APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

بررسی لایسنس های vCenter Server

تکنولوژی vCenter Server به مدیران مجازی‌سازی توانایی مدیریت و مانیتور کردن محیط‌های vSphere بصورت متمرکز را می‌دهد. بطور کلی سه نوع License متفاوت برای vCenter Server وجود دارد: Standard، Foundation و Essentials. لایسنس‌های vCenter Server برای حالت‌های Standard یا Foundation به طور جداگانه فروخته می‌شود وEssentials  در یک پکیجvSphere Essentials  ارائه می‌گردد. با توجه به هزینه‌های لایسنس‌های VMware درک تفاوت میان این سه نوع لایسنس برای تمام نسخه‌های پشتیبانی شده‌ی vCenter Server و تشخیص اینکه کدام گزینه مناسب محیط کاربر است، امر بسیار مهمی می‌باشد.

بررسی لایسنس های vCenter Server

بررسی vCenter Server Standard

vCenter Server Standard نسخه‌ای است که حاوی تمام ویژگی‌های قابل ارائه در vCenter Server می‌باشد.vCenter Server Standard از این جهت با Foundation متفاوت است که می‌تواند تا دو هزار vSphere ESXi Host را مدیریت نماید، درصورتی که Foundation تنها 4 تا Host را مدیریت می‌کند. همچنین این نسخه از vCenter Server، قابلیت بهره‌وری از vRealize Orchestrator برای خودکارسازی کارهای کلیدی را فراهم می‌کند و قابلیت‌های Enhanced Linked Mode یا به اختصار ELM و vCenter Server High Availability یا VCHA و vCenter Server File-Based Backup and Restore و همچنین vCenter Server Migration Tool را نیز ممکن می‌سازد. vCenter Server Standard برای محیط‌های vSphereی مناسب است که دارای سرورهای بسیاری هستند که باید مدیریت شوند و یا محیط‌هایی که به دنبال ارتقای زیرساخت مجازی خود یا بهره بردن کامل از مجموعه ویژگی‌هایی هستند که مانیتورینگ، تنظیم و فراهم نمودن ماشین‌های مجازی را تسهیل نماید. لازم به ذکر است که vCenter Server Standard به طور جداگانه از vSphere Licensing فروخته می‌شود.

vCenter Server Foundation

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

این نسخه در قیاس با vCenter Server Standard، ویژگی‌های محدودتری دارد، بااین‌حال مدیریت پایه‌ایِ موردنیاز برای محیط‌های vSphere کوچک‌تر را فراهم می‌نماید. License این نسخه به صورت جداگانه فروخته می‌شود و حداکثر چهار vSphere ESXi Host را پشتیبانی می‌نماید. البته این امر برای نسخه‌های vSphere 6.5 با Update 1 و جدید‌تر صدق می‌کند، نسخه‌های قدیمی‌تر حداکثر از سه Host پشتیبانی می‌نمایند. vCenter Server Foundation به همراه vRealize Orchestrator، vCenter Server High Availability یا VCHA وvCenter Server File-Based Backup and Restore عرضه نمی‌شود و از Enhanced Linked Mode یا ELM پشتیبانی نمی‌کند. این نسخه از vCenter Server برای محیط‌هایی مناسب است که بیش از چهار vSphere ESXi Host برای مدیریت وجود نداشته باشد و نیازی به برخی از ویژگی‌های تداوم کسب‌و‌کار نباشد.

vCenter Server Essentials

vSphere Essentials و Essentials Plus، در واقع Kitهایی هستند که با در نظر گرفتن فضای کسب و کارهای کوچک و متوسط طراحی شده‌اند و با مجازی‌سازی شروع به کار می‌کنند. این Kitها حاوی vCenter Server نیز هستند، برعکس زمانی که vSphere Standard، Enterprise و … خریداری می‌شوند و vCenter Server License باید به طور جداگانه خریداری شود. نسخه‌ی vCenter Serverی که در vSphere Essentials و Essentials Plus ارائه می‌شود، «vCenter Server for Essential» نام دارد. Center Server for Essentials از نظر محدودیت‌های ویژگی‌هایش مشابه Foundation است. vCenter Server for Essentials، زمانی که با vSphere Essentials در یک بسته باشد، توانایی مدیریت حداکثر سه vSphere ESXi Host را ایجاد می‌نماید که هر کدام دارای حداکثر دو CPU فیزیکی می‌باشند. با vSphere Essentials پشتیبانی از vMotion یا vSphere High Availability وجود ندارد. قابلیت ایجاد دیتاسنترها، کلاسترها و… وجود دارد، اما انتقال ماشین مجازی به Hostهای دیگر نیاز به یک «Cold Migration» یا خاموش بودن ماشین مجازی پیش از انتقال دارد.

زمانیکه که پکیج vSphere Essentials Plus خریداری گردد، دارای vCenter Server for Essentials هم خواهد بود که دارای قابلیت‌های تداوم کسب‌و‌کار مانند، vSphere High Availability یا به اختصار HA و vMotion است. vSphere Essentials Plus همچنین قابلیت Cross Switch vMotion، vSphere Replication و دسترسی اختیاری به vSAN را نیز فراهم می‌نماید.

جدول زیر انواع Licensing برای vCenter و ویژگی‌های قابل‌دسترسی هر کدام را نمایش می‌دهد.

بررسی لایسنس های vCenter Server

هر نسخه‌ای از vCenter Server دارای مجموعه ویژگی‌های متفاوتی است که شاید برای محیط کاربر مناسب باشد. درک الزامات محیط کاربر امر مهمی است، اما درک قابلیت بالقوه‌ گسترش آن نیز پیش از خرید یک vCenter Server License نیز دارای اهمیت می‌باشد. اگر کاربری مطمئن باشد که همیشه محیطی کوچک با سه یا چهار vSphere ESXi Host را مدیریت خواهد کرد، شاید vCenter Server Foundation بهترین انتخاب وی باشد. اما اگر کاربر از شرایط سازمانی مطلع باشد و سازمان ارتقاء یافته و بیش از چهار vSphere ESXi Host موجود باشد، بهتر است vCenter Server Standard را مد نظر قرار دهد. کسانی که از vSphere Essentials Kit یا Essentials Plus استفاده می‌کنند، باید این موارد را در نظر داشته باشند، چراکه نسخه‌های متفاوت Essentials، روی مجموعه ویژگی‌های vCenter Serverی که در Kit قرار دارد، تاثیر می‌گذارد. همچنین ممکن است سازمان ترکیبی از لایسنس‌های متفاوت vCenter Server را خریداری نماید تا پاسخگوی الزامات مختلف در محیط‌ها یا مناطق امنیتی متفاوت باشد.

اشتراک ایمیل