APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

افزودن سرورهای Linux مبتنی بر ARM به برنامه ی مشارکتی Qualcomm و Red Hat

شرکت Qualcomm، تولیدکننده تراشه های ARM و شرکت Red Hat به عنوان توزیع کننده ی Open Source لینوکس، جهت توسعه سرورهای ۶۴ بیتی ARM میزبان Red Hat Enterprise Linux، به همکاری با یکدیگر پرداخته ­اند.

دو شرکت فوق مشارکت خود را جهت تولید تراشه های ARM اعلام کرده و به سرورهای ARM مبتنی بر Open Source لینوکس، قابلیت های تازه ای افزوده اند.

خبرها حاکی از آن است که شرکت Qualcomm قرار است تراشه ­های ۶۴ بیتی سرور ARM را برای RHEL فراهم کند. در حال حاضر نیز آنها توانسته ­اند سرور RHEL را با ARM با موفقیت راه اندازی نمایند.

یقیناً داشتن راهکار مبتنی بر ARM آماده به تولید، برای سیستم ‌عامل Open Source شرکت Red Hat بسیار زمان بر خواهد بود امّا با توجه به این گزارشات، اقداماتی در این راستا انجام پذیرفته است و واضح است که این شرکا دیر یا زود خواستار دسترسی عمومی محصول خود هستند.

سازمان ‌هایی که در PEAP یا برنامه دسترسی اولیه مشارکتی Red Hat شرکت کرده ­اند، می‌ توانند ARM ساخته ‌شده از RHEL را آزمایش نمایند، گرچه این دو شرکت ‌تأکید کرده ‌اند که هم ‌اکنون پلتفرم موجود پشتیبانی نمی شود.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

در سال ‌های اخیر بحث ‌های بسیاری حول محور سرورهای Linux مبتنی بر ARM صورت گرفته است؛ امّا با توجه به اینکه این پلتفرم ها قابلیت های بسیاری جهت اراه خواهند داشت، همچنان اطلاعات چندانی در مورد روش‌ های تحویل این محصول ارائه نشده است. این شرکت ‌ها وعده داده ­اند که هزینه ­های سخت ‌افزاری و مصرف انرژی را کاهش خواهند داد، که با توجه به این مورد، بهره ی قابل ‌توجهی از کاهش هزینه ی روز افزون تسهیلات Data Center ها برای کاربران در بر خواهد داشت.

با توجه به اطلاعیه شرکت Qualcomm که اخیرا منتشر شده است، پس از ارائه پیش بینی های بسیار، چنین راهکارهایی در راه خواهد بود، اما همچنان مشتریان این تکنولوژی، باید برای اجرای سرورهای مبتنی بر ARM از طریق RHEL یا دیگر سیستم‌ عامل های Open Source قابل پشتیبانی، صبور باشند.

اشتراک ایمیل