APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

آشنایی با قابليت‌های جديد سرویس SRM و vSphere Replication 8.3

سرویس SRM و vSphere Replication به ترتیب از سال 2008 و 2012 در دسترس بوده‌اند. هر دو آن‌ها از ابتدا محصولات مفیدی بودند و به مرور زمان نیز پیشرفت كردند. توانایی تیم مهندسی VMware در افزودن قابلیت‌های جدید و قابل توجه، در عین حال ثابت نگه داشتن عملكرد اصلی، توجه اعضای داخلی این تیم را نیز برانگیخته و آن‌ها را تحت تاثیر قرار داده است. در این مطلب، به قابلیت‌های جدید این دو محصول در سطح بالا خواهیم پرداخت.

يكپارچه‌سازی Volumeهای مجازی يا vVols

راهکار SRM

بعد از تقاضا برای استفاده از سرویس SRM به عنوان یک Appliance، یكپارچه‌سازی با vVolها قابلیتی بود كه بیشترین تقاضا را در میان كاربران داشت. SRM 8.3 با استفاده از همسان‌سازی مبتنی بر آرایه، به طور كامل با vVolها ادغام شده است. كاربران به تمامی قابلیت‌های سرویس SRM دسترسی خواهند داشت كه این قابلیت‌ها با سادگی، قابلیت مدیریت و عملكرد vVolها تلفیق شده است. از آن جایی كه این یكپارچه‌سازی از همسان‌سازی vVol استفاده می‌كند، از یك Granularity محافظتی پشتیبانی می‌كند كه به كوچكی یك VM واحد است. زمانی كه چندین VM در یك گروه همسان‌سازی با یكدیگر همسان می‌گردند، از آن گروه به عنوان یك گروه هماهنگ نگهداری خواهد شد. مزیت دیگر این این است كه تامین‌كننده VASA، Storage Replication Adaptor یا به اختصار SRA را جایگزین می‌كند و به این ترتیب عملیات در حال انجام و نگهداری از همیشه ساده‌تر می‌شود. در ابتدا باید گفت كه Pure، HPE 3par و Nimble همگی Design Partner یكپارچه‌سازی vVol با SRM هستند. Vendorهای دیگر مشغول كار بر روی یكپارچه‌سازی‌های خود هستند و به‌زودی اضافه خواهند شد.

محافظت خودكار از VM

vsphere replicatin 8.3

یكی از مسائل سرویس SRM كه مشتریان مدتی است با آن دست‌وپنجه نرم می‌كنند، سناریویی است كه در آن VM به Datastore همسان‌شده و محافظت‌شده افزوده می‌گردد. این امر مستلزم آن است كه رابط SRM باز شده و آن VM به یك گروه محافظتی اضافه شود. اما در نسخه جدید، دیگر به چنین كاری نیاز نیست. اكنون سرویس SRM به صورت خودكار از VMها محافظت خواهد كرد، چه این VMها vMotioned باشند و چه در یك Datastore اعم ازFile یا Block ایجاد شده باشند كه خود جزئی از گروه محافظتی بوده است. این قابلیت محافظت خودكار به ویژه در محیط‌های پویا كارساز است، چرا كه از باركاری محول‌شده بر مدیران می‌كاهد.

بیشتر بخوانید: راهکار VMware vCenter SRM چیست و چه کاربردی دارد

باید توجه داشت كه اگر VM از یك گروه محافظتی دیگر Storage vMentioned شده باشد، دیگر مشمول محافظت خودكار نخواهد شد تا انتقال تصادفی VM از یك گروه محافظتی به گروه دیگر مسئله‌ساز نشود.

همین قابلیت برای vVolها هم كاربرد دارد. هرگاه یك گروه محافظتی vVol ایجاد گردد، هر VM دیگری كه با vVol Storage Policy مربوط ارتباط داشته باشد، به صورت خودكار مورد محافظت سرویس SRM قرار خواهد گرفت. در این صورت نیازی نیست هیچ گونه بازدید دیگری از رابط كاربری SRM صورت گیرد، مگر این كه نیاز باشد در تنظیمات آن VM تغییری ایجاد شود.

تغيير اندازه ديسك

سرویس SRM

در گذشته هر گاه نیاز بود كه مشتریان اندازه دیسك VMای را كه توسط vSphere Replication همسان‌ می‌شد، تغییر دهند، ‌می‌بایست طی یك فرآیند دستی و پرزحمت، اندازه Replica Disk را به اندازه مورد نیاز تغییر می‌دادند. اما با vSphere Replication 8.3 و vSphere 7 دیگر نیازی به این كار نیست. اكنون اندازه دیسك‌های یك VM همسان‌شده تغییر داده می‌شود، اندازه Replica Diskها به طور خودكار تغییر می‌كند. این روند كاملا به صورت خودكار انجام می‌شود و هیچ‌ گونه مراحل دستی از جانب كاربر و تغییر در همسان‌سازی دخیل نخواهد بود. با این قابلیت كار مدیران بسیار ساده‌تر خواهد شد كه همیشه مفید است.

ابزار انتقال/ورود پيكربندی vSphere Replication

SRM 8.1 قابلیت انتقال و وارد كردن پیكربندی كامل SRM را عرضه كرده كه توانایی Backup و بازیابی آسان را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. در vSphere Replication 8.3، این قابلیت به vSphere Replication نیز اضافه شده است. در نتیجه اكنون مشتریان می‌توانند كل پیكربندی همه VMهای همسان‌شده، نظیر RPO، MPIT، فشرده‌سازی، Quiescing، رمزگذاری، جزئیات Datastore و … را انتقال دهند یا وارد كنند. این قابلیت در حال حاضر تنها از طریق CLI در دسترس است. چنین ویژگی‌ای روش بسیار ساده‌تری برای Backup و بازیابی پیكربندی برای همه VMهای همسان‌شده vSphere Replication را در اختیار مدیران قرار می‌دهد.

پيشرفت‌های رابط كاربری (UI)

رابط کاربری SRM

UI Team اصلاحاتی صورت داده تا تعامل با سرویس SRM و VR و دسترسی به اطلاعات مورد نیاز را ساده‌تر كند. در زیر چند مورد قابل توجه از این اصلاحات ذكر شده است و جزئیات بیشتر در مطالب آینده بررسی خواهند شد:

  • اصلاحات متعدد در قابلیت‌های گزارش‌دهی، نظیر توانایی انتقال همه Datagridها به CSV
  • كاربران اكنون می‌توانند جزئیات همسان‌سازی VM را انتقال دهند
  • رابط همسان‌سازی اكنون شامل Lag Time Stat است، یعنی زمان واقعی سپری‌شده از آخرین همسان‌سازی
  • توانایی نهان یا آشكار كردن ستون‌ها در Datagridها
  • لیست همسان‌سازی اكنون گروه‌های محافظتی مرتبط را، در صورت وجود، نشان می‌دهد.

بهينه‌سازي‌های عملكرد vSphere Replication

اعضای تیم مهندسی vSphere Replication همواره به دنبال روش‌هایی برای اصلاح عملكرد هستند و در این نسخه، به انطباق چند مورد دیگر می‌پردازند. آن‌ها به كمك تفكر خلاقانه توانسته‌اند هم سرعت همگام‌سازی درونی و هم سرعت همسان‌سازی در حال انجام را بهبود بخشند.

اصلاحات ديگر سرویس SRM و vShpere Replication

علاوه بر تمام چیزهایی كه تاكنون گفته شد، گروهی از اصلاحات كوچك‌تر نیز وجود دارد كه به ساده‌‌تر كردن زندگی مدیران كمك خواهد كرد:

  • پیشرفت ابزار SRM Configuration Import/Export
  • قابلیت‌های توسعه‌یافته vRO Plug-ins برای SRM و VR، شامل جریان‌های كاری برای vVolها
  • قابلیت‌های جدید برای بسته‌های vROps Management هم برای SRM و هم برای VR
  • افزایش آگاهی در vSAN در خصوص داده‌های vSphere Replication Replica
  • افزایش امنیت از طریق پشتیبانی UI برای FIPS و یكپارچه‌سازی با رمزگذاری vSphere Trust Authority

نیاز به ارتقای سرویس SRM  وvSphere Replication 8.3

یك نكته نهایی: تا پایان سال 2020 پشتیبانی از Adobe Flash پایان خواهد یافت. این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است كه رابطی كه برای vSphere و متعاقبا برای سرویس SRM و vSphere Replication استفاده می‌شود، قبلا در Adobe Flash ایجاد می‌شد. اگر كاربری از SRM 6.5 یا نسخه‌های پایین‌تر استفاده می‌كند، اكنون زمان ارتقا فرا رسیده است. SRM 8.1، SRM 8.2 و البته SRM 8.3 دارای قابلیت‌های فوق‌العاده فراوان هستند. به علاوه، همه نسخه‌های اخیر سرویس SRM و vSphere Replication از vCenter جدا شده‌اند و بنابراین با چندین نسخه قابل انطباق هستند. برای جزئیات بیشتر می‌توان Compatibility Matrix رجوع كرد.

اشتراک ایمیل