APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

ارتقای قابلیت‌های نرم‌افزار Toad برای دیتابیس‌های متن‌باز

شرکت نرم‌افزاری Quest در مدت اخیر از چندین بروزرسانی برای برنامه‌های نرم‌افزاری دیتابیس‌های Open Source تحت عنوان Toad خبر داده و نسخه‌های جدیدی برای محصولات Toad Edge، Toad Data Point و Toad Intelligence Central ارائه نموده است.

پس از راه‌اندازی اولین نسخه‌ی Toad Edge در تابستان گذشته، این شرکت شاهد افزایش میزان دانلود نرم‌افزارهای رایگان پشتیبانی‌کننده از MySQL بوده است. همچنین بنا به گفته‌ی Julie Hyman (مدیر ارشد تولید شرکت Quest)، درخواست‌هایی برای پشتیبانی از دیتابیس‌های MariaDB و Postgres نیز توسط شرکت دریافت شده و مشتریان مصرانه خواهان پشتیبانی از پلتفرم‌های بیشتری می‌باشند که همین امر در برنامه شرکت نیز قرار دارد. لازم به ذکر است که از ماه گذشته، این شرکت اقدام به پشتیبانی از دیتابیس MariaDB نمود و در ماه فوریه نیز با انتشار نسخه‌ی پیش‌نمایش Toad World که از ماه آوریل به صورت تجاری در دسترس قرار می‌گیرد، از دیتابیس Postgres نیز پشتیبانی خواهد کرد.

بنا بر اخبار منتشر شده از شرکت Quest، نسخه‌ی 1.2 بروزرسانی‌شده‌ی Toad Edge، با پشتیبانی از دیتابیس‌های MariaDB و MySQL که بر روی Microsoft Azure اجرا می‌شوند، توسعه و مدیریت پلتفرم‌های دیتابیس متن بازِ نسل بعدی را تسهیل می‌نماید.

نسخه‌ی 4.3 از Toad Data Point شامل Pivot Grid بوده که مجددا پیکر‌بندی شده و دارای جریان‌کاری (Workflow) ساده‌تری می‌باشد و این امر به تحلیلگران این امکان را می‌دهد که ستون‌های محاسبه شده را اضافه نمایند. همچنین این نسخه‌ی جدید دارای قابلیت‌های بهبود‌یافته Excel‌ از جمله توانایی انتقال مستقیم به یک Pivot Grid بر حسب تقاضا و یا به صورت خودکار می‌باشد. همچنین نسخه‌ی جدید این نرم‌افزار قابلیت‌هایی از جمله فیلتر کردن و تجمیع نتایج گروهی از Queryها را به چندین View تسهیل می‌کند.

نسخه‌ی 3 و 4 از Toad Intelligence Central، امکان ویرایش در یک کنسول تحت وب را فراهم می‌کند که قابلیت تجدید نظر در نمودار‌ها، Visual Queryها ، خودکارسازی و فایل‌های SQL را تسهیل می‌نماید. این به‌روز‌رسانی همچنین شامل دریافت گزارشات Health Check مدیریتی، بهبودهایی در Cross-Query به صورت Dynamic، کاهش Response Time برای دیتابیس‌های پیچیده و Queryهای چند پلتفرمی می‌باشد.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

علاوه بر این موارد، شرکت Quest بر اساس پیش‌بینی Gartner اظهار داشت که در سال جاری هفتاد درصد برنامه‌های جدید بر روی دیتابیس‌های Open Source (متن‌باز) کار خواهند کرد و پنجاه درصد دیتابیس‌های تجاری یا به دیتابیس‌های متن باز تبدیل شده و یا در پروسه‌ی تبدیل قرار خواهند گرفت.

بنا به گفته‌ی هایمن، شرکت‌ها می‌توانند در صورت استفاده از محصولات شرکت Quest و در مقایسه با محصولات شرکت‌های دیگر در ۸۰ تا ۹۰ درصد هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنند.

Holger Mueller به عنوان یکی از تحلیلگران اصلی شرکت Constellation Research اظهار داشت: معرفی قابلیت‌های به‌روز‌رسانی‌شده‌ توسط Toad نکته‌ی مثبتی است، وی همچنین اشاره نمود که شرکت Francisco Partners و مدیریت صندوق پوشش ریسک  Elliott Management در اواخر سال ۲۰۱۶ گروه نرم‌افزاری Dell را خریداری و سپس تحت عنوان Quest مجدد آن را راه‌اندازی نمودند.

مولر بیان داشت که برای توسعه‌دهندگان و DBAها که باید داده‌ها را در سیستم‌های ناهمگون (Heterogeneous) و پلتفرم‌های متفاوت مدیریت نمایند (چه به صورت Cloud و چه On-Premise)، ارزش ابزارهایی مانند Toad بیشتر نیز می‌گردد.

وی افزود که در دنیای Open Source، افزودن دیتابیس‌های بیشتری مانند MariaDB و MySQL به نرم‌افزار Toad، به شرکت‌هایی که از مجموعه ابزار‌های ساده و رایج استفاده می‌نمایند حق انتخاب بیشتری خواهد داد اما در نهایت اوضاع بازار دیتابیس به کندی پیش خواهد رفت و باید دید چه نوع تغییرات بالقوه‌ای از نظر بار دیتابیس و پیاده‌سازی رخ می‌دهد.

داگ هانسچن، یکی دیگر از تحلیلگران اصلی شرکت Constellation Research بیان داشته است که خط تولید Toad در گذشته به کارآمدتر شدن مدیران شبکه‌ها کمک نموده است. وی همچنین در مصاحبه با خبرگزاری LinuxInsider اظهار داشت: این شرکت به خوبی با نیازهای DevOps تطابق یافته و در بازه‌ی زمانی کنونی مدیران دیتابیس‌ها، توسعه‌دهندگان و تحلیلگران حرفه‌ای باید به منظور حمایت از توسعه‌ی سریع و عملیاتی شدن این جریان و همچنین برای بهينه سازي مداومِ برنامه‌های داده محور (Data-Driven) با یکدیگر همکاری نمایند.

اشتراک ایمیل