APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

ویژگی های نسخه جدید Virtual Machine Manager

Virtual Machine Manager یا VMM بخشی از مجموعه‌ی System Center است که برای پیکربندی، مدیریت و تغییر ‌و ‌تحول در دیتاسنترهای قدیمی مورد استفاده قرار می‌گیرد و کمک می‌کند تا تجربه‌ی مدیریتی یکپارچه‌ای در سرویس‌های On-Premise، ارائه‌دهندگان خدمات و Azure Cloud صورت گیرد و دارای قابلیت‌های زیر است:

  • دیتاسنتر: می‌توان اجزایی از دیتاسنتر را به صورت یک Fabric واحد در VMM پیکربندی و مدیریت کرد. این اجزا شامل سرورهای مجازی‌سازی، اجزای شبکه و منابع Storage است و به آماده‌سازی و مدیریت منابعی می‌پردازد که برای ایجاد و پیاده‌سازی ماشین‌های مجازی و Serviceها در Private Cloud لازم می‌باشد.
  • Hostهای مجازی‌سازی: VMM می‌تواند به افزودن، آماده‌سازی و مدیریت Hostها و کلاسترهای مجازی‌سازی VMware و Hyper-V بپردازد.
  • شبکه: کاربر می‌تواند منابع شبکه نظیر سایت‌های شبکه‌ی تعریف‌شده توسط Subnetهای IP، VLANها، سوییچ‌های Logical، آدرس‌های IP استاتیک و MAC Poolها را به ساختار VMM بیفزاید. VMM امکان مجازی‌سازی شبکه شامل پشتیبانی از ایجاد و مدیریت شبکه‌های مجازی و Gatewayهای شبکه را فراهم می‌کند. مجازی‌سازی شبکه به چندین Tenant اجازه می‌دهد تا شبکه‌های مجزا و طیف آدرس‌های IP مخصوص به خود را داشته باشند تا حریم خصوصی و امنیت‌شان بهبود یابد. ماشین‌های مجازی در شبکه‌های مجازی با استفاده از Gatewayها می‌توانند به شبکه‌های فیزیکی موجود در همان سایت یا موجود در لوکیشن‌های دیگر متصل گردند.
  • Storage: VMM می‌تواند به تشخیص، طبقه‌بندی، آماده‌سازی، تخصیص و تعیین Storageهای Local و Remote بپردازد. VMM همچنین از Block Storageها که شاملFibre Channel، iSCSI، Serial Attached SCSI یا به اختصار SAS و Storage Area Network یا به اختصار SAN پشتیانی می‌کند.
  • منابع Library: ساختار VMM نگهدارندة یک Library از منابع مبتنی بر فایل و منابع غیر مبتنی بر فایل است که برای ایجاد و پیاده‌سازی ماشین‌های مجازی و Serviceها در Hostهای مجازی‌سازی استفاده می‌شود. منابع مبتنی بر فایل شامل هارد دیسک‌های مجازی، ایمیج‌های ISO و اسکریپت‌هاست. منابع غیر مبتنی بر فایل نیز شامل Templateها و پروفایل‌هایی است که برای استانداردسازی تولید ماشین‌های مجازی استفاده می‌شود. منابع Library از طریق Library Share قابل دسترسی است.

قابلیتهای جدید در System Center Virtual Machine Manager

در ادامه قابلیت‌های جدید پشتیبانی‌شده در System Center 2019 – Virtual Machine Manager (VMM) به طور کامل شرح داده می‌شود.

قابلیت محاسبه

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

Virtual Machine Manager در System Center 2019 از ارتقای بدون قطعی برای Host Cluster در Storage Spaces Direct (S2D) از Windows Server 2016 تا  Windows Server 2019پشتیبانی می‌کند.

پشتیبانی از Deduplication یا قابلیت حذف داده‌های تکراری برای ReFS Volume

VMM 2019 از قابلیت حذف داده‌های تکراری برای ReFS Volume روی کلاسترهای hyper-converged و SOFSها در Windows Server 2019 پشتیانی می‌کند.

Storage DO

این قابلیت با توسعه یا قرار دادن VHDهای جدید در Cluster Shared Storage، جلوی پر شدن آن را می‌گیرد. اکنون می‌توان آستانه‌ای را تعریف نمود تا درصورتی‌که در اثر قرارگیری دیسک جدید یا انتقال خودکار VHDها به Shared Storage دیگر، فضای خالی Clustered Shared Storage از این آستانه کمتر شود، به شما هشدار دهد.

پشتیبانی از قابلیت مانیتورینگ بر سلامت Storage

این قابلیت به کاربر کمک می‌کند تا سلامت و وضعیت عملکرد Storage Pool، LUNها و دیسک‌های فیزیکی در ساختار VMM را مانیتور کند. می‌توان  وضعیت سلامت Storage را در صفحه‌ی Fabric کنسول VMM، مشاهده نمود.

پیکربندی SLB VIPها از طریق Service Templateهای VMM

SDN در Windows 2016 می‌تواند از قابلیت متعادل‌سازی بار نرم‌افزار (Software Load Balancing) یا به اختصار SLB استفاده کند تا ترافیک شبکه را به طور مساوی بین بار کاری که ارائه‌کننده‌ی خدمات و Tenantها مدیریت می‌کنند، تقسیم نماید. VMM 2016 درحال‌حاضر از قابلیت پیاده‌سازی SLB Virtual IP یا به اختصار VIP با استفاده از PowerShell پشتیبانی می‌کند.

VMM 2019 از قابلیت پیکربندی SLB VIP حین پیاده‌سازی برنامه‌های کاربردی Multi-tier یا چندلایه، با استفاده از Templateهای سرویس پشتیبانی می‌کند.

پیکربندی شبکه‌های VM رمزگذاری‌شده از طریق VMM

VMM 2019 از قابلیت رمزگذاری شبکه‌های VM پشتیبانی می‌کند. با استفاده از قابلیت جدید شبکه‌های رمزگذاری شده می‌توان به آسانی و با استفاده از Network Controller یا به اختصار NC، رمزگذاری End-To-End را در شبکه‌های VM پیکربندی کرد. این رمزگذاری اجازه نمی‌دهد VMهایی که در یک شبکه و یک  Subnetهستند، خوانده و دستکاری شوند.

امکان کنترل رمزگذاری در سطح Subnet می‌باشد و می‌توان این قابلیت را برای هریک از Subnetهای شبکة VM فعال یا غیرفعال نمود.

پشتیبانی از قابلیت Layer 3 Forwarding Gateway با استفاده از کنسول VMM

L3 Forwarding امکان برقراری ارتباط بین زیرساخت فیزیکی در دیتاسنتر و زیرساخت مجازی‌سازی‌شده در Cloud مجازی‌سازی شبکه‌ی Hyper-V را فراهم می‌کند. نسخه‌های پیشین VMM از پیکربندی Layer 3 Gateway از طریق PowerShell پشتیبانی می‌کردند اما در VMM 2019 می‌توان با استفاده از کنسول VMM، Layer 3 Forwarding Gateway را پیکربندی نمود.

پشتیبانی از آدرس MAC در VMهای پیادهسازی‌شده در VMM Cloud

این قابلیت به کاربر این امکان را می‌دهد تا در VMهای پیاده‌سازی‌شده در Cloud، آدرس MAC استاتیک تعریف کند. همچنین می‌توان برای VMهای پیاده‌سازی‌شده  این آدرس را از استاتیک به دینامیک و بالعکس تغییر داد.

اشتراک ایمیل