APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

چالش‌های انتقال از زیرساخت‌های Private Cloud به Public Cloud

اعضای Open Networking User Group، خواستار ابزارهای قوی‌تر و خودکارسازی بیشتر در راستای گسترش زیرساخت IT به محیط‌های Public Cloud می‌باشد.

کارشناسان IT در سازمان Open Networking User Group یا به اختصار ONUG، دریافته‌اند که ایجاد زیرساخت مناسب برای محیط‌های Hybrid Cloud به معضل بزرگ کاربران در انتقال به این تکنولوژی تبدیل شده است.

Nick Lippis از موسسان و مدیران ONUG اظهار داشت: سال گذشته ارائه‌دهندگان تکنولوژی Public Cloud تلاش‌های زیادی در راستای ترغیب مدیران اجرایی رده بالا به منظور انتقال بخش قابل‌توجهی از بارهای کاری سازمان‌های مربوطه به محیط Cloud صورت دادند و این در حالی است که ابزارهای لازم برای این کار فراهم نگردیده بود. به اعتقاد وی هنوز فعالیت‌های بسیاری وجود دارد که باید با توجه به درخواست‌ها و نیازهای کاربران صورت پذیرد.

بر همین اساس گروهی از کاربران که مدیران اجرایی IT از صدها شرکت مختلف آن را تشکیل می‌دهند، ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای محیط‌های Hybrid Cloud را موضوع نشست سالانه اخیر خود قرار خواهند داد.

ONUG درنظر دارد با هدایت سازمان‌ها به استفاده از تکنولوژی‌هایی که Open هستند، کسب‌و‌کارها را در تامین نیازهای حقیقی خود یاری رسانده و موجبات رشد و توسعه‌ این تکنولوژی‌ها را نیز فراهم آورد. نمایندگان شرکت‌هایی همچون Bank of America، eBay، Bloomberg، Gap و … در این نشست حضور خواهند داشت.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

تمرکز سال گذشته این گروه بر روی تکنولوژی SD-WANs قرار داشت که برقراری ارتباط بین سایت‌های مرکزی و Remote در سازمان‌ها را خودکارسازی می‌کند. اما مدیران به زودی دریافتند که فعالیت بر روی زیرساخت سازمان‌ها به تنهایی کافی نیست، بلکه باید راهی برای توسعه این زیرساخت‌ها به محیط‌های Public Cloud نیز ایجاد گردد و به این ترتیب با چالش‌های جدیدی روبرو شدند.

Lippis پیش‌بینی می‌کند که هنوز موارد بسیاری در این رابطه بررسی نشده باقی مانده‌اند. از جمله این موارد می‌توان به API‌های استاندارد برای محیط‌های مختلف Cloud، مدل‌های امنیتی کافی، ابزارهای دید و مانیتورینگ، مهارت‌های درون‌سازمانی و امکان ارتباط با سرویس‌دهندگان Cloud اشاره نمود.

وی افزود: بسیاری از مدیران اجرایی سازمان‌ها به اهمیت و مزایای محیط‌های Hybrid‌ Cloud از جمله هزینه پایین‌تر و چابکی بیشتر پی برده‌اند، بنابراین مدیران برنامه‌های کاربردی با دستور گرفتن از مقامات بالاتر در جهت توزیع بارهای کاری در سیستم‌های Public و Private عمل نموده‌اند.

با این حال متخصصین زیرساخت با توجه به در دسترس نبودن سرویس‌های کلیدی، انجام آن را در‌حال‌حاضر امکانپذیر نمی‌دانند.

از جمله چالش‌های پیش رو می‌توان به ضرورت شناسایی و توزیع Rout‌ها در فرآیند انتقال داده‌ها بین زیرساخت‌های Public و Private اشاره نمود. حتی در برخی سازمان‌های بزرگ، توسعه برنامه‌های کاربردی پرکاربرد به محیط‌های Hybrid Cloud یک سال به طول انجامیده است. در ضمن محدودیت‌های سازمانی هم بر این چالش‌ها می‌افزاید، برای مثال قوانین موجود در یک بانک بزرگ ممکن است هرگونه سیاست‌گذاری جدید در خصوص تکنولوژی‌ها را به تصمیم‌گیری افراد بسیاری منوط کند.

در حال حاضر محیط‌های Public Cloud می‌تواند برای پروژه‌های کوچکتر (که برنامه‌نویسان می‌توانند برنامه‌ کاربردی جدید و متناسب با محیط Cloud بنویسند) کاربرد بهتری داشته باشند. اما گسترش زیرساخت یک سازمان به محیط Cloud برای اجرای بارهای کاری واقعی که برخی از آنها قدمتی ده‌ ساله دارند، با پیچیدگی بیشتری همراه ‌است.

به منظور حل این معضل و با برگزاری این نشست، ONUG از سرویس‌دهندگان Cloud و Vendor‌ها (از جمله آمازون، مایکروسافت، گوگل و Equinix) و کاربران می‌خواهد تا در راستای هدف خودکارسازی زیرساخت Hybrid Cloud به همکاری با یکدیگر بپردازند.

انتظار می‌رود که خودکارسازی در نهایت به بهبود عملیات در سازمان‌ها کمک کند اما دستیابی به این مقصود ممکن است به راحتی صورت نگیرد. Lippis معتقد است که این امر بسته به روشی که سازمان‌ها در پیش می‌گیرند بین سه تا پنج سال به طول خواهد انجامید. نرم‌افزارهای جدید و API‌ها بخشی از  مسئولیت‌های مهندسین را برعهده خواهند گرفت.

پیش‌بینی Lappis آن است که حداقل یک سوم کارکنان صنعت IT از این انتقال حمایت نخواهند کرد اما کاربران زیرساخت Dev-Ops با توجه به فراهم شدن موقعیت‌های شغلی پردرآمدتر و نیاز به مهارت بیشتر در این حوزه، رقبای شغلی کمتری خواهند داشت.

اشتراک ایمیل