APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

انتشار نسخه جدید Microsoft System Center 1807

 

امسال شرکت مایکروسافت یک برنامه‌ی به‌روزسانی شش ماه یک بار به System Center اضافه نمود تا کاربران بتوانند با سرعت بیشتری از قابلیت‌های جدید بهره‌مند شوند. اولین به‌روزرسانی، یعنی System Center 1801، در تاریخ 8 فوریه 2018 منتشر شد   و پیرو آن اعلام نمود که نسخه‌های (Semi-Annual Channel (SAC از پشتیبانی 18 ماهه بهره‌مند هستند. علاوه‌براین، به انتشار در (Long-Term Servicing Channel (LTSC نیز ادامه داده خواهد شد که LTSC 5 سال پشتیبانی عمومی به همراه 5 سال پشتیبانی مازاد خواهد داشت.

با توجه وعده های مایکروسافت در اعلان قبلی،  جهت به‌روزرسانی‌های جدید در هر نسخه از SAC، به‌روز رسانی 1807 نیز منتشر گردید. این نسخه‌ی تازه به‌روزرسانی‌هایی در محصولات ذیل اعمال می‌نماید:

  • Operations Manager 1807
  • Virtual Machine Manager 1807
  • Data Protection Manager 1807
  • Orchestrator 1807/Service Manager Automation 1807
  • Service Manager 1807

با توجه به آنکه System Center 1807 یک نسخه‌ی به‌روزرسانی است نه یک نسخه‌ی کامل از این محصول، به‌همین دلیل، باید آن را بر روی System Center 1801 اعمال نمود. پس از انتشار System Center 1801، مایکروسافت بر پایه‌ی نظرات کاربران، قابلیت‌های کلیدی ذیل را در نسخه‌ی جدید اضافه کرده است:

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

Virtual Machine Manager 1807 یا به اختصار VMM 1807

Storage Spaces Direct برای سناریوی Software Defined Storage یک ویژگی کلیدی بوده است و رسیدن به هدف Software Defined Data Center را ممکن می‌سازد. Virtual Machine Manager 2016 از پیاده‌سازی یک کلاستر Storage Spaces Direct پشتیبانی می‌نمود.  حال با Virtual Machine Manager 1807، کاربران می‌توانند Nodeهای یک کلاستر Storage Spaces Direct را با تنظیم‌ فرآیند به‌روزرسانی انجام شده توسط VMM، به‌روزرسانی و Patch نمایند.

یکی از ایرادات رایجی که کاربران حین پیاده‌سازی یک VMM با آن مواجه می‌شدند، پر شدن یک Cluster Shared Volume یا به اختصار CSV بود.  هنگامی‌که یک CSV پر می‌شود، ماشین‌های مجازی بهره‌مند از Virtual Hardware Disk یا به اختصار VHD که بر روی آن CSV قرار داشته‌اند، متوقف می‌شوند که این امر به اختلال در سرویس ختم می‌شود.  تغییر جزئی کارآمدی در VMM 1807 به مدیران اجازه می‌دهد که دیگر با چنین شرایطی مواجه نشوند. هنگامی‌که یک Virtual Disk به یک ماشین مجازی که از قبل در ساختار موجود است، اضافه گردد، VMM به کاربر اجازه می‌دهد که CSV موردنظر خود را برای قراردهی VHD انتخاب نماید. CSV که کاربر برای قراردهی VHD انتخاب می‌نماید، می‌تواند با CSVی که دیگر VHDهای ماشین‌ مجازی مورد نظر بر روی آن استقرار دارند فرق داشته باشد. پیش از VMM 1807، یک VHD تازه برای ماشین مجازی از پیش‌موجود در CSV دیگر VHDها قرار نمی‌گرفت و این موضوع مشکلات را زمانی که CSV با کمبود فضا مواجه بود تشدید می‌کرد.

VMM 1807 در امر شبکه نیز نسبت به نسخه‌های پیشین بهبودی‌هایی دارد. با استفاده از Link Layer Discovery Protocol یا به اختصار LDDP، جزئیات اتصال فیزیکی شبکه را برای Hostهای Hyper-V فراهم می‌آورد. مایکروسافت از کاربران خود شنیده بود که آن‌ها برای عیب‌یابی اتصال VMها، به Visibility در اتصال فیزیکی شبکه نیاز دارند. VMM 1807 حال Switch Port ID، VLAN، Chassis ID، آدرس مدیریتی Switch و دیگر جزئیات را ارائه می‌دهد.

انتشار نسخه جدید Microsoft System Center 1807

SCVMM 1807 راهی برای Hyper-V Switch که همراه با (Switch Embedded Teaming (SET پیاده سازی شده است را فراهم می‌کند، تا بتوان با تبدیل آن به یک Switch منطقی در VMM، آن را تبدیل به یک تمپلیت نمود. این امر باعث می‌شود Switch منطقی را بر روی دیگر Hostهای Hyper-V پیاده‌سازی کرد.

SCVMM 1807 حال می‌تواند Hostهای VMware ESXi 6.5 را مدیریت نموده و تبدیل VMها را از ESXi Host بهHyper-V پشتیبانی می‌کند.

Operations Manager 1807

در System Center Operations Manager 1801 یا به اختصار SCOM، سرمایه‌ی زیادی صرف شده بود تا یک کنسول وب با داشبوردهای HTML5 ارائه گردد. کنسول‌های وبی که متکی به Silverlight نیستند حال می‌توانند بر روی هر مرورگری اجرا شوند و در ساخت داشبوردها انعطاف‌پذیری فراوانی ارائه می‌دهند. در SCOM 1807، مایکروسافت با اضافه نمودن یک Widget مبتنی بر PowerShell، سرمایه‌گذاری پیشین خود را دوبرابر نموده است.  این Widget به کاربران اجازه می‌دهد که از کدنویسی PowerShell برای دریافت و مصورسازی داده‌های سفارشی، نهایت استفاده را ببرند.

انتشار نسخه جدید Microsoft System Center 1807

با رفتن به صفحه‌ی Object Drilldown از طریق یک Widget در SCOM 1807، کاربران می‌توانند Effective Configuration یک Object که تحت Monitoring قرار دارد را مشاهده کنند. Effective Configurations پیکربندی‌های مربوط به Rule و Monitor را با توجه به یک سرور یا Object، نمایش میدهد.

انتشار نسخه جدید Microsoft System Center 1807

علاوه‌براین، با استفاده از کنسول وب مبتنی بر HTML5، کاربران می‌توانند اقدامات ذیل را انجام دهند:

  • ساخت داشبوردهای HTML5 در My Workspace
  • نمایش داشبوردهای HTML5 Network Node و Network Interface.
  • ساخت Scheduleهای تعمیر و نگه‌داری از کنسول وب HTML5.

SCOM 1807 انعطاف‌پذیری لازم را برای فعال یا غیرفعال‌سازی Application Performance Monitoring حین پیاده‌سازی Agent فراهم می‌آورد. Agent سیستم عامل Linux از Log Rotate پشتیبانی می‌کند که از پرشدن فایل Log و ایجاد اشکالات فضای دیسک بر روی سرور لینوکس جلوگیری به‌عمل می‌آورد.

حال کاربران می‌توانند برای تمام محصولات System Center،  پیاده‌سازی‌های خود را از SQL Server 2016 به SQL Server 2017 ارتقا دهند. فهرست این محصولات شامل موارد روبه‌رو می‌باشد: System Center Data Protection Manager یا به اختصار DPM، System Center Orchestrator یا به اختصار SCORCH و Service Manager یا به اختصار SM و Virtual Machine Manager یا به اختصار VMM و همچنین System Center Operation Manager یا به اختصار SCOM.  کاربران می‌توانند System Center 1807 را از وب‌سایت رسمی مایکروسافت دانلود نمایند.

DPM 1807، SCORCH 1807 و SM 1807 شامل رفع اشکالات گزارش شده توسط کاربران می‌باشند. تمام باگ‌های رفع‌شده که بخشی از System Center 2016 UR5 منتشرشده در ماه آوریل سال 2018 بودند، در System Center 1807 گنجانده شده‌اند.

 

اشتراک ایمیل