APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

بررسی Orchestrator در System Center

یک مدیر IT احتمالا اقدامات و فرایندهای فراوانی را در نظر میگیرد تا سلامت محیط رایانش خود را حفظ کند. این مدیر ممکن است اموری را خودکارسازی کرده باشد، ولی معمولا این کار را برای کل فرایند انجام نمی‌دهد. با کمک  Orchestrator در System Center، کارها و فرایندهای مختلف با استفاده از رابط کاربری گرافیکی به نام Runbook Designer به یکدیگر مربوط می‌شوند تا راهکارهای End-To-End قابل اطمینان، انعطاف‌پذیر و کارآمدی در محیط IT ایجاد گردد. با استفاده از Orchestrator می‌توان:

  • فرایندهای دیتاسنتر را مستقل از سخت‌افزار یا پلتفرم خودکارسازی نمود.
  • بهترین راهکارها را برای افزایش کارایی عملیاتی، استانداردسازی کرد.
  • سیستم‌های Vendorها (شرکت‌های ارائه دهنده)ی مختلف را، بدون دانستن چگونگی استفاده از زبان‌های اسکریپت‌نویسی و برنامه‌نویسی، به یکدیگر متصل کرد.

معماری Orchestrator

نمودار زیر هر یک از قابلیت‌های Orchestrator و ارتباط بین آن‌ها را نشان می‌دهد.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

دیتابیس Orchestration، مرکز تجهیزات Orchestrator است که همه Runbookها، تنظیمات پیکربندی و logها را شامل می‌شود. سرور مدیریتی (Management Server) به عنوان لایة ارتباطی بین Runbook Designer و دیتابیس Orchestrator مورد نیاز است. یک یا چند سرور Runbook به طور مستقیم با دیتابیس در ارتباط‌ اند تا با بازیابی Runbookها، اطلاعات Jobهای ایجادشده توسط Runbook را به اجرا دراورده و ذخیره کنند. سرویس تحت وب نیز مستقیما با دیتابیس Orchestration ارتباط دارد و از طریق مرورگر وب برای کنسول Orchestration ارتباطی را فراهم می‌کند.

خودکارسازی با استفاده از Runbookها

برای خودکارسازی Task یا فرایند در Orchestrator، از Runbook Designer استفاده می‌شود تا یک Runbook ایجاد شود. با کشیدن فعالیت‌ها از قسمت Activities به داخل Runbook، این فعالیت‌ها به آن اضافه می‌شوند و سپس فعالیت‌ها به ترتیب خواسته شده به هم لینک می‌شوند تا یک جریان کار ایجاد شود. تصویر زیر یک Runbook ساده را نشان می‌دهد.

 

این Runbook یک  Event Log را مانیتور می‌کند؛ هرگاه رویداد مشخصی را تشخیص دهد، وضعیت فرایندی را در ویندوز کامپیوتر مشخصی بررسی می‌کند. اگر تشخیص داده شود که این فرایند در حال اجراست، متوقف می‌شود. سپس Runbook فرایند را آغاز می‌کند و ایمیلی ارسال می‌کند تا اطلاع دهد وضعیت فرایند تغییر کرده است.

هر یک از فعالیت‌‌‌های Runbook پیش از پرداختن به فعالیت بعدی به اتمام می‌رسد و فعالیت‌هایی در دسترس هستند که منطق‌ پیچیده فراهم می‌کنند؛ مثل این درخواست که پیش از پیش رفتن Runbook، چندین فعالیت به اتمام برسند. می‌توان با استفاده از ترکیبی از منطق روی فعالیت‌ها و لینک‌های هوشمند، هر منطقی را که یک سناریوی خودکارسازی خاص می‌طلبد، پیاده‌سازی کرد.

پردازش Runbook توسط Orchestrator

کاربر پس از ایجاد Runbook آن را به دیتابیس Orchestration فرستاده و به آن تحویل می‌دهد. سپس می‌تواند برای شروع یا متوقف‌سازی آن از Runbook Designer یا کنسول Orchestration استفاده کند.

درخواست اجرای Runbook یک Job ایجاد می‌کند که در دیتابیس Orchestration ذخیره می‌شود. هر Runbook می‌تواند یک سرور Runbook اصلی و یک یا چند سرور Standby تعریف کند تا در صورتی که سرور اصلی در دسترس نباشد، Runbook را پردازش کند. سرویس هر یک از سرورهای Runbook مرتبا دیتابیس Orchestration را برای Jobهایی که می‌تواند پردازش کند، مانیتور می‌کند. زمانی که سرور Runbook یک Job را تشخیص می‌دهد، Log می‌کند که مشغول کار بر روی آن Job است، Runbook را به صورت Local کپی می‌کند و Log می‌نماید که مشغول اجرای یک Intance از Runbook است و سپس شروع به پردازش Runbook می‌کند. برای هر Runbook فاقد مانیتور، می‌توان چندین درخواست Runbook ایجاد کرد که بدین معنی است که یک Runbook واحد می‌تواند چندین Job داشته باشد.

هرگاه سرور Runbook یک Job را پردازش می‌کند، یک Runbook را به صورت Local کپی و سپس فعالیت‌هایی را که بر اساس منطق جریان کار در Runbook تعریف شده‌اند، اجرا کرده و به این ترتیب یک Intance از Runbook را ایجاد می‌کند. اطلاعات وضعیت، نتایج فعالیت‌ها و داده‌ها در دیتابیس Orchestration ذخیره می‌شوند تا کاربر بتواند وضعیت کنونی (Real-Time) و وضعیت پیشین Runbook را مانیتور کند.

توسعه Orchestrator

جدول زیر چندین استراتژی را نشان می‌دهد که برای توسعه عملکردی که تجهیزات استاندارد Orchestrator فراهم می‌کند، در دسترس‌اند.

قابلیت Orchestrator

شرح

Integration Pack (بسته یکپارچه‌سازی) یا به اختصار IP

Integration Pack مجموعه‌ای از فعالیت‌های سفارشی مختص به یک محصول یا تکنولوژی است. Microsoft و شرکت‌های دیگر این Packها را به همراه فعالیت‌‌هایی فراهم می‌کنند تا از طریق Orchestrator Runbook با محصول خود در تعامل باشند.

Orchestrator Integration Toolkit (کیت ابزار یکپارچه‌سازی Orchestrator)

این قابلیت به کاربر این توانایی را می‌دهد که Library فعالیت‌های خود را از مجموعة فعالیت‌های استاندارد و Integration Packها وسیع‌تر کند. Integration Toolkit برای ایجاد فعالیت‌های جدید و Integration Packها برای Orchestrator، ابزارهایی مبتنی بر Wizard دارد. طراحان همچنین می‌توانند از این قابلیت استفاده کنند تا  Integration Packsرا از فعالیت‌هایی سفارشی‌ ایجاد کنند که با استفاده از Orchestrator SDK ساخته می‌شوند.

اشتراک ایمیل