APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

آشنایی با قابليت‌هاي جديد vRealize Log Insight 8.1

vRealize Log Insight تقريبا به مدت هفت سال راهكار برتر آناليز لاگ ارائه‌شده توسط VMware بوده است. به سختي مي‌توان باور كرد كه Log Insight 1.0 در سپتامبر سال 2013 عرضه شد و مورد توجه و علاقه مشتريان واقع شد. اكنون در سال 2020 به سر مي‌بريم و تيم vRealize Log Insight بسيار در تلاشند تا قابليت‌هاي مورد تقاضاي مشتريان را در نسخه 8.1 ارائه دهند؛ اما بهترين خبري كه مي‌توان به مشتريان رساند، اين است كه Log Insight 8.1 همين حالا در دسترس است. پس بهتر است قبل از بررسي قابليت‌هاي عالي اين نسخه، شروع به دانلود آن کنید.

بهبود مقياس‌پذيري

آن دسته از افرادي كه به جمع آوری Logها بسيار علاقه‌مند هستند، این قابلیت را نیز دوست خواهند داشت. در اين نسخه مدل ساده پياده‌سازي vRealize Log Insight بهتر شده است، چرا كه از حداكثر هجده Node در يك كلاستر واحد پشتيباني مي‌شود. Logهاي بيشتر، Storage بيشتر و در نهايت توان بالاتر را مي‌توان با اين نسخه تجربه كرد. هر Nod0 لاگ پردازش‌شده در ثانيه و 72 ترابايت ظرفيت براي لاگ كردن است. اين افزايش 50 درصدي، فضاي كافي را براي رشد در سال‌هاي آينده فراهم مي‌كند.

نمايش Logها به عنوان معيار سنجش در vRealize Operations 8.1

vrealize log insight

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

vRealize Log Insight 8.1 و vRealize Operations 8.1 با هم و در كنار هم یکپارچه شده‌اند. اين يكپارچه‌سازي با افزودن محتواي بيشتر به معيارهاي سنجش موجود در vRealize Operations، عيب‌يابي را بهبود مي‌بخشد. براي هر ESXi Host، vCenter يا ماشيني مجازي كه مانيتورينگ آن بر عهده vRealize Log Insight و vRealize Operations است، دسته‌بندي جديدي از معيارهاي سنجش قابل مشاهده است كه «Log Insight Generation» نام دارد.

اين معيارهاي سنجش از تعداد پيام‌هاي لاگ براي هر چرخه جمع‌‌آوري به كاربر ايده مي‌دهد. اين اطلاعات شامل كل تعداد Logها، Logهاي هشدار و Logهاي خطاست. از آن جايي كه اين موارد به عنوان معيار سنجش در vRealize Operations در دسترس هستند، همان مزيت‌هاي كار با معيارهاي سنجش پيشين را تماما به كاربر مي‌رسانند. براي مثال، Thresholdهاي پويا مي‌توانند زمان تشخيص تعداد لاگ خطاي بيش از حد معمول را نشان دهند. محيط كاري عيب‌يابي vRealize Operations نيز مي‌تواند هر گونه اختلال در تعداد Logهای دريافتي را تشخيص دهد. اين روند، يكپارچه‌سازي فوق‌العاده‌اي است، چرا كه كمك مي‌كند زماني كه كاربر به دليل هر مسئله‌اي، مشغول بررسي دقيق‌تر Root است، توجهش جلب لاگ‌ها شود كه مستقيما در محيط كاري عيب‌يابي نيز در دسترس هستند.

اشتراك‌گذاري داشبورد مبتني بر URL

حالا كه موضوع عيب‌يابي مطرح شد، بايد گفت همكاري نيز در vRealize Log Insight 8.1 بسيار آسان‌تر مي‌شود. اكنون در اين نسخه مي‌توان داشبوردها را با كاربران احراز هویت نشده، به اشتراك گذاشت. مثلا در موقعيتي كه كاربر سعي دارد تا مسئله‌اي را با Kubernetes عيب‌يابي كند و برای اینکار نياز به همکاری با کسی دارد كه به محيط vRealize Log Insight او دسترسي ندارد، میتواند به آسانی يك URL را با آن فرد به اشتراك گذاشته و به اين ترتيب يك نماي فقط خواندني از داشبورد در اختيار آن فرد قرار خواهد گرفت. بر خلاف اسكرين‌شات، در اين حالت اين كاربر احراز هویت نشده مي‌تواند با داشبورد به تعامل بپردازد.

به آساني با کلیک بر دكمه «Share»  يك URL توليد می‌شود که می‌توان آن را براي ديگر همكاران فرستاد. در اين صورت، آن‌ها قادر خواهند بود دقيقا همان چيزي را ببينند كه كاربر مي‌بيند، مانند دوره زماني و در حال بررسي ويجت‌ها به تعامل با داشبورد بپردازند.

همچنين مي‌توان URLهاي موجود را مديريت كرد؛ مثلا زمانشان را افزايش داد يا حذفشان كرد.

بهبود انتقال نامحدود لاگ‌ها

در vRealize Insight 8.0، مرزهاي انتقال Log شكسته شده و كاربران مي‌توانند تعداد نامحدودي از فايل‌هاي لاگ را به صورت Log، CSV يا JSON انتقال دهند. اين سبك از انتقال بدين طريق صورت مي‌گيرد: اگر كاربر بخواهد حداكثر 20000 لاگ را انتقال دهد، اين تعداد مثل هميشه از طريق مرورگر او دانلود خواهد شد. اگر بيش از 20000 لاگ در اختيار باشد، از طرف Log Insight پيامي مبني بر انتقال لاگ‌ها با NFS Share براي كاربر ظاهر مي‌گردد. همچنين در اين نسخه، با وجود رابط مديريت كاملا جديد، انتقال لاگ باز هم بهبود يافته است. اكنون مي‌توان چندين فعاليت انتقال را به صف كرد، پيشرفت آن‌ها را مشاهده كرد، و در صورت لزوم انتقال‌هاي در حال اجرا را لغو نمود. همچنين مي‌توان گزارش‌هايي تهيه كرد تا موقعيت مكاني فايل و Query را براي هر انتقال شامل گردد.

روش‌هاي متنوع نگهداري از Log

vRealize Log Insight 8.1 روش‌هاي متنوع نگهداري از لاگ‌ها را نيز به ميزان قابل توجهي بهبود بخشيده است. قابليت نگهداري از Log كه در Log Insight 4.8 معرفي شده بود، برای مدتي است كه دست نخورده باقی مانده بود. اين قابليت در پياده‌سازي قبلي براي كاربر اين امكان را فراهم مي‌كرد كه زمان نگهداري كلاستر از همه Logها را پيكربندي كند. اين زمان مي‌توانست بازه‌اي بين چند روز تا چند ماه يا بيشتر را در بر گيرد. در نسخه 8.1 اين قابليت‌ها توسعه يافته و بنابراين كاربر مي‌تواند چندين Policy براي محافظت از لاگ اتخاذ كند. اين بدين معني است كه كاربر قادر است لاگ‌هاي را كه بيشترين اهميت را براي كسب‌‌وكار دارند نگه دارد و لاگ‌هاي طولاني‌اي را كه ممكن است در كوتاه مدت از ارزش بيفتند از رده خارج كند. اين كار مانند خانه‌تكانيLog Insight است.

بیشتر بخوانید: فواید و مزایای استفاده از VMware vRealize Log Insight

اين قابليت جديد نگهداري متنوع از لاگ بر اساس پارتيشن می‌باشد که قابلیت پیکربندی چند پارتیشن را دارد. هر پارتيشن مسئول جمع‌آوري و ذخيره‌سازي لاگ‌ها براي هر Policy نگهداري است و مجموعه‌ای ‌از فیلترها مشخص می‌کنند که کدام لاگ‌ها بايد جمع‌آوري و كدام‌ بايد رد شوند. Logها همچنان كه در vRealize Log Insight، جمع‌آوری مي‌شوند، از نظر همخواني با معيارهاي هر پارتيشن مورد بررسي قرار مي‌گيرند. اگر پيام‌ Log با معيارهاي آن پارتيشن همخواني داشته باشد، در آن پارتيشن ذخيره خواهد شد و بعد از گذر زمان نگهداري، از پارتيشن خارج خواهد شد. اما اگر اين پيام با معيارهاي هيچ يك از پارتيشن‌هاي ايجادشده توسط كاربر همخواني نداشته باشد، در پارتيش Catch-all يا پارتيشن ‌پيش‌فرض ذخيره خواهد شد. مي‌توان با vRealize Log Insight به جست‌وجوي Logهايي پرداخت كه در هر يك از پارتيشن‌ها ذخيره شده‌اند و هنوز زمان نگهداري آن‌ها سپري نشده و حذف نشده‌اند. با بهره‌وري از اين قابليت مي‌توان از درهم‌ريختگي Log كاست، جست‌وجوي Log را سرعت بخشيد و Storage را براي Logهاي مهم‌تر نگه داشت.

پيشرفت‌هاي رابط كاربري (UI)

همان طور كه در اسكرين‌شات‌هاي بالا ديده مي‌شود، vRealize Log Insight 8.1 داراي يك رابط كاربري جديد و درخشان است. اين نسخه جديد براي ايجاد يك تجربه كاربري در سراسر محصولات VMware به طور كامل از Clarity UI  استفاده مي‌كند. Content Pack و منوهاي Administration كه در بالاي رابط كاربري قرار گرفته‌اند، براي كاربر ماهر بسيار كارآمد هستند. همچنين مجموعه جديدي از آیکون‌ها براي آيتم‌هاي Administration و نيز Content Packs وارد برنامه شده است. همه قابليت‌هاي ديگر در همان مكان قابل انتظار قرار گرفته‌اند.

به‌روزرساني‌هاي Content Packها يا بسته‌هاي محتوا

Content Packها مجموعه‌اي از داشبوردها، هشدارها، Queryها، فيلدها و پيكربندي‌هايي است كه اطلاعات کاملی از محصولات  VMware و Third-party را در اختيار كاربران متخصص قرار مي‌دهد. اين روزها صحبت از vSphere 7 با Kubernetes در همه جا پخش شده و همان طور كه انتظار مي‌رود، vRealize Log Insight داراي محتوايي به صورت Custom-built است كه به كاربر كمك مي‌كند تا نسبت به آنچه در حال وقوع است اشراف داشته باشد. داشبورد جديد vSphere-Kubernetes نمونه فوق‌العاده‌اي است. اطلاعات عمومي نظير رويدادهاي در حال وقوع در هر Namespace، چيستي و چگونگي Spin-up شدن Containerها و تعداد Podهاي ايجاد شده، همگي در يك نماي واحد در دسترس هستند. همچنين در اين نسخه يك بسته محتوا جديد Linux Systemd براي مانتورينگ سيستم‌عامل‌هاي جديدتر Linux‌ كه سيستم‌هايي نظير Photon Version 3، SLES 15 و RedHat 7.3 را اجرا مي‌كنند، گنجانده شده است.

اشتراک ایمیل