APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

نحوه عملکردService Provider Foundation یا SPF

Virtual Machine Manager یا به اختصار VMM در System Center، تمامی منابع مورد نیاز برای ایجاد و نگهداری و مانیتور کردن زیرساخت Cloud را فراهم می‌کند. با این حال، ارائه‌کنندگان خدمات و موسسات بزرگ، نیازمند قابلیت‌های دیگری هستند تا از چندین Tenant پشتیبانی کنند، زیرساخت‌ها را با پورتال‌های Self-Service مبتنی بر وب پیچیده ترکیب کنند و بارهای کاری مدیریتی را بین چندین دیتاسنتر توزیع نمایند.

Service Provider Foundation یا به اختصار SPF در System Center که همراه با System Center Orchestrator ارائه می‌گردد، این قابلیت را Open از طریق یکOpen Data Protocol API قابل توسعه از طریق خدمات تحت وب Representational State Transfer یا به اختصار REST فراهم می‌کند که با VMM در تعامل است.

ارائه‌کنندگان خدمات می‌توانند از SPF برای ارائه‌ی زیرساخت Service as an Infrastructure یا به اختصار IaaS به Client‌های خود استفاده کنند. اگر ارائه‌کننده‌ی خدمات پورتال Front End را در اختیار Client قرار دهد، Client می‌تواند بدون خارج شدن از پورتال درخواست‌های خود را به ارائه‌کننده‌ میزبان ارسال کند. منابع Cloud‌ی را که VMM فراهم می‌کند، می‌توان با رابط‌های مدیریت استاندارد از هر مکانی و از طریق هر دستگاه پشتیبانی‌شده‌ای مدیریت نمود.

نحوه ی عملکرد Service Provider Foundation

شکل زیر نحوه‌ی کار SPF را نشان می‌دهد.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

خدمات SPF

SPF خدمات زیر را فراهم می‌کند:

 • خدمات تحت وب برای Admin: برای Service Provider Foundation، سرور، Tenant و Stamp فراهم می‌کند.
 • خدمات VMM: دسترسی به قابلیت‌های VMM را فراهم می‌نماید.
 • خدمات ارائهدهنده (Provider): مورد استفاده‌ی Windows Azure Pack است.

تعامل با SPF

تعامل Hosterها و Tenantها با SPF به شکل زیر صورت می‌گیرد:

 • ارائه‌دهندگان Hosting از خدمات مدیریت سرویس برای اختصاص دادن پهنای باند شبکه، فضای دیسک و سرورها استفاده می‌کنند که مجموعه‌ی این‌ موارد، Cloud خصوصی را  برای Tenant، فراهم می‌نمایند.
 • Tenantها، نشانگر یک مشتری با منابع در سیستم Hoster هستند. آن‌ها از خدمات ارائه‌کننده‌ی Hosting بهره برده و آن را مدیریت می‌کنند. هر Tenant، مدیران، برنامه‌ها، اسکریپت‌ها و دیگر ابزار مخصوص‌به‌خود را داراست.
 • ارائه‌دهنده‌ی Hosting منابعی را که هر Tenant به آن‌ دسترسی دارد، مدیریت می‌کند. در Hoster یک پورتال Front End موجود است که همة Tenantها می‌توانند از آن استفاده کنند.
 • خدمات Tenant به‌واسطه‌ی مدیران آن در قالب شبکه‌های ماشین مجازی، ماشین‌های مجازی، سخت‌افزار مجازی و زیرساخت Cloud به کاربران Self-Service عرضه می‌گردد.
 • Hoster منابع ساختار (Fabric) را در Stamp قرار می‌دهد. منابع Tenant را می‌توان به هر روشی که مناسب Hoster باشد، به Stampها اختصاص داد. این منابع ممکن است بین چند Stamp تقسیم شوند که به آن‌ها مجموعة منابع می‌گویند.
 • SPF به Hoster این توانایی را می‌دهد که با یکپارچه‌سازی داده‌های هر Stamp، تجربة بی‌مانند کاربری را به Tenant ارائه دهد و اجازه می‌دهد تا Tenant از APIهای SPF جهت دسترسی به اطلاعات استفاده نماید.
 • وقتی که Tenant درخواست افزایش منابع داشته باشد، Hoster تعداد Stamp‌ها را افزایش می‌دهد تا این تقاضا را پاسخ دهد.
 • هر Instance از VMMی که SPF با آن سروکار دارد، با عنوان Stamp مدیریت شناخته می‌گردد. SPF نهایتا می‌تواند با پنج Stamp در تعامل باشد.
 • Stamp یک System Center Instance است که از زیرساخت پلتفرم مجازی‌سازی‌شده پشتیبانی می‌کند و شامل سرور VMM، Hostها، ماشین‌های مجازی و تنظیمات پیکربندی نظیر حساب‌های سرویس و Roleهای کاربر است. این Stampها مرزی منطقی تعیین می‌کنند، برای مثال، می‌توان برای هر Siteای که با یکServer VMM مدیریت می‌شود، Stamp جداگانه‌ای تعریف نمود.
 • Stampها باید به گونه‌ای باشند که بتوان بر آن‌ها نظارت کرد و شامل Instanceی از System Center Operations Manager خواهند بود. این Instance می‌تواند چندین Stamp را مانیتور کند.
 • مدیران Tenant می‎‌توانند با پیکربندی Cloudها، Templateها، Roleهای کاربر و کاربران  Self-Serviceبا ساختار Fabric VMM تعامل کنند. مدیر Tenant همچنین دارای قابلیت‌های کاربر Self-Service است.
 • زیرمجموعه‌ای از منابع Tenant در اختیار کاربران ‌Self-Service قرار می‌گیرد تا با آن کار کنند. استفاده از منابع با اعمال محدودیت Quota کنترل می‌گردد. برای مثال، وقتی کاربران ماشین‌های مجازی یا دیگر منابع را پیاده‌سازی می‌کنند، به مقدار مشخص و محدودی از Quota دسترسی خواهند داشت. کاربران Self-Service می‌توانند با Serviceها، Templateها و VHDها وارد تعامل شوند تا از ماشین‌های مجازی بهره برده و آن‌ها را مدیریت کنند.
اشتراک ایمیل