APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

ابزارهایی برای بهبود و افزایش بهره‌وری در تیم‌های دورکار

هرچقدر که ابزارهای فناوری مورد استفاده مهم هستند، تغییرات اجتماعی و همکاریِ فعالانه نیز برای تیم‌های دورکار مهم است. این یک فرآیند یادگیری است که در حال شکل گرفتن است. زیرا روش‌ها با فکر و حساب شده انتخاب شده‌اند. مطالبی که در ادامه می‌آید، این آموخته‌ها را با خواننده در میان می‌گذارد، زیرا گروه‌ها در سراسر جهان به طور فزاینده‌ای در حال روی آوردن به دورکاری هستند و غالبا هم برای آزمایش کردن هزینه‌ای صرف نمی‌کنند.

تکنولوژی‌های مفید برای استفاده تیم‌های دورکار

حضور گروهی از افراد در کنار هم، مثلا در یک دفتر، امکان تبادل اطلاعات و بیشتر شدن دانش افراد را فراهم می‌کند و اجازه می‌دهد مودت و اعتماد در زندگی واقعی اتفاق بیفتد. اعضای گروهی که دورکاری انجام می‌دهند ممکن است برایشان سخت باشد که گزارش‌های کاری را طوری تکرار کنند چنانچه گویی در کنار هم مشغول به کار هستند.

بهترین راه برای مقابله با این موضوع این است که تا حد امکان از WebEx ، Internal Wikis وFormal Documentation  استفاده کرد. شرکت در جلسات طبق تقویم‌های کاری تنها بخش مهم همکاری مشترک گروهی که دورکاری می‌کنند، نیست. بلکه جلوگیری از اتلاف وقت کارکنان در راهروهای شرکت هم هست که معمولا به شوخی و وقت گذرانی می‌گذرد.

اهمیت چت‌های Ad Hoc

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

مزیت بزرگ Ad Hoc این است که دیگر نیاز نیست تیم‌های دورکار برای یک تماس ویدئویی Ad-Hoc که کمتر از پنج دقیقه است و در آن همه یا قسمتی از افراد از راه دور تماس می‌گیرند، به دنبال اتاق کنفرانس باشند. برای بسیاری از افراد تماس ویدئویی به اندازه‌ی یک جلسه‌ی رسمی فشار روانی دارد و باید زمانی را برای آماده شدن اختصاص دهند. اما تماس‌های تصویری Ad-Hoc به کاربر این امکان را می‌دهد که تنها قسمتی از میز کار خود را برای جلسات رسمی اختصاص دهد.

اهمیت ارائه‌ی مستندات

برای تیم‌های دورکار که با هم کار می‌کنند ارائه‌ی اسناد و مستندات سخت‌تر است. ایجاد فرآیند از راه دور آسان، با کمترین تماس فیزیکی برای به اشتراک گذاشتن موارد، ایجاد اسناد و استفاده از مطالب، ضروری و مهم است. افراد باید بتوانند به راحتی و از راه دور در حالیکه کارهای روزمره‌ی خود را انجام می‌دهند، اطلاعات را به اشتراک بگذارند.

تبادل اطلاعات بیشتر با استفاده از WeBex Teams

 کسانی که قبلا هرگز دورکاری نکرده‌اند یا به ندرت دورکاری کرده‌اند، بسیار مایلند تا اطمینان حاصل کنند که کارشان قابل مشاهده است. برای استفاده از WebEx Teams تشویق افرادی که در مورد به اشتراک گذاشتن راه‌حل‌ها زیاد سخت‌گیر نیستند، بسیار مهم است. باز هم تمام فرصت‌های عادی برای دیده‌شدن، مانند حضور در جلسات، اتفاق می‌افتد. اینها چیزهای کوچکی است که بعضا ذکر نمی‌شوند.

این مسئله احتمالاً بزرگترین تغییر برای اکثر افراد گروه است. یعنی دیدن اینکه ارتباطات آنلاین، دیگر کمتر بصورت رسمی برگزار می‌شوند و این امر منجر به اشتراک‌گذاری مسائل و جزئیات جالب‌تر و دیدن شور و شوق بیشتری در افراد گروه می‌شود.

تغییر روش‌ و ابزارهای کار

سوال اینجاست که فناوری و ابزارها در مقایسه با جنبه‌های اجتماعی دور بودن چه اهمیتی دارند. وقتی که هنوز فاصله‌گذاری‌های اجتماعی بوجود نیامده بود، همه چیز برای افراد حاضر در یک گروه روشن و آشکار بود، اما برای تیم‌های دورکار همیشه راه‌کار مشخصی نبود، این امر ممکن بود که سبب انجام آزمون و خطا تا رسیدن به  نقطه مناسب شود. گروه‌ها با هم تفاوت دارند و آنچه برای یک گروه مفید است ممکن است برای سایر گروه‌ها کاربرد نداشته باشد، اما تمرکز روی تعاملات اجتماعی و رفاقت بین افراد گروه همیشه بر ابزار و فناوری ارجحیت دارد.  

اشتراک ایمیل