APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

بررسی قابلیت پشتیبانی VMware VVols  از  SRM

معماری تازه‌ی ذخیره‌سازی شرکت VMware که با نام Vitrual Volumes یا به اختصار VVols شناخته می‌شود، از زمان انتشار نسخه‌ی vSphere 6.0 جزئی از این نرم‌افزار بوده است، اگرچه نسخه‌ی اولیه از همسان‌سازی (Replication) مبتنی بر Array پشتیبانی نمی‌کرد اما VMware بعدها در vSphere 6.5 این امکان را فراهم آورد. هرچند در این پشتیبانی علی‌رغم اینکه همسان‌سازی از طریق Storage Policy Based Management یا به اختصار SPBM ممکن بود، تنظیم همسان‌سازی عملیات‌ها فرآیندی دستی و طاقت‌فرسا بود که توسط SRM پشتیبانی نمی‌شد. برای انجام یک Failover یا Failback آزمایشی، کاربران مجبور بودند از PowerCLI استفاده نموده و کدهای مخصوص خود را بنویسند تا بتوانند آن عملیات‌ها را تنظیم نمایند و این کار چیزی نیست که در زمان بحران بشود از پس آن برآمد.

VMware SRM طراحی شده بود تا Backup /Disaster Recovery را به یک فرآیند راحت و ساده تبدیل کند و فقط با فشار یک دکمه، تنظیم خودکار همسان‌سازی را ممکن سازد. اساساً SRM مالکیت و کنترل همسان‌سازی‌های مبتنی بر Array را با استفاده از یک Storage Replication Adapter یا به اصلاح SRA به دست می‌گیرد. این SRA توسط هر ارائه‌دهنده و مختص به Arrayهای آن ارائه‌دهنده منتشر می‌شود. از همین‌رو کاربر در vSphere با چند کلیک ساده می‌تواند کنترل کامل همسان‌سازی، بالا آوردن ماشین‌ها در سایت پشتیبان و Failback به سایت اصلی در زمانی که همسان‌سازی معکوس نیز نیاز باشد، را به SRM بدهد. عدم وجود پشتیبانی از SRM در VVols، برای کاربرانی که نمی‌خواهند با پیچیدگی‌ها و کدنویسی دستی به‌منظور انجام عملیات‌های BC/DR دست‌وپنجه نرم کنند، امری ناخوشایند است. شاید شنیده باشید که SRM امروزه از VVols پشتیبانی می‌نماید اما این امر فقط و فقط هنگامی ممکن است که کاربر از Replication vSphere استفاده نماید.

علت صرف زمانی طولانی جهت پشتیبانی از SRM

اکثر محصولات VMware تفکیک‌پذیر هستند، یعنی توسط تیم‌های عملیاتی متفاوت اجرا می‌شوند و از همین‌رو نقشه راه محصولات و تعامل‌پذیری همواره میان محصولات Sync نیستند. هر تیم عملیاتی اولویت‌های مخصوص به خود را دارد و ممکن است که آن اولویت‌ها شامل پشتیبانی اولیه از دیگر محصولات VMware باشد یا نباشد. توسعه‌ی VVols تیم عملیاتی مخصوص خود را دارد و این تیم عمدتاً بر روی توسعه‌ی VVols متمرکز هستند. پشتیبانی VVols از SRM کاملا خارج از حیطه‌ی تیم مهندسی VVols است و تنها در حیطه‌ی کاری تیم مهندسی SRM قرار دارد. تصمیم بر اینکه چه زمانی SRM از VVols پشتیبانی خواهند نمود بر عهده‌ی مدیر VVols نیست، بلکه کاملا به تصمیم مدیر SRM بستگی دارد.

با توجه به اینکه شرکت VMware پشتیبانی از VVols توسط SRM را بصورت علنی بر روی سایت رسمی خود اعلام نموده است این موضوع فقط در حد یک اعلان است و نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که این پشتیبانی بلافاصله عملی شود. تیم SRM درحال حاضر مشغول کار بر روی قابلیت بزرگ دیگری است که در VMworld یک پیش‌نمایش تکنیکی از آن را ارائه گردید. این معرفی عملاً تأیید می‌کند که VMware بالاخره به پشتیبانی از SRM برای VVols به چشم یک اولویت کلیدی نگاه می‌کند و این امر برای مشتریان و همکاران دلگرم کننده خواهد بود.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

دقت داشته باشید این اعلان از سوی VMware فقط به این معنا نیست که مشتریان متوجه شوند پشتیبانی در راه است تا بتوانند درخصوص آن برنامه‌ریزی کرده و به سمت VVols حرکت کنند، بلکه در عین‌حال گوش‌زدی به همکاران است تا آن‌ها را تشویق کند که پشتیبانی خود از همسان‌سازی VVols را در اولویت اول قرار دهند. تا به امروز، تقریباً دو سال پس از اینکه همسان‌سازی VVols در vSphere 6.5 پشتیبانی می‌شود، تنها دو شرکت‌ HPE و Pure هستند که از آن پشتیبانی می‌کنند. گمان بر این است که تعدادی از شرکت‌های همکار به این دلیل پشتیبانی از همسان‌سازی VVols را در اولویت‌های خود قرار ندادند که شاهد این بودند که از SRM پشتیبانی نمی‌شود و از انجام اینکار صرف‌نظر کرده بودند.

نحوه پیوند میان VVols و SRM

کنترل همسان‌سازی به‌صورت Native و بدون نیاز به هیچ جزء خارجی، از طریق VASA Provider انجام می‌شود. این امر تغییر خوشایندی است و استفاده از SRM را با Arrayهای خارجی بسیار آسان می‌کند. اینکه این موضوع چگونه بر تصدیق (یعنی HCL) تأثیر می‌گذارد هنوز مشخص نیست اما گمان بر این است که از طریق فرآیند تصدیق VASA صورت خواهد گرفت. غیر از این موضوع باید صبر کنیم و ببینیم، چرا که می‌دانیم این تغییر یک تغییر کوچک نیست و نشان‌دهنده‌ی یک زحمت مهندسی عظیم از سوی تیم SRM می‌باشد.

اشتراک ایمیل