APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

استفاده VMware از تکنولوژی SD-WAN

اخیرا VMware اعلام نموده که قصد خرید شرکت VeloCloud که به عنوان یکی از برجسته‌ترین کمپانی‌های رو به رشدِ Wide Area Network مبتنی بر نرم‌افزار یا به اختصار SD-WAN در بازار رقابتی می باشد، را دارد.

SD-WAN با استفاده از اصول شبکه مبتنی بر نرم‌افزار، راهکار جدیدی برای مدیریت اتصال شبکه به Remote Office/Branch Office  یا به اختصار ROBO ارائه می‌دهد. SD-WAN مبتنی بر نرم‌افزار، که کمپانی‌هایی همچون VeloCloud ارائه می‌دهند دارای قابلیت تجمیع انواع متفاوتی از اتصالات می‌باشد که از جمله آن می‌توان به Broadband، MPLS و Cellular اشاره کرد. شرکت تحقیقاتی IDC پیش‌بینی نموده است که SD-WAN در سال جاری به بازاری با ارزشِ بیش از یک میلیارد دلار تبدیل شود و این ارزش تا سال 2021 با رشد 69 درصدی، به هشت میلیارد دلار خواهد رسید.

VMware که هنوز به خاطر نرم‌افزار مدیریت ماشین مجازی توسط ESX Hypervisor شناخته می‌شود با تصاحب VeloCloud بر روی مدیریت شبکه متمرکز شده است. این کمپانی در سال 2012 با پرداخت بیش از 1 میلیارد دلار اقدام به خریداری استارت‌آپ Nicira نمود. این استارت‌آپ یک کمپانی ماشین مجازی بود که در حال حاضر محصولات آن توسط VMware و تحت عنوان NSX به فروش می‌رسند.

خرید شرکت VeloCloud بنا به گفته براد کاسمور تحلیلگر شبکه‌ی IDC، طبق برنامه‌ی قبلی صورت گرفته است. VMware حدود یک سال و نیم اخیر با تعداد انگشت‌شماری از Vendorهای SD-WAN از جمله VeloCloud، Silver Peak، CloudGenix و Versa همکاری نموده است. او افزود که تحلیلگران مالی و صنعتی، VMware را ترغیب نمودند تا استراتژی SD-WAN را تعیین نماید. VMware با انتخاب کمپانی VeloCloud برای خرید، در واقع شرکتی را انتخاب نموده است که در کسب درآمد متوسط و داشتن مشتریان سازمانی، عملکرد خوبی داشت و به موفقیت‌هایی در زمینه‌ی ارائه سرویس و خدمات مخابراتی به کاربران دست یافته بود.

گرچه پس از این خرید تغییرات شگرفی انتظار نمی‌رفت، اما فرصت‌های برای یکپارچگی تکنولوژی VeloCloud با مجموعه گسترده‌ای از ابزارهای مدیریتیِ موجود بود و VMware در نهایت موفق به ارائه یک پلتفرم مدیریتی واحد شد که نه تنها محیط شبکه مرکز داده‌ی NSX مجازی‌سازی شده را کنترل می‌نمود، بلکه دارای قابلیت کنترل اتصالات Branch-Office بر روی WAN نیز بود. اگرچه این محیط‌ها در حال حاضر به صورت جداگانه کنترل و مدیریت می‌شوند اما بنا به گفته‌ی کاسمور برنامه‌های یکپارچه شده دارای پتانسیل‌های بالایی بوده و Policyهای کاربر هر دو را تحت تاثیر پوشش قرار می‌دهد و علاوه بر آن، VMware با خرید VeloCloud وارد بازاری شده است که به سرعت درحال رشد می‌باشد.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

این حرکت VMware دیگر Vendorها مانند Cisco و HPE را تحت فشار رقابتی قرار داده است و Cisco چند ماه پیش SD-WAN vendor Viptela را به مبلغ 600 میلیون دلار خریداری کرد. حال که یکی از بزرگ‌ترین رقبای سیسکو در بازار SDN رسما وارد بازار SD-WAN نیز شده است این دو شرکت وارد رقابت تنگاتنگی شده که به سرمایه‌گذاری بیشتر بر روی این تکنولوژی‌های خواهد انجامید.

گرچه HPE هنوز اقدام به خرید شرکت ارائه دهنده SD-WAN  ننموده است اما طبق گفته‌ی کاسمور احتمال دارد که به زودی راغب به انجام این کار شود. همچنین Dell-EMC که دارای یک سهام کنترلی در  VMware می‌باشد در اوایل سال جاری همکاری خود را با سه شرکت VeloCloud، Silver Peak و Versa جهت ارائهSD-WAN  اعلام نمود. ممکن است خریداری شرکت VeloCloud توسط VMware منجر به انتخاب VeloCloud به عنوان Bundled Hardware-Software SD-WAN ترجیحی به وسیله‌ی Dell-EMC شود.

اشتراک ایمیل