APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

ویژگی‌های جدید Citrix Virtual Apps and Desktops

شرکت Citrix همواره به دنبال ارائه‌ی ویژگی‌های نوآورانه و جدیدی است که به مشتریان کمک کند مسیر ارتقاء خود را به Cloud طی کنند و به چالش‌های کلیدی که شاید در بارهای کاری On-Premise خود با آن‌ها مواجه باشند، پاسخ دهند. در این مطلب فهرست کاملی از ویژگی‌های جدید Citrix Virtual Apps and Desktops ارائه می‌گردد که شامل بهبود‌های امنیت و مدیریت و همچنین ویژگی‌هایی برای بهینه‌سازی تجربه‌ی کاربر نهایی است. در ابتدا نگاهی جامعی به جدیدترین نسخه‌ی On-Premises VDA می‌اندازیم. سپس برخی از بهبودهای راهکار Cloud مربوط به Citrix Virtual Apps and Desktops را بررسی می‌نماییم.

بررسی Citrix Virtual Apps and Desktops 7 

نسخه‌ی جدید Citrix Virtual Apps and Desktops 7 2009 منتشر خواهد شد. نسخه‌ی فعلی محصول مجازی‌سازی On-Premises را با بهبود‌هایی در تجربه‌ی کاربری و امنیت و همچنین بهبودهایی برای Linux VDA گسترش می‌دهد. در ادامه مهم‌ترین بهبود‌ها بررسی شده است:

مدیریت ارائه‌ی برنامه‌های کاربردی با راهکارهای شبکه‌ی Citrix

ویدیوهای بیشتر درباره Citrix
  • بهبودهای امنیتی:یکی از بزرگ‌ترین بروزرسانی‌های این ماه (یعنی پشتیبانی از FIDO2 با Windows Hello) امنیت و نحوه‌ی دسترسی کاربران به برنامه‌های کاربردی و دسکتاپ‌های مجازی را بهبود می‌بخشد. همه‌ی کاربران به رمزهای عبور عادت کرده‌اند، اما این رمزها می‌توانند خسته‌کننده باشند و ایمن‌ترین و یکپارچه‌ترین راه برای دسترسی به منابع سازمانی نیستند. با اضافه شدن پشتیبانی از FIDO2 در نسخه‌ی 2009، این روش احراز هویت به ایمن‌سازی زیرساخت از نقض‌های امنیتی از سمت سرویس کمک می‌کند. احراز هویت FIDO2 از رمزنگاری نامتقارن استفاده می‌کند و از یک معماری PKI بهره می‌برد که سازش را برای هکرها دشوار می‌کند. همچنین این نسخه Notificationهای هشدار از طریق ایمیل را نیز برای ویژگی Session Recording در Citrix Virtual Apps and Desktops معرفی می‌کند. اکنون ادمین‌ها می‌توانند به رخدادهای ضبط Real-Time و یک لینک برای Playback دسترسی پیدا کنند که به آن‌ها قابلیت دید بی‌وقفه‌ای به فعالیت‌های از پیش تعریف شده می‌دهد.
  • بروزرسانی‌های Linux VDA:مدیران محصولات لینوکس در Citrix، مثل هر نسخه‌ی VDA دیگر، دائماً بهبودهایی را ایجاد می‌کنند که نه‌تنها شکاف توازن ویژگی بین VDAهای لینوکس و ویندوز را از بین می‌برد، بلکه همچنین به درخواست‌های کلیدی مشتریان پاسخ می‌دهد. در این نسخه‌ی 2009، Browser Content Redirection یا BCR به Linux VDA می‌آید و توانایی هدایت محتوای یک مرورگر وب به سیستم کلاینت فراهم می‌شود و بدین‌صورت منابع ارزشمندی در سمت سرور آزاد می‌گردد. همچنین یک ویژگی امنیتی که به‌شدت مورد درخواست بوده است معرفی می‌شود: Session Watermarking. اکنون ادمین‌ها می‌توانند Policyهایی را تنظیم کنند که اطلاعات کلیدی قابل‌تشخیص برای کاربر را برای Sessionهای مجازی لینوکس Overlay کند. پس اگر کاربری بخواهد از اطلاعات حساس Screenshot بگیرد، به‌راحتی می‌توان آن را به منبع اصلی ارجاع داد. همچنین پشتیبانی جدیدی برای پلتفرم در این نسخه فراهم شده است: Ubuntu 2004 و RHEL 8.2
  • بهبودهای تجربه کاربری:مثل همه‌ی نسخه‌های دیگر، سعی شده است که تجربه‌ی کاربر نهایی برای برنامه‌های کاربردی و دسکتاپ‌های مجازی بهبود پیدا کند و اطمینان حاصل شود که کاربران تجربه‌ای مشابه با تجربه‌ی Native را دریافت می‌کنند. PIN Caching با این نسخه معرفی می‌گردد. با PIN Caching، کاربرانی که در Sessionهای Citrix از Smartcardهای سریع استفاده می‌کنند، می‌توانند PINهای خود را Cache کنند تا نیازی نباشد که چندین بار PIN خود را برای برنامه‌های کاربردی متفاوت وارد کنند. همچنین چندین بهبود برای عملکرد و ثبات برنامه‌ی کاربردی Citrix Workspace روی تمام پلتفرم‌ها، همراه با پشتیبانی از iOS 14 از روز اول، علاوه بر Big Sur Mac OS در زمان انتشارش انجام شده است. درحالی‌که Big Sur در نسخه‌ی Betaی خود است، ادمین‌ها می‌توانند با Citrix Workspace app 2009 for Mac که به‌تازگی منتشر شده است، در محیط‌های خود از آن استفاده کنند. همچنین پشتیبانی کاملی از بهینه‌سازی HDX برای Microsoft Teams برای دستگاه‌های لینوکس و همچنین Mac OS فراهم شده است.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

اضافه کردن DaaS به پیاده‌سازی‌های Citrix Virtual Apps and Desktops

این خبر می‌تواند برای مشتریان Citrix Managed Desktops خوشحال‌کننده باشد که قدرت DaaS درحال ورود به خانواده‌ی Citrix Virtual Apps and Desktops است. امروز، مشتریانی که نسخه‌ی Cloud سرویسCitrix Virtual Apps and Desktops Premium را دارند می‌توانند از طریق ویژگی Quick Deploy که در تبِ Manage قرار دارد به رابط کاربری DaaS دسترسی داشته باشد. اکنون مشتریان می‌توانند از این سرویس بهره ببرند تا به‌سادگی برنامه‌های کاربردی و دسکتاپ‌های موردنیاز را روی Azure اجرا کنند یا حتی مزایای Citrix برایWindows Virtual Desktop یا به‌اختصار WVD را امتحان کنند.

به‌عنوان بخشی از این تغییر، Citrix Managed Desktops تبدیل شده است به Citrix Virtual Apps and Desktops Standard for Azure تا پیاده‌سازی و گسترش تسهیل گردد. همچنین قابلیت‌های Remote PC Access به این نسخه اضافه شده است. Remote PC Access به سازمان‌ها این توانایی را می‌دهد که به‌سادگی به کارمندان امکان دسترسی به PCهای دفاتر فیزیکی موجود به‌صورت Remote و ایمن را بدهند. به‌علاوه، همچنین یک پیش‌نمایش برای Linux VDAها در Citrix Virtual Apps and Desktops Standard for Azure فراهم شده است.

کاربرد ابزار Automated Configuration چیست؟

تیم‌هایی که روی محصولات Citrix کار می‌کنند، دائماً در حال ایجاد ویژگی‌هایی نوآورانه هستند تا به مشتریان در مسیر خود به‌سوی Cloud کمک کنند تا بتوانند این مسیر را با بیشترین راحتی ممکن طی کنند. یکی از این ویژگی‌ها Automated Configuration Tool است که با هدف خودکارسازی انتقال پیکربندی Citrix Virtual Apps and Desktops (برنامه‌های کاربردی، Policyها، کاتالوگ‌ها و غیره) از  یک یا چند سایت On-Premise به سرویس Citrix Virtual Apps and Desktops که Host آن‌ها Citrix Cloud می‌باشد، طراحی شده است.  این ابزار که اکنون در حالت پیش‌نمایش قرار دارد را می‌توان برای انتقال اطلاعات بین Regionها یا Tenantهای Cloud متفاوت، مورداستفاده قرار داد.

Citrix Cloud License Insights

اکثر مشتریان Citrix Cloud و Citrix Virtual Apps and Desktops به‌صورت On-Premise، با توانایی بهره بردن از کنسول Licensing در Citrix Cloud، جهت درک و مشاهده‌ی میزان استفاده از محصولات در رابطه با License کاربر یا دستگاه آشنا هستند (با دیدگاه‌هایی مثل میزان استفاده روی چندین پیاده‌سازی، Trendهای Historical، سلامت سرور License و تاریخ‌های انقضای فایل Licensing). اما، این دیدگاه‌ها تنها برای U/D Licensing قابل‌دسترسی بوده است. اکنون با توانایی دیدن داده‌های مربوط به میزان استفاده از License به‌صورت همزمان و ویژگی‌های دیگر، قابلیت دید برای استفاده از License بهبود یافته است.

بهبود‌های مربوط Google Cloud Platform

برای مشتریانی که بارهای کاری خود را در Google Cloud اجرا می‌کنند، قابلیت‌های MCS جدیدی برای بارهای کاری Citrix معرفی می‌شود، از جمله پشتیبانی از VPC اشتراکی و Tenant واحد و انتخاب Zone.

  • پشتیبانی از VPC اشتراکیبا Citrix Virtual Apps and Desktops می‌توان از پیکربندی Google Cloud Shared VPC بهره برد تا پیکربندی تسهیل شده و به اشتراک گذاشته شود، برای مدیریت نماینده تعیین شود و پیکربندی‌های شبکه با قابلیت استفاده‌ی مجدد تعریف گردد.
  • پشتیبانی از Tenant واحد و انتخاب Zone قابلیت پیکربندی VDAهای ویندوز 10 را روی سخت‌افزار Host اختصاصی داخل GCP فراهم می‌کند و باعث می‌شود سناریو‌های BYO License و همچنین سناریوهای تطبیق‌پذیری داده و HIPAA داخل Google Cloud ممکن شود.

ارتقاء زمان پیاده سازی

در زمان اجرای بارهای کاری Citrix در Cloud یا به‌صورت On-Premise، ادمین‌ها به ابزار مدیریت قدرتمندی نیاز دارند تا به آن‌ها کمک کند که عملکرد بارهای کاری Citrix را بهینه‌سازی کرده و در همین حین تا جای ممکن سربار را کاهش دهد. اکنون بهبودهای MCS و PVS معرفی می‌شوند که می‌توانند مفید واقع شوند.

در ابتدا پشتیبانی از VMware ESX7 هم برای PVS و هم MCS فراهم می‌گردد. همچنین بهبودهایی برای عملکرد Azure Boot فراهم می‌شود که از طریق نگهداری دیسکِ سیستم با MSCIO، بیش از پنجاه درصد زمان Boot شدن را کاهش می‌دهد. همچنین پشتیبانی برای Azure Single Resource Group فراهم می‌شود تا به کاهش سربار کمک کند و به‌طورکلی سازمان‌دهی کاتالوگ را بهبود بخشد. درنهایت، پشتیبانی از SCVMM 2019 برای MCS فراهم می‌گردد.

بررسی صحت عملکرد Citrix Cloud  

وقتی در مورد اجرای بارهای کاری Citrix در Cloud حرف می‌زنیم، مشتریان می‌خواهند بدانند که محیط‌شان چگونه عمل می‌کند و هر حوزه‌ای که دچار مشکل باشد را عیب‌یابی کنند. به همین دلیل است که Citrix Cloud Health Check معرفی می‌شود. این ابزاری مستقل است که به مشتریان توانایی می‌دهد خودشان عیب‌یابی انجام دهند و چک کردن VDAها، سرورهای StoreFront و  Profile Management برای سرویس Citrix Virtual Apps and Desktops را خودکارسازی کنند.

اشتراک ایمیل