآوری‌های خود را به این پایگاه بزرگ کاربر آورده و تمامی توسعه‌دهندگانی که بر روی ویندوز ۱۰ برنامه می‌سازد میتوانند برای ارائه‌ی تجربیاتی قدرتمندتر و جذاب‌تر از مدل‌های هوش مصنوعی استفاده نماید.

ONNX یک مدل Open Source برای تعامل‌پذیری و نوآوری در اکوسیستم هوش مصنوعی (AI) است و شرکت مایکروسافت اخیرا شروع به استفاده از آن نموده و همچنین پشتیبانی از بسیاری شرکت‌های دیگر را آغاز و در سال گذشته همراه با Facebook و  Web Services آمازون، نسخه‌ی ONNX 1.0 را راه‌اندازی کرده است. با استفاده از فرمت ONNX، توسعه‌دهندگان می‌توانند چارچوب مناسب برای کار خود را انتخاب کرده و نویسندگان Framework می‌توانند روی بهبودهای نوآورانه تمرکز نموده و همچنین Vendorهای سخت‌افزار می‌توانند بهینه‌سازی‌ها را ساده و روان نمایند.

ویندوز، به لطف ONNX-ML، علاوه بر یادگیری ماشینی قدیمی از یادگیری عمقی هم پشتیبانی می‌کند، این امر طیف گسترده‌ای از مدل‌ها و سناریوهای هوش مصنوعی را فراهم می‌نماید. توسعه‌دهندگان می‌توانند مدل‌های ONNX را تهیه کرده و از چندین طریق آن‌ها را در برنامه‌های خود قرار دهند:

  • ایجاد و آموزش مدل‌های ONNX، با استفاده از چارچوب‌های متعددی که در حال حاضر قالبیت پشتیبانی از فرآیند ایجاد مدل‌های ONNX را دارند.
  • تبدیل مدل‌هایی از منابع مختلف از جمله SciKit-Learn و CoreML به مدل‌های ONNX با استفاده از ONNXML Tools.
  • تهیه کردن مدل‌های ONNX که از پیش Train شده‌اند از ONNX Model Zoo که در حال رشد است.

شرکت مایکروسافت بر این باور است که رساندن پیشرفت‌های هوش مصنوعی به تمام Developerها، در هر پلتفرمی، با استفاده از هر زبانی، با یک اکوسیستمِ باز هوش مصنوعی، این تکنولوژی را بیش از پیش در دسترس همگان قرار می‌دهد. توسعه‌دهندگان و محققان با استفاده از ONNX، قابلیت‌های هوش مصنوعی جدید در ویندوز و سرویس‌های هوش مصنوعی Azure، زیرساخت‌ها و ابزارهایی همچون Azure Machine Learning و  برای همچنین Visual Studio Tools مختص به هوش مصنوعی، قادر خواهند بود هوش‌های مصنوعی جدید و جالب توجهی را با سرعت بیشتری ارائه دهند.

 

اشتراک ایمیل