APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

ارائه‌ی سرویس Premium برای Power BI مایکروسافت

اخیرا مایکروسافت از عرضه‌ی سرویس سازمانی Premium برای پلتفرم مجازی‌سازی دیتا متعلق به این شرکت یعنی Power BI خبر داده است. این سرویس شامل Report Server نیز می‌گردد و سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا داده‌های خود را با به کارگیری فایروال‌ها محافظت نمایند. Premium از مدل Licensing مبتنی بر ظرفیت استفاده نموده و تا حدودی تولید محتوا توسط کاربران و تعداد دفعات دسترسی به آن‌ها را نیز مدنظر قرار می‌دهد.

مایکروسافت اعلام نموده است که ایجاد و به اشتراک‌گذاری داشبوردها به صورت اختصاصی توسط کاربران Power BI مستلزم پرداخت حق اشتراک نسخه‌ی Pro خواهد بود. در ضمن جهت مشاهده‌ی محتوای به اشتراک‌ گذاشته‌شده نیز دریافت حق اشتراک سرویس ضروری می‌باشد. طبق اظهارات سخنگوی مایکروسافت، مخاطبین محتوای به اشتراک گذاشته‌شده، این امکان را دارند تا به صورت مجزا License لازم برای Power BI Pro را دریافت نموده و یا از ظرفیت Power BI Premium بهره‌مند گردند که به زودی به صورت عمومی ارائه خواهد شد.

پیش از این امکان اشتراک‌گذاری مطالب به صورت خصوصی برروی سایت powerbi.com در اختیارِ دارندگان حساب‌های کاربری رایگان قرار داشت. اما با تغییرات ایجاد‌شده، تنها اشتراک‌گذاری عمومی گزارش‌ها، برای حساب‌های کاربری رایگان، در این سایت امکانپذیر می‌باشد.

کاربران Power BI که تصمیم به صرف هزینه و ثبت‌نام برای حساب Pro یا Premium را ندارند، می‌توانند از نرم‌افزار رایگان این سرویس برای دسکتاپ بهره برده و به تمام منابع داده‌ی موجود دسترسی یابند. لازم به ذکر است که در ساختار فعلی برخی منابع دیتا تنها در دسترس کاربرانِ دارای حق اشتراک خواهد بود.

حساب‌های رایگان به زودی از فضای ذخیره‌سازی GB1، نرخ Stream برابر با یک میلیون سطر در ساعت و 8 بار زمان‌بندی در روز برخوردار خواهند بود که مشابه با امکانات کاربران در نسخه‌های قبلی Pro می‌باشد اما برای ایجاد داشبوردهای داخلی یا داشبوردهایی برای Client‌ها، خریداری حق اشتراک ضرورت دارد.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

حساب‌های Power BI Pro پیش از این نیز به قیمت 9/99 دلار در ماه وجود داشته است اما Premium یک حساب‌ جدید محسوب می‌شود که مایکروسافت همراه با معرفی آن نرم‌افزاری برای محاسبه قیمت (Pricing Calculator) این نسخه‌ نیز عرضه نموده است.

حساب‌های Premium که از Report Server استفاده نمی‌کنند می‌توانند از Power BI در Cloud بهره‌مند گردند. طبق اعلام مایکروسافت، قابلیت‌های سرویس Power BI در Cloud به صورت انحصاری و با توجه به ظرفیت‌های خاص هر سازمان‌ ارائه می‌شود. لازم به ذکر است که برای هر سازمان، سخت‌افزار اختصاصی در نظر گرفته می‌شود که به صورت کامل توسط مایکروسافت مدیریت می‌شود.

مایکروسافت در پی اطلاع‌‌رسانی‌های صورت‌گرفته، نسخه‌ی آزمایشی سرویس Pro را در اختیار آن دسته از کاربران فعلی خود که تا تاریخی معین اقدام به ثبت‌نام نموده‌اند قرار می‌دهد که این نسخه تا یک سال اعتبار خواهد داشت.

مایکروسافت اطلاعیه‌های دیگری نیز در خصوص تغییرات ایجادشده در محتوای فعلی بسته‌های Power BI در نسخه‌های Premium مانند برنامه‌های کاربردی این سرویس بیان نموده است. این برنامه‌های کاربردی روشی ساده‌سازی‌شده برای پیاده‌سازی داشبوردها و ارائه‌ی گزارش به اشخاص، گروه‌ها یا سازمان‌های خاص ارائه می‌کنند.

اشتراک ایمیل