APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

عصر داده ها چیست؟ آیا برای این عصر آماده هستید

 در توضیح عصر داده ها و آمادگی برای آن، این مطلب باید گفت: به عصر داده‌ها خوش‌آمدید بیش از 25 سال است که دنیا در حال به وجود آوردن تحولی متناوب بوده است تا جهان آنالوگ منفرد را به دنیایی دیجیتال با همبستگی درونی تبدیل کند که در آن داده‌ها هر تصمیمی را مقدر و ممکن می‌سازند.  تکنولوژی‌های داده محور تمامی صنایع را دگرگون کرده‌اند و صنایع جدیدی را به وجود آورده‌‌اند. ما تمام روز، چه از طریق  داشبورد‌‌های آنالیزی که به ما در کارمان کمک می‌کنند یا چه از طریق یک قدم شمار ارزیابی تناسب اندام که به ما در مدیریت سلامتان کمک می‌کند، در حال ساخت و تحلیل داده‌های دیجیتال هستیم.

بیماری کرونا، آموزش از راه دورTelehealth و دورکاری در عصر داده ها

 در ماه‌های اخیر، به دلیل شیوع کرونا ما شاهد گسترش سریع آموزش از راه دور Telehealthو دورکاری بوده‌ایم. تمامی انواع جدید داده‌ها و معیار‌های موجود دارای محوریت تکنولوژی دیجیتال هستند. با پی بردن به این موضوع که دنیا در آستانه تحولی تکان دهنده فرای ارتقای  فناوری است.  محققانTRUE Global Intelligence  در مورد چگونگی شناخت عصر داده ها و همچنین عصر جدید داده‌ها  از سوی شرکت‌ها در سراسر دنیا تحقیق کردند.
آیا پیشگامان آماده رویایی با طوفان بودند یا آماده استقبال از فرصت استراتژیک؟ با در نظر گرفتن این موضوع که این تحقیق شامل 2259 نفر از پیشگامان  ITو تجاری در شش صنعت Vertical در سراسر هشت کشور بود، تعجبی ندارد که نتایج ناهمسان بودند.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

برای گزارشی در مورد عصر داده ها و آمادگی برای آن دربین بزرگ‌ترین نتایج:

دو سوم از پیشگامان IT و تجاری انتظار دارند تا سال 2025 داده‌هایشان رشد پنج برابری داشته باشند.

80% آنها می‌گویند که داده‌ها برای موفقیت کلی و نوآوری ضروری اند.

دو سوم آنان اظهار می‌کنند که نصف یا بیشتر داده‌های آن‌ها داده‌های تاریک است _ یک رشد 10% نسبت به سال قبل.

رشد حجم داده ها در عصر داده ها

در توضیح حجم داده ها در عصر داده ها ما پی بردیم که برای 57%، رشد حجم داده‌ها سریع تر از توانایی شرکت آن‌ها در رسیدگی به آنهاست و 47% اظهار می‌کنند که شرکت آن‌ها در پی این رشد سریع داده‌ها سقوط خواهد کرد. این تحقیق نتایج بین صنایع (خرده فروشی ، بهداشت ، خدمات مالی ، بخش دولتی و غیره) و کشورهای چهار قاره را مقایسه می کند. این گزارش همچنین به بررسی نحوه رسیدگی این پیشگامان به موج بعدی تکنولوژی های غنی از داده می‌پردازد که شامل هوش مصنوعی، Blockchain، واقعیت تعمیم یافته و مجازی، Edge Computing  و5G  می‌باشد.

چالش سال 2020 و شوک بسیاری از شرکت ها در عصر داده ها

 در عصر داده ها و چالش بوجود آمده در سال 2020 تحقیقی صورت گرفت. این تحقیق درست قبل از شیوع کرونا آغاز شد  و آن را در طول این بحران توسط مصاحبه های متمرکز اجرایی ادامه دادند. بنابراین این گزارش، یک تصویر کلی از چالش های سال 2020 ارائه می دهد. بدیهی است که شیوع بیماری بسیاری از شرکت‌ها را در شوک فرو برده ‌است و تلاش برای مقابله با موج فزاینده بحران‌های روزمره ، آماده سازی برای آینده موفق را دشوارتر می‌کند.

تحقیق و بررسی امنیتی با Splunk: شناسایی تهدیدات 

ویدیوهای بیشتر درباره Splunk

زمان بحران و پیشگامان ملاحظه کار

بله درست در زمان بحران است که پیشگامان ملاحظه‌کار و نوآور بیشتر به پیش می روند. شیوع بیماری یک وقفه جهانی نیست. کسب وکارهایی كه بتوانند تمركز خود را بر استراتژي بلند مدت حفظ كنند، قوي‌تر از این شرایط همه‌گیری خارج مي شوند. زمانی که Bain وHarvard Business Review هردو به بررسی داده‌های مربوط به عملکرد شرکت پس از رکود اقتصادی در سال 2008 پرداختند، دریافتند که شرکت های چابک که در زمان رکود بر روی ابتکارات کلیدی سرمایه گذاری کرده اند، شانس بیشتری برای بقا و پیشرفت در زمان رونق داشتند.

دیجیتال سازی و مشتریان Splunk

مشتریان Splunk در خط مقدم سریع دیجیتال سازی  تشکیلات،  Driving cloud و تغییرات DevOps هستند تا روش‌های نوین کارکرد را ابداع کنند. این تحقیقات جهانی نشان می دهد که حتی قبل از شیوع نیز شرکت‌های زیادی هنوز آماده ورود به عصر داده‌ها و مهمتر از آن بهره‌برداری از مزایای شگرف آن نبودند. در‌عین‌ حال، همه از McKinsey و Deloitte گرفته تا World Economic Forum به این نکته اشاره کرده‌اند که هرج‌ و مرج همه‌گیری موجب تسریع سرعت تحول شده‌است.  تیم مهندسی Splunk همان طور که به هنگام همکاری از راه دور این قابلیت را فراهم کرده است، در چنین شرایطی نیز آن را میسر می‌سازد. 

بیشتر بخوانیم:ویژگی‌های Splunk Enterprise و مزایای استفاده از آن

نگرانی زیاد در عصر داده ها در مورد همه گیری بیماری و بحران جهانی

نگرانی زیادی در خصوص این همه‌گیری وجود دارد. عرضه خدمات به مشتریان در زمان بحران جهانی، تضمین امنیت، سلامت و بهره‌وری کارمندان در محیط کارشان و در بیشتر مواقع تلاش برای تامین هزینه‌ها جزو تعهدات پیشگامان کسب وکار است. اما در میان نگرانی، خوش بینی نیز وجود دارد. تغییر دشوار است. پیشرفت بهایی دارد. در‌میان هرج و‌مرج، سردرگمی، رنج و سختی، فرصتی برابر برای جامعه و برای هر شرکتی وجود دارد تا به طرز چشمگیری قدرتمندتر ظاهر شوند. توانایی دیرینه رکود‌های اقتصادی در مشخص کردن برنده‌ها و بازنده‌ها به‌علاوه پتانسیل شگفت‌انگیز تکنولوژی‌های جدید در عصر داده‌ها ما را قادر می‌سازد تا آینده بهتری را برای خود رقم بزنیم.

اشتراک ایمیل