APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

ارائه‌ی قابلیت بازیابی اطلاعات در SharePoint Online و Teams

شرکت مایکروسافت اخیرا اعلام کرد که به زودی، ویژگی Files Restore خود را برای SharePoint Online و Microsoft Teams در Tenancyهای Office 365 ارائه می‌نماید. ویژگی بازگردانی فایل در حال حاضر برای برخی مشترکین Office 365 که خواهان دریافت به‌روزرسانی‌های Targetشده‌ی محصول شده‌اند، در دسترس قرار می‌گیرد. Microsoft وعده داده است که این قابلیت در آینده‌ای نزدیک برای تمام Tenancyهای Office 365 ارائه خواهد شد.

قابلیت بازیابی اطلاعات در SharePoint

متخصصین IT می‌توانند از قابلیت بازگردانی فایل استفاده نمایند تا یک Libraryی اسناد SharePoint را تحت یک بازه‌ی زمانی 30 روزه به وضعیت گذشته بازگردانند. همچنین تعیین تاریخی مشخص برای بازگرداندن امکان‌پذیر می‌باشد. یک Slider نیز وجود دارد که وضعیت Libraryی اسناد را حین گذشت زمان، می‌تواند برگرداند. Microsoft اذعان داشت که ویژگی بازگردانی فایل در زمانی که کاربر نهایی (End User) سهوا فایل‌ها را پاک می‌نماید یا زمانی که فایل‌ها خراب می‌شوند یا حتی بعد از یک حمله‌ی بدافزاری، قابل استفاده است و می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

Libraryی اسناد SharePoint، جزء مشترک دیگر برنامه‌های کاربردی Office 365 می‌باشد، بنابراین ویژگی بازگردانی فایل از فایل‌های به اشتراک گذاشته‌شده‌ در Teams، گروه‌های Outlook و گروه‌های Yammer متصل به گروه‌های Office 365 نیز محافظت نموده و از همان قابلیت‌های بازیابی‌ای استفاده می‌نماید که از فایل‌های مجزای شخص در OneDrive for Business محافظت می‌کند. OneDrive for Business ظاهرا اولین برنامه‌ی کاربردی Office 365 بود که ویژگی بازگردانی فایل را زمانی که در ماه ژانویه ارائه گردید، دریافت نمود. بازگردانی فایل برای OneDrive for Business این امکان را دارد که توسط کاربران نهایی (End Users) کنترل شود اما بازگردانی فایل برای SharePoint، قابل کنترل توسط «مدیران و مالکان سایت» توصیف گردیده‌است.

بازیابی اطلاعات در SharePoint Online

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

ممکن است موردی پیش آید که سازمان‌هایی که از SharePoint Online استفاده می‌نمایند، لازم باشد داده‌های بیش از سی روز گذشته را بازیابی نمایند و این زمانی است که پشتیبان‌گیری و بازیابی نیاز می‌شود. این یکی از موضوعاتی بود که در صحبت‌های روز 26 آوریل در مورد The Intrazone، یک پادکست Microsoft که بر موضوعات SharePoint تمرکز دارد، مطرح گردید.

حین صحبت‌های حول Intrazone مدیرمحصول‌های ارشد SharePoint، Mark Kashman و Chris McNulty به همراه Matthew McDermott در مورد بازیابی و پشتیبان‌گیری SharePoint مصاحبه نمودند. McDermott یک مهندس مدیر بازاریابی فنی در Spanning Cloud Apps و همچنین یک Microsoft MVP شناخته‌شده برای تخصص در SharePoint می‌باشد. Spanning Cloud Apps راهکارهای پشتیبان‌گیری Cloud-to-cloud را برای Office 365، Google G Suite و سرویس‌های Salesforce.com ارائه می‌نماید.

چنان که McDermott شرح داد، زمانی که حساب کاربری Office 365 یک کارمند به پایان رسد، یک Soft Delete برای داده‌های کاربر اجرا خواهد نمود. این امکان وجود دارد که اکانت کاربر Rehydrate شود، اما پس از 32 روز داده‌ها پاک می‌شوند. Spanning Cloud Apps سرویسی ارائه می‌نماید که این امکان را برای داده‌ها فراهم می‌آورد که پس از آن بازه‌ی 32 روزه نیز بازیابی گردند. این سرویس، حفاظت بازیابی‌ای نیز ارائه می‌نماید که فراتر از بازه‌ی زمانی استاندارد 93 روزه‌ی نگهداری فایل SharePoint Recycle Bin می‌رود. همچنین این شرکت می‌تواند داده‌های اکانت را بین کاربران بازیابی کند، که این امر ممکن است زمانی که یک کارمند جدید کار کارمند قبلی را برعهده می‌گیرد، انجام شود.

ارائه Microsoft Delve

McDermott در مورد جست‌وجوی SharePoint نیز سخن گفت. وی ذکر کرد که تفاوتی میان فرآیندهای کشف و جست‌وجو در SharePoint وجود دارد و Microsoft Delve را مناسب برای بهبود شرایط جستجو توصیف کرد. علی‌رغم استفاده‌ی McDermott از هوش مصنوعی برای بهبود جست‌وجو در SharePoint، وی همچنان به استفاده از Tagنمودن Metadata توسط کاربران نهایی علاقه دارد و آن را عملی مناسب برای تقویت نتایج جست‌وجو در SharePoint می‌داند. وی اتکا بر استفاده از Tagهای پیش‌فرض Metadataی SharePoint توسط کاربران را کم اهمیت جلوه داد چراکه تمام اسناد به دریافت Tagهای یکسان خواهند گرایید. وی افزود عنوان‌گذاری (Titling) مناسب اسناد SharePoint، استفاده از کنترل نسخه برای اسناد و اعمال Tagهای Metadataی دلخواه سبب بهبود در جست‌وجو و نتایج SharePoint خواهد شد.

اشتراک ایمیل