APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

قابلیت­های جدید ذخیره‌سازی ویندوز سرور 2019

در این خبر به قابلیت‌های جدید و تغییر یافته در مبحث ذخیره‌سازی ویندوز سرور 2019، ویندوز سرور 2016 خواهیم پرداخت.

ویژگی های جدید ویندوز سرور 2019 نسخه 1903

این نسخه از ویندوز سرور تغییرات و تکنولوژی‌های زیر را اضافه می‌کند:

در این نسخه از ویندوز سرور 2019 سرویس انتقال ذخیره‌سازی، حساب‌های کاربری Local، کلاسترها و سرورهای لینوکس را می توان انتقال داد. باید توجه داشت که سرویس انتقال ذخیره‌سازی، انتقال سرورها به یک نسخه جدیدتر از ویندوز سرور را آسان‌تر می‌کند. این سرویس یک ابزار گرافیکی فراهم می‌کند که داده‌ها را بر روی سرورها درجه‌بندی می‌کند و سپس بدون نیاز به اعمال هیچگونه تغییری توسط برنامه‌ها و یا کاربران، داده‌ها و پیکربندی را به سرورهای جدید منتقل می‌کند. هنگام استفاده از این نسخه‌ی ویندوز سرور برای هماهنگ کردن فرایند انتقال، قابلیت‌های زیر اضافه شده است:

  • انتقال کاربران محلی و گروه‌ها به سرور جدید
  • انتقال ذخیره‌سازی از Failover Clusterها
  • انتقال از یک سرور لینوکس که از Samba استفاده می‌کند.
  • همگام‌سازی آسان‌تر Shareهای انتقال یافته با استفاده از Azure File Sync
  • انتقال به شبکه‌های جدید مانند Azure

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

شناسایی اختلالات دیسک System Insights

System Insights یک ویژگی تجزیه و تحلیلی پیش­بینی‌کننده است که داده‌های سیستم ویندوز سرور، را تجزیه و تحلیل کرده و در مورد عملکرد سرور Insights فراهم می‌کند. این ویژگی با تعدادی از قابلیت‌های Built-In ارائه می‌شود، اما ما توانایی نصب قابلیت‌های اضافی از طریق Windows Admin Center را اضافه کردیم، که شناسایی اختلالات دیسک یکی از آن‌ها می‌باشد.

تشخیص اختلالات دیسک یک قابلیت جدید است که زمانی که دیسک‌ها نسبت به معمول رفتار متفاوتی دارند، آن‌ها را مشخص می‌کند. در حالی که متفاوت بودن لزوما چیز بدی نیست، دیدن این لحظات دارای اختلال می‌تواند در هنگام عیب‌یابی در سیستم‌های سازمانی مفید باشد.

این قابلیت برای سرورهایی که Windows Server 2019 را اجرا می‌کنند نیز در دسترس می‌باشد.

System Insights چیست؟

در واقع System Insights یک قابلیت آنالیز پیش‌بینی‌کننده جدید در ویندوز سرور 2019 محسوب می گردد که ‌همه‌ی آنها توسط یادگیری ماشینی پشتیبانی می‌شوند و داده‌های ویندوز سرور را بصورت محلی آنالیز می کند، این داده ها می توانند شامل شمارنده Performance و رویدادها باشند به نحوی که دیدگاه و بینش در عملکرد سرورها ارائه گردد و در کاهش هزینه‌های عملیاتی مربوط به مدیریت مسائل به صورت واکنشی در استقرار کمک نماید.

در جدیدترین نسخه ویندوز سرور، System Insights  با چهار قابلیت پیش‌فرض که بر روی پیش‌بینی ظرفیت، پیش‌بینی منابع آینده برای رایانش، شبکه‌سازی، و ذخیره‌سازی براساس الگوهای مصرف قبلی متمرکز هستند، آماده‌سازی شده است. System Insights همچنین دارای زیرساخت­های توسعه‌پذیر است، بنابراین مایکرسافت و دیگر شرکت‌ها می‌توانند قابلیت‌های پیش‌بینی‌کننده جدید را بدون به‌روز‌رسانی سیستم‌عامل به System Insights اضافه کنند.

علاوه بر آن می‌توان System Insights را از طریق یک افزونه‌ی Windows Admin Center و یا مستقیما از طریق PowerShell مدیریت کرد. System Insights به شما اجازه می‌دهد که هر قابلیت پیش‌بینی‌کننده را جداگانه با توجه به نیازهای استقرار خود پیکربندی کنید. همه نتایج این فرآیند به Event Log ارسال شده و به شما این امکان را می‌دهد تا از Azure  Monitor یا System Center Operations Manager برای تسهیل جمع‌آوری اطلاعات و دیدن پیش‌بینی‌ها در میان گروهی از تجهیزات استفاده نمایید.

قابلیت عملکرد بصورت Local

System Insights به صورت کاملا محلی بر روی ویندوز سرور اجرا می‌شود. با استفاده از قابلیت‌های جدید معرفی‌شده در ویندوز سرور 2019، همه داده‌های جمع‌آوری و مورد بررسی قرار می‌گیرند، این فرایند به سازمان ها این امکان را می‌دهد که از قابلیت‌های تجزیه و تحلیل‌های پیش‌بینی‌کننده بدون اتصال Cloud استفاده کنند.

بنابراین داده‌های سیستم شما روی دستگاه شما ذخیره می‌شوند، و این داده‌ها با قابلیت‌های پیش‌بینی‌کننده بررسی می‌شوند که نیاز به نگه‌داری مجدد در Cloud ندارند. با System Insights، شما می‌توانید داده‌های خود را در دستگاه خود نگه‌داشته و از قابلیت‌های آنالیز پیش‌بینی‌کننده استفاده کنید.

اشتراک ایمیل