APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

قابلیت‌های جدید vRealize Automation 7.5

شرکت VMware در کنفرانس VMworld 2018، تازه‌ترین جزئیات از به‌روزرسانی vRealize Automation را منتشر نمود. vRealize Automation 7.5 یا به اختصار vRA 7.5، شامل بهبودی‌های جالب توجهی است که می‌تواند این نرم‌افزار را کاربردی‌تر نماید. همچنین در این کنفرانس اعلام شد که Automation Cloud Services جایگزینی برای محصولات vRealize مختص به On-Premises نمی‌باشد.

VMware با ارائه vRA 7.5 در حال تمرکز برروی تقویت IT به منظور پشتیبانی از DevOps می‌باشد. این نرم‌افزار ابزاری را ارائه می‌دهد که تیم‌های IT به‌منظور پشتیبانی از توسعه‌دهندگان، مدیران DevOps، SREها و محیط‌های توسعه‌دهنده در Cloud، به پیاده‌سازی آن‌ها در دستورکار خود احتیاج دارند. در ادامه این مطلب به شرح کوتاهی از قابلیت‌های تازه‌ی این نسخه‌ی جدید خواهیم پرداخت.

تغییرات نسخه جدید vRealize

واضح‌ترین تغییر در نسخه‌ی 7.5 استفاده از رابط کاربری Clarity می‌باشد. این امر بهبودی بزرگی محسوب می‌گردد چرا که با استفاده از Clarity UI، vRA نه‌تنها زیباتر به‌نظر می‌رسد، بلکه استفاده از آن نیز آسان‌تر است. همچنین این امر از این موضوع اطمینان حاصل می‌نماید که دیگر تمام محصولات vRealize Suite از این رابط کاربری استفاده خواهند نمود.

کلیه خدمات IT منتشرشده در کاتالوگ در حال حاضر نیز به‌صورت کارت ارائه می‌شوند. در نتیجه‌ی این امر، کاربرانی که اجازه‌ی استفاده از یک آیتم مشابه را در گروه‌های کسب‌وکاری متفاوت داشتند، حال دیگر از دو Tile بهره‌مند نمی‌باشند. در vRA 7.5 و در هنگام پیاده‌سازی، از کاربر پرسیده خواهد شد که آیتم مربوطه باید در کدام گروه کسب‌وکاری پیاده‌سازی شود، این امر باعث می‌شود که کاتالوگ بسیار منظم‌تر بوده و استفاده از آن راحت‌تر باشد.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

یکی دیگر از بهبودی‌های مفید رابط کاربریClarity  قابلیت انتخاب Start-Screen مورد علاقه‌ خودتان می‌باشد. پس از Login نمودن، می‌توانید انتخاب کنید که نرم‌افزار از تب Catalog ، Inbox یا تب Deployments آغاز شود.

موضوعی که کاربران قدیمی vRA ممکن است متوجه شوند این است که تب‌های Items و Requests دیگر وجود ندارند. این دو تب حالا دیگر در تب Deployments ادغام شده‌اند. این امر باز هم موجب نظم بیشتر، پیچیدگی کمتر و سهولت استفاده‌ی بیشتر می‌باشد.

یکپارچه‌سازی Native Ansible

همانطور که پیشتر اشاره گردید، تمرکز vRA 7.5 بر روی این است که مدیران IT بتوانند از DevOps پشتیبانی نمایند. یکی از آیتم‌های تازه‌ای که این امر را ممکن می‌سازد، یکپارچه‌سازی با Ansible Tower می‌باشد. Ansible Tower دیگر جزء یکپارچه‌ای از vRA 7.5 است.  درست همانند یکپارچه‌سازی Puppet، یکپارچه‌سازی مدیریت پیکربندی Ansible به کاربران اجازه می‌دهد که از پروفایل‌ها و Playbookهای پیشتر پیاده‌سازی‌شده‌ی خود در پیاده‌سازی‌های برنامه‌های کاربردی vRA استفاده نمایند. توسعه‌دهندگان می‌توانند همچنان از Ansible استفاده کنند و مدیران IT می‌توانند فرآیند پیاده‌سازی برنامه‌های کاربردی ادغام‌شده با Ansible را خودکارسازی نمایند. این یکپارچه‌سازی از پلاگین SovLabs به‌همراه vRA 7.5 Enterprise استفاده می‌کند. استفاده از این یکپارچه‌سازی به کاربران اجازه می‌دهد که از Building Blockهای Ansible در vRA Blueprint Designer استفاده کنند.

پلاگین vRA Service Now

در نسحه‌ی 7.5 نرم‌افزار vRA، نسخه‌ی تازه‌ای از پلاگین ServiceNow معرفی خواهد شد که یک ServiceNow تأیید‌شده در Q3 بوده و از پشتیبانی سازمانی پیشرفته نیز بهره‌مند خواهد بود. این پلاگین به کاربران اجازه می‌دهد که آیتم‌های کاتالوگ vRA را بر پایه‌ی اجازه‌های vRA و تحت نظارت ServiceNow، از طریق ServiceNow مصرف نمایند.  این پلاگین همچنین شامل پیکربندی ساده‌تر Plug-in، پشتیبانی از Multi-vRA، بهبودهای Day2 و پشتیبانی از فرم‌های سفارشی می‌باشد. با استفاده از این پلاگین، ServiceNow می‌تواند به‌عنوان یک پرتال ورودی عمل کرده و به کاربران ServiceNow اجازه دهد که خدماتی را درخواست دهند که توسط vRA ارائه می‌شود. این پلاگین از Blueprintهای vSphere، AWS،Azure و XaaS پشتیبانی می‌نماید.

یکپارچه‌سازی vRealize Operations

VMware در نسخه 7.5 نرم‌افزار vRA، یکپارچه‌سازی با vRealize Operations یا به اصطلاح vROPS را نیز بهبود ببخشید و تبدیل به چیزی نمود که Closed Loop Optimization می‌نامد. در نسخه 7.4، این یکپارچه‌سازی در استقرار اولیه عمل می‌کرد. هدف این است که مدیران Cloud بتوانند نه تنها Taskهای تکراری، بلکه فرایند تصمیم‌گیری محل استقرار بارهای کاری را نیز با ورود آن‌ها و با تغییر تقاضای آن‌ها به مرور زمان، در چهارچوب‌های تعیین‌شده توسط تیم‌های عملیات‌های IT خودکارسازی نمایند؛ چهارچوب‌هایی همچون سطوح بهره‌وری مقصد و SLAهای عملکرد مقصد از این جمله هستند.

جدای از این امر، این یکپارچه‌سازی به کاربران اجازه می‌دهد که در مرحله‌ی پیاده‌سازی و همچنین KPIهای مختلف همچون CPU، Memory، IOPSو شبکه‌ی ماشین‌های مجازی که همراه با vRA پیاده‌سازی می‌شوند، یکسری هشدارها‌ را مشاهده کنند.

پشتیبانی از NSX-T On-Premises

این نسخه از vRA از NSX-T On-Premises پشتیبانی نموده و با استفاده از NSX-T در vRA، مجازی‌سازی نسل بعدی شبکه را ممکن می‌سازد. vRA 7.5 خواهد توانست از قابلیت‌های NSX-T از‌جمله تعدیل بار، گروه‌ها و تگ‌های امنیتی و شبکه‌های   NAT/Routed پشتیبانی نماید. این امر برای کاربران، دسترسی به قابلیت‌های بیشتری را فراهم می‌آورد و پشتیبانی اولویت‌داری را  ممکن می‌سازد و در واقع کاربران از سطح یکسانی از تجربه‌ی خودکارسازی شبکه در میان دو گزینه برخوردار خواهند بود.

در حال حاضر NSX-T توسط نرم‌افزار vRA 7.5 پشتیبانی می‌گردد. مزیت‌های اصلی آن در زیر ارائه شده است:

  • ایزوله‌سازی برنامه‌های کاربردی
  • شبکه‌ی مسیریابی‌شده‌ی On-Demand
  • On-Demand NAT
  • On-Demand Load Balancer
  • گروه‌های NS موجود (گروه‌های امنیتی)
  • Day2: قابلیت تغییر امنیت، تغییر NAT Rule

Pivotal Container Service

نسخه 7.5 از vRA از پشتیبانی بهتری برای Containerها نیز بهره‌مند می‌باشد. علاوه بر پشتیبانی از vSphere Intergrated Containers یا VIC و هاست‌های قدیمی Docker، برنامه های Pivotal Container Service و پلتفرم مبتنی بر Kubernetes کمپانی VMware که به مشتریان اجازه می‌دهد پیاده‌سازی و عملیات‌های برنامه‌های کاربردی Containerizeشده را ساده‌سازی نمایند، نیز پشتیبانی می‌شود. با ادغام vRA و PKS مشتریان می‌توانند از مدیریت کلاسترهای Kubernetes در محیط vRA نهایت استفاده را ببرند؛ یعنی همان محیطی که کاربران می‌توانند در آن زیرساخت پیاده‌سازی کنند.

بهبودی‌های Public Cloud

  • بهبودی‌های AWS: نسخه‌ی 7.5 نرم‌افزار vRA درحال باز تأیید با VMware Cloud روی AWS می‌باشد تا اطمینان حاصل گردد که می‌توان به VMware Cloud برروی AWS به چشم یک Endpoint استاندارد vSphere نگاه کرد یا خیر، تا مشتریان بتوانند به ارائه‌ی یک Hybrid IaaS مبتنی بر Cloud واقعی ادامه دهند.
  • بهبودی‌های Azure: نسخه‌ی 7.5 نرم‌افزار vRA اکنون از قابلیت های جدید از جمله Azure Managed Disk، Azure Governed Cloud و Azure Germany پشتیبانی می‌نماید. این بهبودی‌ها به IT اجازه می‌دهد که گزینه‌ی قابلیت‌های Cloud را برای توسعه‌دهندگان فراهم نموده و در عین‌حال یک معماری، تکنولوژی، فرآیند و سازماندهی متداوم برای IT ارائه دهند که این قابلیت‌ها را ممکن سازد.

بهبودی‌های Google Cloud: کمپانی VMware هم اکنون درحال همکاری با Google برای کار بر روی یک پلاگین Google Cloud Platform یا GCP می‌باشد که به کاربران اجازه می‌دهد که به آماده‌سازی ماشین‌ها و Storage برای GCP بپردازند.

اشتراک ایمیل