APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

آشنایی با قابليت‌های جديد vRealize Log Insight 8.1

vRealize Log Insight تقریبا به مدت هفت سال راهكار برتر آنالیز لاگ ارائه‌شده توسط VMware بوده است. به سختی می‌توان باور كرد كه Log Insight 1.0 در سپتامبر سال 2013 عرضه شد و مورد توجه و علاقه مشتریان واقع شد. اكنون در سال 2020 به سر می‌بریم و تیم vRealize Log Insight بسیار در تلاشند تا قابلیت‌های مورد تقاضای مشتریان را در نسخه 8.1 ارائه دهند؛ اما بهترین خبری كه می‌توان به مشتریان رساند، این است كه Log Insight 8.1 همین حالا در دسترس است. پس بهتر است قبل از بررسی قابلیت‌های عالی این نسخه، شروع به دانلود آن کنید.

بهبود مقياس‌پذيری

آن دسته از افرادی كه به جمع آوری Logها بسیار علاقه‌مند هستند، این قابلیت را نیز دوست خواهند داشت. در این نسخه مدل ساده پیاده‌سازی vRealize Log Insight بهتر شده است، چرا كه از حداكثر هجده Node در یك كلاستر واحد پشتیبانی می‌شود. Logهای بیشتر، Storage بیشتر و در نهایت توان بالاتر را می‌توان با این نسخه تجربه كرد. هر Nod0 لاگ پردازش‌شده در ثانیه و 72 ترابایت ظرفیت برای لاگ كردن است. این افزایش 50 درصدی، فضای كافی را برای رشد در سال‌های آینده فراهم می‌كند.

نمايش Logها به عنوان معيار سنجش در vRealize Operations 8.1

vrealize log insight

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

vRealize Log Insight 8.1 و vRealize Operations 8.1 با هم و در كنار هم یکپارچه شده‌اند. این یكپارچه‌سازی با افزودن محتوای بیشتر به معیارهای سنجش موجود در vRealize Operations، عیب‌یابی را بهبود می‌بخشد. برای هر ESXi Host، vCenter یا ماشینی مجازی كه مانیتورینگ آن بر عهده vRealize Log Insight و vRealize Operations است، دسته‌بندی جدیدی از معیارهای سنجش قابل مشاهده است كه «Log Insight Generation» نام دارد.

این معیارهای سنجش از تعداد پیام‌های لاگ برای هر چرخه جمع‌‌آوری به كاربر ایده می‌دهد. این اطلاعات شامل كل تعداد Logها، Logهای هشدار و Logهای خطاست. از آن جایی كه این موارد به عنوان معیار سنجش در vRealize Operations در دسترس هستند، همان مزیت‌های كار با معیارهای سنجش پیشین را تماما به كاربر می‌رسانند. برای مثال، Thresholdهای پویا می‌توانند زمان تشخیص تعداد لاگ خطای بیش از حد معمول را نشان دهند. محیط كاری عیب‌یابی vRealize Operations نیز می‌تواند هر گونه اختلال در تعداد Logهای دریافتی را تشخیص دهد. این روند، یكپارچه‌سازی فوق‌العاده‌ای است، چرا كه كمك می‌كند زمانی كه كاربر به دلیل هر مسئله‌ای، مشغول بررسی دقیق‌تر Root است، توجهش جلب لاگ‌ها شود كه مستقیما در محیط كاری عیب‌یابی نیز در دسترس هستند.

اشتراك‌گذاری داشبورد مبتنی بر URL

حالا كه موضوع عیب‌یابی مطرح شد، باید گفت همكاری نیز در vRealize Log Insight 8.1 بسیار آسان‌تر می‌شود. اكنون در این نسخه می‌توان داشبوردها را با كاربران احراز هویت نشده، به اشتراك گذاشت. مثلا در موقعیتی كه كاربر سعی دارد تا مسئله‌ای را با Kubernetes عیب‌یابی كند و برای اینکار نیاز به همکاری با کسی دارد كه به محیط vRealize Log Insight او دسترسی ندارد، میتواند به آسانی یك URL را با آن فرد به اشتراك گذاشته و به این ترتیب یك نمای فقط خواندنی از داشبورد در اختیار آن فرد قرار خواهد گرفت. بر خلاف اسكرین‌شات، در این حالت این كاربر احراز هویت نشده می‌تواند با داشبورد به تعامل بپردازد.

به آسانی با کلیک بر دكمه «Share»  یك URL تولید می‌شود که می‌توان آن را برای دیگر همكاران فرستاد. در این صورت، آن‌ها قادر خواهند بود دقیقا همان چیزی را ببینند كه كاربر می‌بیند، مانند دوره زمانی و در حال بررسی ویجت‌ها به تعامل با داشبورد بپردازند.

همچنین می‌توان URLهای موجود را مدیریت كرد؛ مثلا زمانشان را افزایش داد یا حذفشان كرد.

بهبود انتقال نامحدود لاگ‌ها

در vRealize Insight 8.0، مرزهای انتقال Log شكسته شده و كاربران می‌توانند تعداد نامحدودی از فایل‌های لاگ را به صورت Log، CSV یا JSON انتقال دهند. این سبك از انتقال بدین طریق صورت می‌گیرد: اگر كاربر بخواهد حداكثر 20000 لاگ را انتقال دهد، این تعداد مثل همیشه از طریق مرورگر او دانلود خواهد شد. اگر بیش از 20000 لاگ در اختیار باشد، از طرف Log Insight پیامی مبنی بر انتقال لاگ‌ها با NFS Share برای كاربر ظاهر می‌گردد. همچنین در این نسخه، با وجود رابط مدیریت كاملا جدید، انتقال لاگ باز هم بهبود یافته است. اكنون می‌توان چندین فعالیت انتقال را به صف كرد، پیشرفت آن‌ها را مشاهده كرد، و در صورت لزوم انتقال‌های در حال اجرا را لغو نمود. همچنین می‌توان گزارش‌هایی تهیه كرد تا موقعیت مكانی فایل و Query را برای هر انتقال شامل گردد.

روش‌هاي متنوع نگهداری از Log

vRealize Log Insight 8.1 روش‌های متنوع نگهداری از لاگ‌ها را نیز به میزان قابل توجهی بهبود بخشیده است. قابلیت نگهداری از Log كه در Log Insight 4.8 معرفی شده بود، برای مدتی است كه دست نخورده باقی مانده بود. این قابلیت در پیاده‌سازی قبلی برای كاربر این امكان را فراهم می‌كرد كه زمان نگهداری كلاستر از همه Logها را پیكربندی كند. این زمان می‌توانست بازه‌ای بین چند روز تا چند ماه یا بیشتر را در بر گیرد. در نسخه 8.1 این قابلیت‌ها توسعه یافته و بنابراین كاربر می‌تواند چندین Policy برای محافظت از لاگ اتخاذ كند. این بدین معنی است كه كاربر قادر است لاگ‌های را كه بیشترین اهمیت را برای كسب‌‌وكار دارند نگه دارد و لاگ‌های طولانی‌ای را كه ممكن است در كوتاه مدت از ارزش بیفتند از رده خارج كند. این كار مانند خانه‌تكانیLog Insight است.

بیشتر بخوانید: فواید و مزایای استفاده از VMware vRealize Log Insight

این قابلیت جدید نگهداری متنوع از لاگ بر اساس پارتیشن می‌باشد که قابلیت پیکربندی چند پارتیشن را دارد. هر پارتیشن مسئول جمع‌آوری و ذخیره‌سازی لاگ‌ها برای هر Policy نگهداری است و مجموعه‌ای ‌از فیلترها مشخص می‌کنند که کدام لاگ‌ها باید جمع‌آوری و كدام‌ باید رد شوند. Logها همچنان كه در vRealize Log Insight، جمع‌آوری می‌شوند، از نظر همخوانی با معیارهای هر پارتیشن مورد بررسی قرار می‌گیرند. اگر پیام‌ Log با معیارهای آن پارتیشن همخوانی داشته باشد، در آن پارتیشن ذخیره خواهد شد و بعد از گذر زمان نگهداری، از پارتیشن خارج خواهد شد. اما اگر این پیام با معیارهای هیچ یك از پارتیشن‌های ایجادشده توسط كاربر همخوانی نداشته باشد، در پارتیش Catch-all یا پارتیشن ‌پیش‌فرض ذخیره خواهد شد. می‌توان با vRealize Log Insight به جست‌وجوی Logهایی پرداخت كه در هر یك از پارتیشن‌ها ذخیره شده‌اند و هنوز زمان نگهداری آن‌ها سپری نشده و حذف نشده‌اند. با بهره‌وری از این قابلیت می‌توان از درهم‌ریختگی Log كاست، جست‌وجوی Log را سرعت بخشید و Storage را برای Logهای مهم‌تر نگه داشت.

پيشرفت‌هاي رابط كاربری (UI)

همان طور كه در اسكرین‌شات‌های بالا دیده می‌شود، vRealize Log Insight 8.1 دارای یك رابط كاربری جدید و درخشان است. این نسخه جدید برای ایجاد یك تجربه كاربری در سراسر محصولات VMware به طور كامل از Clarity UI  استفاده می‌كند. Content Pack و منوهای Administration كه در بالای رابط كاربری قرار گرفته‌اند، برای كاربر ماهر بسیار كارآمد هستند. همچنین مجموعه جدیدی از آیکون‌ها برای آیتم‌های Administration و نیز Content Packs وارد برنامه شده است. همه قابلیت‌های دیگر در همان مكان قابل انتظار قرار گرفته‌اند.

به‌روزرساني‌های Content Packها يا بسته‌های محتوا

Content Packها مجموعه‌ای از داشبوردها، هشدارها، Queryها، فیلدها و پیكربندی‌هایی است كه اطلاعات کاملی از محصولات  VMware و Third-party را در اختیار كاربران متخصص قرار می‌دهد. این روزها صحبت از vSphere 7 با Kubernetes در همه جا پخش شده و همان طور كه انتظار می‌رود، vRealize Log Insight دارای محتوایی به صورت Custom-built است كه به كاربر كمك می‌كند تا نسبت به آنچه در حال وقوع است اشراف داشته باشد. داشبورد جدید vSphere-Kubernetes نمونه فوق‌العاده‌ای است. اطلاعات عمومی نظیر رویدادهای در حال وقوع در هر Namespace، چیستی و چگونگی Spin-up شدن Containerها و تعداد Podهای ایجاد شده، همگی در یك نمای واحد در دسترس هستند. همچنین در این نسخه یك بسته محتوا جدید Linux Systemd برای مانتورینگ سیستم‌عامل‌های جدیدتر Linux‌ كه سیستم‌هایی نظیر Photon Version 3، SLES 15 و RedHat 7.3 را اجرا می‌كنند، گنجانده شده است.

اشتراک ایمیل