APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

مفهوم Instant VM Recovery و کاربردهای آن

در نسخه جدید Veeam با فراهم کردن قابلیت بازیابی فوری، هرگونه پشتیبان‌گیری از هر ساختار مجازی توسط Veeam امکان­پذیر می­گردد. در نهایت با استفاده از Hybrid Cloud DR می­توان به RTO مناسب برای هر دیتا و اپلیکشنی صرف­نظر از مکان قرارگیری آن دست یافت، همچنین در نسخه جدید این محصول می­توان یک Instant Recovery جدید با قابلیت مقیاس ­پذیری و عملکرد بالا جهت جلوگیری از بروز Downtimeهای طولانی ایجاد کرد.

قابلیت‌های جدید Instant VM Recovery

 • بازیابی فوری ANYTHING to VMware: بازیابی فوری از هرگونه پشتیبان‌گیری Veeam که Image-Level است مانند سرورها یا Workstationهای فیزیکی، ماشین‌های مجازی یا انواع Cloud به یک vSphere VM، که با استفاده از Built-In P2V/V2V Conversion Logic انجام می‌شود.
 • موتور بازیابی فوری نسل جدید: با توجه به اینکه پشتیبان‌گیری عادی از Storage بطور طبیعی کند است، بجای استفاده نابجا از SSDها برای رفع مشکل، می توان تمرکز خود را بر تقویت عملکرد بازیابی فوری در هرگونه Storage معطوف کرد. Instant Recovery 2.0 از Cache نمودن Workload-Aware RAM برای دستیابی به سطوح جدیدی از عملکرد بازیابی استفاده می‌کند. سنجشگر‌ها Beta v10 ،VM Bootهای سریع‌تری را نسبت به پشتیبان‌گیری عادی از Storage نشان دادند.

چرا Veeam برای مدیریت، انتقال و ذخیره اطلاعات بهترین گزینه است؟

ویدیوهای بیشتر درباره Veeam
 • بازیابی همزمان چندین ماشین مجازی: با پیشرفته‌ترین موتور بازیابی فوری در دنیای IT، اکنون می‌توان فرآیند Restore نمودن را با چندین ماشین مجازی بطور همزمان آغاز نمود که این قابلیت را به بهترین راهکار برای تسریع آنلاین نمودن برنامه‌های کاربردی که بر روی چندین سرور در حال سرویس‌دهی می‌باشند، تبدیل می‌کند. به منظور تجهیزکردن این مورد کاربردی، Multi-VM Instant Recovery Wizard جدید اضافه شده که اجرای حجم زیادی از بازیابی‌ها را با چند کلیک آسان می‌کند و زمان Downtime مربوط به عملیات بازیابی و انتقال را کاهش می‌دهد.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

 • بازیابی فوری دیسک‌ها بصورت جداگانه: در صورتیکه نیاز به بازیابی یک دیسک خاص از ماشین مجازی مشخصی داشته باشیم می توانیم به راحتی با استفاده از قابلیت های Veeam و Instant Restore به آن دست یابیم. به عنوان مثال فقط دیسک‌ حاوی سیستم عامل و یا فقط دیسک‌ داده‌ها را می توان انتخاب و در کمترین زمان ممکن بازیابی نمود. تعبیه فوری دیسک‌ها از پشتیبان‌گیری‌ها به ماشین مجازی انتخابی برای سایر موارد کاربردی، مانند مقایسه کردن محتوای دیسک یا اجرای بازیابی‌های بسیار زیاد File-Level با استفاده از 3rd Party Tools می­باشد.

APIهای یکپارچه‌سازی با Veeam

Veeam v10 با فعال‌سازی برنامه‌های کاربردی و اسکریپت‌های third-party به منظور دسترسی فوری به محتوای هرگونه بشتیبان‌گیری Veeam برای داده‌کاوی، تحلیل امنیت، بررسی انطباق و سایر سناریوهای استفاده مجدد از داده‌ها، به محیط مدیریتی داده‌های کاربر متصل می‌شود. با فعال سازی تنظیمات تمام اتوماتیک، بازیابی اطلاعات مورد نیاز در زمان تعیین شده نسب به تنظیمات Manually آن با سرعت بیشتری صورت می‌گیرد.

 موارد کاربردی این قابلیت شامل موارد زیر است:

 • ایجاد دسترسی فوری به محتوای هرگونه پشتیبان‌گیری Veeam یا Replica، جهت جستجوی Third-partyهای تخصصی و آنالیز امنیتی برنامه‌های کاربردی و اسکریپت‌ها از طریق یک دستور PowerShell مشخص که محتوای هرگونه نقطه بازیابی را به فایل سیستم سرور اپلیکیشن مورد نظر منتقل می‌کنند.
 • اجرای داده کاوی در سیستم‌های عملیاتی که شامل جستجو برای Personally Identifiable Information یا Pll، به منظور کمک در فرآیندهای انطباقی و GDPR می­ باشد، بدون تاثیر بر محیط عملیاتی از طریق Offload کردن سربار، از اسکن کردن داده‌ها به سخت‌افزار Storage پشتیبان‌گیری که معمولا در طی ساعات عملیات بیکار می‌ماند.
 • تحلیل خودکار و مداوم امنیت محیط عملیاتی، با اسکن کردن فایل های پشتیبان گیری جهت غیر فعال کردن بدافزاها با استفاده از برنامه های آنتی ویروس که باعث حذف این فشار از محیط عملیاتی و کاهش تعداد لایسنس‌های مورد نیاز آنتی ویروس می­گردد.

یکپارچگی بیشتر با لینوکس

تمرکز زیادی بر یکپارچگی عمیق‌تر با محیط های لینوکسی در Veeam v10 قرار گرفته تا کاربران زیادی با حق انتخاب‌های بیشتری برای راهبرد‌های مدیریت داده‌ها وجود داشته باشد.

 ویژگی‌های جدید Veeam v10:

 • یکپارچگی پیشرفته XFS: با آوردن تکنولوژی سریع Clone به XFS، باعث می­شود v10 با سرعتی 20 بار سریع‌تر، عملیات Synthetic Full Backup را برای مدت زمان پشتیبان‌گیری کوتاه‌تر، بارگذاری کوتاه‌تر Backup Storage و استفاده سریع‌تر از آن انجام ‌دهد. تکنولوژی پشتیبان‌گیری Space-less Full Backup که با این تکنولوژی فعال شده از بروز نسخه برداری جلوگیری کرده و استفاده از فضای خام دیسک توسط آرشیوهای پشتیبان‌گیری Grandfather-Father-Son یا GFS که با حذف داده‌های تکراری تجهیزات Storage برابر است را به دنبال دارد. اما برخلاف سناریو Storage حذف داده‌های تکراری، با یکپارچه‌سازی حذف داده‌های تکراری و رمزگذاری مبتنی بر نرم‌افزار با قابلیت‌های Block Cloning، چنین ذخیره‌هایی حتی برای فایل‌های پشتیبان‌گیری شده فشرده و رمزگذاری شده نیز وجود دارند.
 • v10 :NFS Backup Repository با پشتیبانی Native از Storageهای پشتیبان‌گیری، قابلیت‌های پشتیبان‌گیری از Storage را توسعه داده و یکپارچه‌سازی را با تجهیزات Storage نسل جدید Hyper-Converged ساده‌تر ساخته است. Veeam v10 همچنین راهی قابل اعتمادتر برای استفاده از تجهیزات Low-End NAS و بدون رابط کاربری ISCSI فراهم می‌سازد و بدین ترتیب از کاربران در مقابل مشکلات اختلالی حاصل از ویژگی‌های طراحی پروتکل SMB با SMB Shareهایی که همیشه در دسترس نیستند مصون می‌دارد.

بیشتر بخوانید: قابليت‌های Veeam Agent ورژن 4 برای Linux

 • پراکسی پشتیبان‌گیری لینوکس: با پشتیبانی سرورهای لینوکسی دستیابی بهتر به مقیاسی بزرگ‌تر برای سرورهای لینوکسی به عنوان پراکسی‌های پشتیبان‌گیری VMware HotAdd شده است، برای مثال در فروشگاه‌های Linux-Heavy از VMware VSAN استفاده می‌شود. بجای مجبور شدن به استفاده از تجهیزات پراکسی از پیش ساخته شده، به کاربران کمک می­شود تا با استفاده از توزیع لینوکسی مورد نظر خود که توسط تیم امنیتی پذیرفته شده‌اند به نتیجه برسند. جنبه‌های امنیتی کاملا حیاتی و مهم هستند زیرا پراکسی‌های پشتیبان‌گیری، دسترسی مستقیم و بدون محدودیت به production VM data دارند.
 • پردازش Network-Less Guest: باعث حفاظتی یکپارچه از محیط‌های ایزوله با عملیات ماشین مجازی مهمان مانند Indexکردن Guest File System ،Pre-Freeze کردن و Post-Thaw کردن اسکریپت‌ها، پشتیبان‌گیری Oracle Redo Log و بازیابی فایلی حتی در زمانی که اتصال شبکه مستقیم به ماشین مجازی میسر نیست می‌گردد. در چنین شرایطی، اتصال به OS میهمان با استفاده از API تعامل مهمان VMware vSphere که قبلا با عنوان VIX API شناخته می‌شد از طریق ESXi میزبان صورت می‌گیرد.
 • سازگاری گسترش Expanded Linux: اتصالی یکپارچه به ماشین‌های لینوکس با SSH دارای سروری که به منظور استفاده از احرازهویت Keyboard-Interactive تنظیم ‌شده است. این مورد برای تمامی قابلیت‌های Veeam پشتیبانی شده است که شامل درخواست سرورهای زیرساخت پشتیبان‌گیری، پشتیبان‌گیری‌های مبتنی بر Agent و پردازش Application-Aware برای backup Image-Levelها و file-level recovery می‌شوند. علاوه بر زمینه‌های اصلی بهبود که پیشتر به آنها اشاره شد، v10 شامل صدها قابلیت دیگر می‌شود که پاسخی به بازخورد مشتریان و یادگیری On-Going R&D هستند.
اشتراک ایمیل