APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

ارائه افزونه جدید برای Microsoft VS Code توسط شرکت Red Hat

بر اساس اخبار منتشر شده، یک افزونه (Extension) مبتنی بر Language Server Protocol جهت استفاده گسترده‌تر برنامه‌نویسان از ابزار توسعه مایکروسافت ارائه می‌گردد.

شرکت Red Hat با به ‌کارگیری پروتکل جدید ارائه شده برای تعامل پذیریِ زبان برنامه نویسی و محیط یکپارچه توسعه نرم‌افزار (Integrated Development Environment یا به اختصار IDE)، زمینه‌‌ی افزایش توانایی برنامه نویسان Java جهت استفاده از ویرایشگر مایکروسافتیِ Visual Studio Code را فراهم می‌نماید.

شرکت Red Hat به تازگی افزونه پشتیبانی زبان Java برای Visual Studio Code را به بازار عرضه نموده و بدین ترتیب اجرای این عملکرد را امکانپذیر ساخته است. این افزونه مبتنی بر Java Language Server مختص به Red Hat می‌باشد که یک پیاده‌سازی از پروتکل Language Server بوده و اخیرا توسط شرکت‌های Red Hat، Microsoft و CodEnvy ارائه شده است. این پروتکل برمبنای JSON-RPC 2.0 به تعریف Callها و ساختارهای داده برای اجرای عملکرد مشترک زبان برنامه نویسی در IDE ها و ویرایشگرها می‌پردازد.

Gorkem Ercan، یکی از مهندسان نرم افزار شرکت Red Hat اظهار داشت: این افزونه ویژگی هوشمندی زبان جاوا را برای Visual Studio Code به ارمغان می آورد. وی در ادامه افزود: Code  VS در صورت نبود این افزونه، صرفا می تواند قابلیت نمایش کدها با رنگ‌های مختلف (Syntax Coloring) را در حین ویرایش دستورات Java فراهم نماید.  VS Code با فعال شدن این افزونه می تواند برنامه نویسان را درانجام عملیات‌هایی همچون تکمیل خودکار کد (Code Completion)، گزارش‌گیری خطا (Error Reporting)، فرمت نمودن کد (Code Formatting) و ویژگی های مشابه دیگری که به واسطه استفاده از IDE هایی مانند Red Hat JBoss Developer Studio ، با آنها آشنا می‌باشند، یاری نماید.

Visual Studio Code به ارائه ویژگی هایی نظیر اشکال‌زدایی (Debugging)، اجرای Task‌ها و کنترل نسخه‌ها (Version Control) می‌پردازد. این تکنولوژی علاوه بر آنکه برای کدگذاری‌های سریع، ایجاد ساختار و Debugging در نظر گرفته شده است، جریان‌‌های کاری پیچیده‌تری را به همراه ویژگی‌های بیشتر برای IDEها به جا می‌گذارد.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

نسخه اولیه‌ی این افزونه شامل فهرستی از چند ویژگی ساده از جمله مشخص‌تر و برجسته نمودن Javadoc‌ها، گزارش خطاهای مربوط به Compilation در حین تایپ، Code Completion، گردش در بین خطوط کدها (Navigation)، نمایش طرح کلی کدها (Outline) و فرمت‌بندی آنها (Formatting) می‌باشد که می‌توان به عنوان نمونه از پروژه های مبتنی بر Maven و Codelen نام برد.

Ercan در پایان صحبت‌های خود بیان نمود: طبق برنامه قرار است عملیات ‌های بیشتری بر روی این افزونه انجام شود. وی همچنین افزود: Java Language Server (صرفا در بخش سرور، نه افزونه VS Code) به عنوان یک پروژه در Eclipse.org ارائه شده است. این امر علاوه بر ایجاد زمینه برای خلق نوآوری با سرعت بیشتر، امکان همکاری با گروه هایی مانند Eclipse JDT ، Eclipse Che و Eclipse Orion را فراهم نموده است.

اشتراک ایمیل