APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

بررسی سرویس Oracle Cloud Infrastructure

شرکت اوراکل اخیراً اعلام کرد که Oracle Cloud Native Framework برای توسعه‌دهندگان، راهکارCloud  بصورت محلی فراهم می‌آورد که پیاده‌سازی‌های On-Premises، Public Cloud و Hybrid Cloud را پوشش می‌دهد. با بهره از Oracle Cloud Infrastructure و Oracle Linux Cloud Native Environment که اخیراً معرفی شده است، Oracle Cloud Native Framework مجموعه‌ای غنی از خدمات مدیریت‌شده‌ی Cloud Native و نرم‌افزارهای On-Premises ارائه می‌دهد. Oracle Cloud Native Framework همچنین Oracle Functions را معرفی می‌کند، یک سرویس Cloud جدید بدون سرور (Serverless) که برپایه‌ی Fn Project متن باز (Open Source) ساخته شده است.

همان‌طور که سازمان‌ها به سمت Cloud پیش می‌روند، با چالش‌های جدید و مشکلی مواجه می‌شوند که به تغییرات فرهنگی و افزایش پیچیدگی مرتبط هستند. DevOps و ابزارهای Cloud Native باعث شده‌اند که بسیاری از توسعه‌دهندگان از پیشرفت‌های کنونی عقب باشند. علاوه‌براین، سازمان‌هایی هستند که مشتاق به استفاده از اجزاء متن باز استاندارد و قابلیت‌های Cloud می‌باشند، اما تعداد انتخابات پیچیده، عدم وجود آموزش کافی و ترس از Cloud Vendor Lock-In، مانع آن‌ها شده است. با ارائه‌ی قابلیت‌ها و محصولات Cloud Native فارغ از سناریوی پیاده‌سازی و با بهره از استانداردهای متن باز پایه‌گذاری‌شده توسط Cloud Native Computing Foundation یا به اختصار CNFC، کمپانی اوراکل که یک عضو پلاتینی CNFC می‌باشد، به‌صورت خاص برای مشتریان خود انتخاب‌های مختلفی فراهم آورده و در عین‌حال نیازهای پیاده‌سازی گسترده‌ی توسعه‌دهندگان را نیز رفع می‌نماید.

به گفته‌ی دان جانسون، مدیر عامل اجرایی در بخش توسعه محصولات کمپانی اوراکل، با رشد روزافزون محبوبیت CNFC به‌عنوان نیرویی یکپارچه‌ساز در اکوسیستم Cloud Native و درحالی‌که سازمان‌ها به‌صورت فزاینده‌ای از مدل‌های Multi-Cloud و Hybrid Cloud استفاده می‌برند، توسعه‌دهندگان باید از انعطاف‌پذیری موردنیاز برای ساخت و پیاده‌سازی برنامه‌های کاربردی خود در بدون مواجه با تهدید Cloud Vendor Lock-In و درهرجایی که بخواهند، داشته باشند که اوراکل درحال محقق کردن این امر است.

برای توان‌بخشی بیشتر به توسعه‌دهندگان برای ایجاد و پیاده‌سازی برنامه‌های کاربردی مدرن، اوراکل مجموعه‌ای غنی از سرویس Oracle Cloud Infrastructure را معرفی می‌کند که برپایه‌ی Gen 2 Cloud IaaS کمپانی اوراکل و لایه‌ی کنونی تنظیم و مدیریت اساسی Kubernetes، یعنی Oracle Container Engine for Kubernetes یا به اختصار OKE ساخته شده‌اند. این محصولات جدید بر سه لایه‌ی حیاتی Cloud Native مختص به Oracle Cloud Infrastructure متمرکز هستند:

تعریف و توسعه‌ی برنامه‌های کاربردی

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

Oracle Functions: قابلیت‌های Multi-Tenant و Serverless که به کاربران اجازه می‌دهند بدون نیاز به دانش درخصوص مفاهیم زیرساختی، به کدنویسی درجهت برآورده‌سازی نیازهای کسب‌وکاری بپردازند. کاربران فقط هنگامی‌که یک قابلیت فعال شده باشد هزینه پرداخت می‌کنند، در غیر اینصورت زمانی که کد درحال اجرا نباشد هزینه ای در بر نخواهد داشت.

Streaming: یک پلتفرم Streaming بسیار دسترس‌پذیر، مقیاس‌پذیر و Multi-Tenant که جمع‌آوری و مدیریت داده‌های Streaming را تسهیل می‌کند. Streaming به برنامه‌های کاربردی همچون IoT، زنجیره منابع و امنیت را ارائه می‌دهد؛ جایی که مقادیر زیادی از داده از منابع مختلفی جمع‌آوری شده‌اند و نیاز به پردازش Real-Time دارند.

آماده‌سازی

Resource Manager: یک سرویس مدیریت‌شده که می‌تواند تمام منابع و خدمات Oracle Cloud Infrastructure را آماده‌سازی کند. مدیریت منابع ایرادات پیکربندی را کاهش داده و با مدیریت زیرساخت به‌صورت Declaratively (یا Infrastructure As Code) با بهره از Terraform استاندارد صنعتی، بهره‌وری را افزایش می‌دهد.

قابلیت بررسی و تجزیه‌وتحلیل

مانیتورینگ: یک سرویس یکپارچه‌سازی‌شده که معیارهای سنجش را از تمام منابع و خدمات Oracle Cloud Infrastructure گزارش می‌دهد. این سرویس از معیارهای سنجش و داشبوردهای ازپیش‌تعیین‌شده یا Service API استفاده می‌کند تا به نمایی کلی از سلامت، عملکرد و ظرفیت سیستم دست پیدا کند. سرویس مانیتورینگ شامل هشدارهایی برای ردیابی این معیارهای سنجش و اتخاذ اقدامات مربوطه حین تجاوز یا تفاوت آن‌ها با آستانه‌های مشخص‌شده می‌باشد. هشدارها خدمتی حیاتی فراهم می‌آورند تا کاربران بتوانند مأموریت‌های سطح سرویس خود را انجام داده و از تداخل اجتناب نمایند.

سرویس اعلان: سرویس مقیاس‌پذیری که پیام‌ها را به اجزاء توزیع‌شده همچون ایمیل و PagerDuty اعلان می‌نماید. با بهره از Notification Service، کاربران می‌توانند به‌راحتی پیام‌های مرتبط با Oracle Cloud Infrastructure را از طریق یک الگوی Publish-Subscribe، به تعداد زیادی از Subscriberها برسانند.

رخدادها: محصولی که به کاربران اجازه می‌دهد نسبت به تغییرات وضعیت منابع Oracle Cloud Infrastructure، هم درصورت اعمال توسط سیستم یا اقدامِ کاربری، واکنش نشان دهند. Event می‌تواند اطلاعات را در Object Storage ذخیره کند یا Functions را برای اتخاذ اقدامات، Notifications را برای آگا‌ه‌سازی کاربران یا Streaming را برای به‌روزرسانی خدمات خروجی فعال کند.

با معرفی Oracle Functions، یک راهکار نوآورانه‌ی Serverless که براساس Fn Project متن باز ساخته شده است، توسعه‌دهندگان می‌توانند به‌راحتی برنامه‌های کاربردی مبتنی بر کاربرد را بدون نیاز به مدیریت زیرساخت محاسبات، پیاده‌سازی و اجرا کنند. Oracle Functions مبتنی بر Docker Container می‌باشد و کاملاً Pay-Per-Use است پس هزینه‌ها فقط زمانی شامل حال کاربران می‌شوند که از قابلیت‌ها استفاده شود. Fn Project که Oracle Functions آن را به‌صورت یک سرویس کاملاً مدریت‌شده ارائه می‌دهد، می‌تواند به‌صورت On-Premises، در یک دیتاسنتر یا هر سرویس Cloudی اجرا شود. The Oracle Cloud Native Framework از هر دو برنامه‌های کاربردی مدرن (Cloud Native) و قدیمی (WebLogic، Java و دیتابیس) پشتیبانی می‌کند. از این پلتفرم سطح سازمانی می‌توان به‌منظور رویکرد پایدار، خدمات مدیریت‌شده و Curated OSS بهره برد.

اشتراک ایمیل