APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

بررسی Remote Desktop Service 2019 موجود بر روی ویندوز سرور 2019

آخرین نسخه‌ی Remote Desktop Service ، نسخه‌ی RDS 2019 می‌باشد که در تاریخ دوم اکتبر سال 2018 منتشر شده است. RDS 2019 برپایه‌ی RDS 2016 ساخته شده است و به کاربر اجازه می‌دهد که به سرعت در محیط Cloud یا On-Premises، پیاده‌سازی انجام دهد که به‌صورت کلی از طریق ویندوز سرور 2019 دردسترس است. در واقع RDS 2019 به کاربران خود توانایی استفاده از قابلیت‌هایی را می‌دهد که با اعمال نوآوری‌هایی در چندین حیطه به‌منظور ارتقای تجارب مدیریتی و Clientی، آن را به بهینه‌ترین نسخه‌ی RDS تاکنون تبدیل می‌کند. به عبارتی نوآوری‌ها در RDS 2019 حول سه حیطه تسهیل مدیریت IT، تجربه‌ی کاربری (User Experience) و امنیت بهبودیافته اعمال شده‌اند.

تسهیل مدیریت IT

با توجه به درخواست بیشمار کاربران از مایکروسافت در جهت بهبود مدیریت لایسنس‌ها، باید بر روی تسهیل‌سازی متمرکز باشد تا پیاده‌سازی‌ها قابل توسعه شوند. در طی چند سال اخیر، تمرکز مایکروسافت بر روی بهبود مدیریت Licensing Serverها و Entitlementهای مختص به RD از طریق اکتیو دایرکتوری یا به اختصار AD بوده است.

 • حال کاربران می‌توانند از Licensing Serverهای RD با دسترس‌پذیری بالا توأم با Forward-Compatibility برای نسخه‌های آینده‌ی ویندوز سرور بهره‌مند باشند که به آن‌ها اجازه می‌دهد از طریق طیف متنوعی از نسخه‌های RDS، لایسنس‌ها را مدیریت نمایند.
 • همچنین Licensing Server می‌توانند Client Access Licenseها یا به اختصار CALهای کاربران RDS را بدون دسترسی مستقیم به AD، به Objectهای AD به‌روزرسانی کنند که این امر مسبب تسهیل مدیریت لایسنس‌های کارمندان شرکت‌ها می‌شود.
 • در آخر نیز Perfmon APIها (یا همان Performance Counterها) اضافه شده‌اند تا همکاران مایکروسافت بتوانند از راه ساده‌ای برای دسترسی به داده‌ها به منظور ایجاد داشبورهای مانیتورینگ و ارائه‌ی یک تجربه‌ی کاربری باثبات، برخوردار باشند.

تجربه‌ی کاربری

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

در زمینه‌ی ارائه‌ی یک تجربه‌ی کاربری ارتقایافته نیز زمان صرف شده است تا End-Userها بتوانند به‌منظور دستیابی به حداکثر بهره‌وری، از دسکتاپ‌ها و برنامه‌های کاربردی از طریق RDS 2019 استفاده‌ی تمام‌وکمال ببرند.

 • به‌عنوان نقطه‌ی شروع، اعلان‌های مدرن برای RemoteApp در Action Center اضافه شده‌اند تا بهره‌وری در برنامه‌های کاربردی همچون Microsoft Outlook بهبود یابد.
 • نوآوری‌های Discrete Device Assignment معرفی‌شده در RDS 2016 بهبود یافته‌اند تا امنیت بهتر، ایزوله‌سازی ماشین‌های مجازی یا به اختصار VMها و عملکرد بهتر برای بارهای کاری Graphic-Intensive کاربران فراهم آورده شود. این بهبودی‌ها در تکنولوژی‌های مجازی‌سازی GPU به کاهش ترافیک شبکه و Video Playback روان منجر خواهند شد.

 • علاوه‌بر تکنولوژی مجازی‌سازی GPU، باید اشاره نمود که Redirection سطح‌بالای دوربین‌های ویدیویی Built-In اضافه شده است تا Video Stream بهینه‌سازی‌شده با Frame Rateهای بالاتر در برنامه‌های کاربردی و دسکتاپ‌‌های از راهِ دور قدیمی و جدید، ممکن شود. کاربران حالا می‌توانند در تعاملات Video-Intensive، تجربه‌ی کاربری بهتری داشته باشند.

 • در آخر نیز با فراهم‌آوردن کیفیت تصاویر بهتر به‌منظور ارائه‌ی یک تجربه‌ی End-to-End Web Client سریع‌تر، مصرف CPU در Client، سرور و ترافیک کاهش یافته است.

امنیت

یکی از اهداف اصلی ارائه Remote Desktop Services کمک به بهبود وضعیت امنیتی محیط‌های مجازی‌سازی دسکتاپ و برنامه‌های کاربردی کاربران می‌باشد که چندین ارتقا، امنیتی بهبودیافته در RDS 2019 ایجاد شده است.

 • با یکپارچه‌سازی Windows Admin Center، تجمیع تمام مدیریت سرورهای محلی و از راه دور در یک کنسول واحد، ساده شده است.
 • چندین بهینه‌سازی Windows Defender برای Multi-Session اعمال شده‌اند که به کاربران RDS 2019، اعتمادبه‌نفس بیشتری در ارائه‌ی یک تجربه‌ی دسکتاپی امن، مقیاس‌پذیر و مقرون‌به‌صرفه برای End-Userها می‌دهد.
 • همچنین پشتیبانی Web Client برای Single Sign-On یا به اختصار SSO نیز اضافه شده است تا برای کاربرانی که از طریق Web Client به RDS متصل می‌شوند، تجربه‌ی احراز هویت ساده و روانی ارائه شود.
 • یکی دیگر از قابلیت‌های اضافی، رمزگذاری مبتنی بر DTLS است که Easy-to-Configure می‌باشد و به هدف ارائه‌ی یک پیاده‌سازی مطمئن End-to-End خدمت می‌کند.

پیاده‌سازی RDS 2019 برروی Azure

مایکروسافت آگاه است که اگر کاربران توانایی پیاده‌سازی RDS برروی Azure را داشته باشند و انجام اینکار ساده‌تر باشد، برای آن‌ها انعطاف‌پذیری، مقیاس‌پذیری، امنیت و چندین مزیت دیگر Azure را فراهم می‌آورد. برای بهبود انعطاف‌پذیری و سادگی استفاده از Cloud، از پیاده‌سازی‌های Hybrid نیز پشتیبانی به‌عمل می‌آید که در آن‌ها Roleهای زیرساختی می‌توانند در Azure باشند درحالی‌که VMهای هاست می‌توانند On-Premises باشند.

بهبودی‌های کلیدی در زمینه‌ پیاده‌سازی RDS 2019 برروی Azure شامل استفاده از Azure Key Vault برای مدیریت تسهیل‌شده‌ی Certificateها و استفاده از Azure SQL DB برای بهره‌مندی از قابلیت RD Licensing دسترس‌پذیری بالا می‌باشد.

در اواخر اکتبر نیز دسترس‌پذیری Subscriptionهای RDS از طریق برنامه‌ی Cloud Solution Provider یا به اختصار CSP اعلام گردید. در دسترس‌بودن RDS در CSP، به نیازهای کاربران برای بهره‌مندی از راهکارهای مقرون‌به‌صرفه‌ی اضافی که از مجازی‌سازی برنامه‌ها‌ی کاربردی و دسکتاپ‌ پشتیبانی به‌عمل آوردند، رسیدگی می‌کند.

با RDS Subscriptionها، همکاران مایکروسافت می‌توانند مستقیماً از طریق CSP Program مایکروسافت آن‌ها را به‌فروش برسانند تا مرحله‌ی اضافی دسترسی کاربران و همکاران به لایسنس‌های مختلف از طریق برنامه‌های متفاوت، از بین برود. با این مدل، در نتیجه‌ی یکپارچه‌سازی CSP با دیگر لایسنس‌های مایکروسافت از جمله ویندوز سرور، SQL Server و Office، کاربران می‌توانند از یک Licensing Cycle سریع‌تر بهره ببرند تا همکاران بتوانند فرآیند خریداری لایسنس‌ها را برای آن‌ها تسهیل کنند.

اشتراک ایمیل