APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

معرفی Red Hat Enterprise Linux 6.8

اگر قصد استفاده از سرورهای Linux را دارید، انتخاب Red Hat Enterprise Linux یا به اختصار RHEL گزینه‌ی مناسبی به شمار می‌رود. البته سیستم عامل‌های لینوکسی دیگری نظیر (SuSE Linux Enterprise Server (SLES و (Ubuntu 16.04 Long Term Support (LTS وجود دارند که می توان از آنها نیز استفاده نمود.

طی روزهای اخیر از نسخه ی Red Hat Enterprise Linux 6.8 رونمایی گردید. جدیدترین عضو خانواده‌ی RHEL 6.x، شامل تغییرات متعددِ جزئی می‌باشد که باعث بهبود کارکرد این سیستم عامل می‌گردد. با اعمال تغییراتی در شکل اولیه‌ی RHEL 6.8، انتقال Workloadهای سنتی به برنامه‌های Container-Based برای مدیران سیستم، تسهیل می‌گردد.

RHEL 6.8، جهت ارتقای امنیت VPNها از Libreswan استفاده نمود که نوعی پیاده‌سازی برای یکی از پروتکل‌های IPSec VPN با قابلیت پشتیبانی بسیار گسترده می‌باشد. Openswan به عنوان یک Endpoint Solution برای RHEL 6 IPSEc VPN توسط Libreswan جایگزین گردید.

علاوه بر موارد فوق به دلیل اضافه شدن قابلیت‌های جدید به Identity Management System Security Services Daemon  یا به اختصار SSSD، کاربرانِ RHEL 6.8 شاهد ارتقای عملکرد در Client-Side و مدیریت آسان‌تر خواهند بود. همچنین، با استفاده از جستجوی احراز هویت‌های Cache شده در سمت Clientها و کاربران، فرآیند Login تسریع می‌گردد و این امر موجب کاهش تبادل اطلاعات غیرضروری اعتبارسنجی کاربران با سرورهای Active Directory می‌گردد. پشتیبانی از Adcli به عنوان یک ابزار AD، موجب تسهیل مدیریت AD در RHEL 6.x خواهد شد. SSSD علاوه بر اینکه منابع راه دور (Remote Resources) شناسایی و احراز هویت را کنترل می کند، از احراز هویت کاربران توسط کارت هوشمند نیز پشتیبانی می‌نماید.

دلیل پشتیبانی از AD در RHEL چیست؟ با توجه به همکاری Red Hat وMicrosoft، هم اکنون RHEL در Azure Cloud نیز در دسترس می‌باشد.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

در صورتی که هدف شما پشتیبان‌گیری Local می‌باشد، می توانید از نوعی RHEL که شامل Relax-and-Recover است، استفاده نمایید. این سیستم در واقع یک ابزار آرشیوبندی (Archiving Tool) سیستمBare Metal  همراه با کاربری آسان است. مدیران با این سیستم قادرند پشتیبان‌گیری Local را با فرمت ISO انجام دهند که به طورمتمرکز آرشیو شده و به صورت Remote برای عملیات‌های Disaster Recovery تکرار می‌گردد.

در ضمن نسخه جدید RHEL شامل یک ابزار مدیریتی ارتقا یافته‌ی Yum است که نصب بسته‌ها (Package) را تسهیل نموده و در عین حال هوشمندی را به فرآیند تعیین جایگاه بسته‌های مورد نیاز می‌افزاید تا برای ساختار ویژگی‌های جدیدی را اضافه یا فعال‌سازی نماید. با وجود اینکه این مورد، یک سیستم Ubuntu Snap Style Packing نمی‌باشد، عملکرد آن گامی رو به جلو در این مسیر محسوب می‌گردد.

در نهایت وقتی موضوع به Storage می‌رسد، RHEL 6.8 از Dmstats جهت استفاده بیشتر از Storage و قابلیت مشاهده (Visibility) عملکرد استفاده می‌نماید. علاوه بر آن، هم اکنون Scalable File System Add-On 8 از سیستم فایل Xfs در اندازه‌های تا 300TB پشتیبانی می‌نماید.

Jim Totton، معاون Red Hat و مدیر کل واحد پلت‌فرم‌در بیانیه‌ای اظهار داشت که RHEL 6.8 با ارائه یک مبنای اثبات‌شده  برای برنامه‌ها و سیستم‌هایی که سازمان‌های امروزی از آن استفاده می‌کنند، همچنان تعهد Red Hat را به کاربران نشان می‌دهد. RHEL 6.8 با ارتقای ویژگی‌های امنیتی و مدیریت، همچنان به عنوان مبنایی برای عملیات‌های IT در سازمان‌های امروزی باقی خواهد ماند.

عرضه کنونی این تکنولوژی نشان می‌دهد که RHEL 6 وارد مرحله دوم تولید شده است. در این بخش از چرخه عمر RHEL 6، Red Hat به اولویت‌بندی ویژگی‌های امنیتی برای استقرار پلت‌فرم اصلی همسو با نوآوری پرداخته است. اگرخواهان جدیدترین محصول با ویژگی‌های Linux هستید، RHEL 7.2 محصول مورد نظر شما خواهد بود.

Red Hat، اخیرا اشتراک رایگان RHEL را برای Developerها به عنوان بخشی ازRed Hat Developer Program ارائه نموده است. شما نمی توانید از این محصول در محیط های عملیاتی استفاده نمایید اما احساس کار با RHEL را به شما خواهد داد.

اشتراک ایمیل