APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

عرضه‌ی نسخه‌ی جدید Vora توسط شرکت SAP

Data Engine جدیدی بر روی سرویس‌های SAP Cloud Platform Big Data و مکان‌های دیگر به اجرا در‌خواهند آمد.

شرکت SAP قابلیت‌های‌ جدیدی را به سیستم رایانش In-Memory و توزیعی خود با نام SAP Vora افزوده است که مبتنی بر Apache Spark و Hadoop می‌باشند.

نسخه‌ی Vora 1.3، تعدادی از موتورهای پردازشگر داده را به صورت Distributed و In-Memory دربرمی‌گیرد که فرآیند پردازش‌های پیچیده از جمله پردازش داده‌های Time-Series، داده‌های نموداری و داده‌های Schema-Less JSON را تسریع می‌نماید.

Ken Tsai، سرپرست بخش بازاریابی محصولاتِ مربوط به پایگاه داده و مدیریت داده در شرکت SAP اظهار داشت: استفاده‌های متداول از موتور Graph را می‌توان به آنالیز نمودارهای عمومی و یا فراهم کردن نمودارهای زنجیره‌ای دانست.

به عنوان مثال یک برنامه‌‌ کاربردی با بهره‌مندی از مزایای موتورِ Time-Series می‌تواند به جستجوی الگوهای مصرف برق در داده‌های اندازه‌گیری هوشمند بپردازد. اگرچه انجام این کار بدون استفاده از موتور Time-Series نیز امکانپذیر می‌باشد اما به همان میزان کارآمد نخواهد بود.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

Tsai افزود: SAP چندین ماه پیش نسخه‌ی Vora 1.3 را در سکوت به بازار عرضه کرد اما اخیرا در کنفرانسی با نام Strata + Hadoop World 2017، تصمیم به معرفی ویژگی‌های جدید آن گرفت. این محصول که پیش از این با نام SAP HANA Vora شناخته شده بود، تغییر نام نیز داده است تا نشان دهد برای اجرای این محصول وجود HANA به عنوان پلتفرم محاسباتی In-Memory متعلق به این شرکت ضروری نیست.

Vora در سه نسخه‌ی Standard، Enterprise و Developer عرضه شده است. نسخه‌های Standard و Enterprise برای استفاده در هر Node نیاز به پرداخت هزینه می‌باشند اما نسخه‌ی Developer رایگان بوده ولی در محیط‌های عملی قابل استفاده نیست. لازم به ذکر است که نسخه‌ی Enterprise در صورت نیاز سازمان‌ها از قابلیت یکپارچه‌ شدن کامل با HANA برخوردار می‌باشد.

Tsai همچنین بیان نمود: علی‌رغم آنکه Vora در تمام پیاده‌سازی‌های Hadoop قابل اجرا بوده و می‌تواند با ذخیره‌سازهای Cloud همچون S3 متعلق به Amazon Web Services یکپارچه ‌شود، اما این شرکت در نظر دارد به زودی نسخه‌ی Host شده‌ی این محصول را در سیستم Cloud خود نیز عرضه نماید؛ بنابراین مشتریان قادر خواهند بود آن را بر روی SAP Cloud Platform Big Data Services در دیتاسنترهای آمریکا و آلمان اجرا نمایند.

از دیگر ویژگی‌های جدید این محصول می‌توان به پشتیبانی از تبدیلات ارزی و همچنین تعدادی از Add-Onهای رایگان صنعتی مانند ابزار “حفظ مشتری” برای اپراتورهایی که دارای ارتباطات راه دور می‌باشند، نام برد.

شرکت SAP اولین نسخه‌ی Vora را در سال 2015 معرفی نمود و طی حدود یک سال از 65 تا 70 مشتری ثبت‌نام نمود که حاضرند برای استفاده از این محصول هزینه پرداخت کنند.

Tsai در پایان صحبت‌های خود افزود: یکی از موارد مورد بررسی در داخل این شرکت تبدیل نسخه‌ی رایگان به نسخه‌های پولی می‌باشد که این مورد در محصولات دیگر نیز دیده شده است.

یک مورد پیاده سازی کوچک از Vora می‌تواند بین سه تا ده عدد Node را دربرگیرد و نکته‌ی شگفت‌انگیز آن است که در‌حال‌حاضر این محصول برای تعداد زیادی از مشتریان کفایت می‌کند و با استفاده از آن می‌توانند با حجم فراوانی از داده‌ها سر و کار داشته باشند.

اشتراک ایمیل