APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

پرکاربردترین زبان‌های برنامه‌نویسی در سال 2016

امروزه بیش از 500 زبان برنامه‌نویسی برای ایجاد دنیای دیجیتال در دسترس کاربران قرار دارد. برخی از این زبان‌ها نظیر Java، Python و Ruby متداول‌تر از زبان‌های دیگر بوده و تقاضای بیشتری برای آنها وجود دارد.

برنامه سیستم اطلاعات کامپیوتر DeVry، به آموزش زبان‌های برنامه‌نویسی مانند C++ و Java پرداخته و مهارت‌ها و تجربیات عملی مربوط به یک حرفه را در زمینه این تکنولوژی برای کاربران ارائه می‌نماید.

Weiting Liu، مدیرعامل شرکت Codementor به عنوان یک جامعه آنلاین از برنامه‌نویسان و کارشناسان کدنویسی اظهار داشت: کارکنان به دنبال کسب این مهارت‌ها، خصوصا در پنج زبان زیر می‌باشند:

JavaScript

JavaScript به عنوان یک زبان Scripting، به دلیل برخورداری از قابلیت تطبیق‌پذیری بالا، احتمالا از بالاترین میزان رشد و توسعه برخوردار خواهد بود. وی افزود: اگر کاربران تصمیم به یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی را دارند، بهتر است زبان JavaScript را بیاموزند. کاربرد گسترده این زبان آن را برای برنامه‌نویسی Front-End (سمت کاربر) و Back-End (سمت سرور) نرم‌افزار و برنامه‌های کاربردی Mobile، فراگیر می‌نماید.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

این زبان اغلب برای توسعه مرورگرهای وب و بازی‌های کامپیوتری به کار می‌رود؛ به علاوه این زبان در اسناد PDF نیز به کار رفته و برای مرورگر Netscape Navigator و سپس Internet Explorer نیز مطلوب می‌باشد.

مرورگر وب تنها چیزی است که برای شروع برنامه‌نویسی به زبان JavaScript بدان نیاز دارید. اسکریپت، یک بازخورد (WYSIWYG (What You See Is What You Get را ارائه می‌نماید؛ به عنوان مثال، کدنویس‌ها دستور تغییر رنگ یا تغییرات ایجاد شده در رنگ را تایپ می‌کنند. این بازخورد سریع و آنی موجب کوتاه شدن منحنی یادگیری شده و یادگیری JavaScript را برای مبتدیان ساده‌تر می‌نماید.

Java

قابلیت‌ پایداری (Stability) و مقیاس‌پذیری، Java را به یکی زبان‌های مورد علاقه‌ی سازمان‌های بزرگ تبدیل می‌نماید. این زبان با هدف نوشتن برنامه‌های کاربردی Server-Facing، برای سایت‌های تجارت الکترونیک، معاملات مالی و کاربردهای علمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ضمن اینکه در برنامه‌های کاربردی اندروید و DVDهای Blu-Ray نیز به کار می‌رود.

Java بر خلاف Java Script، یک زبان برنامه‌نویسی جامع و کامل است. این کد که در یک فضای توسعه یکپارچه نوشته می‌شود، نوعی نرم‌افزار است که معمولا یک ویرایشگر کد منبع (Source Code Editor)، ابزارهای خودکارسازی، Debugger و در پاره‌ای موارد Complier را ارائه می‌نماید. به گفته‌ی Liu، این زبان نسبت به JavaScript یا Ruby از پیچیدگی بیشتری برخوردار است اما در عین حال یادگیری آن از C++ ساده‌تر است.

Ruby

Liu اظهار داشت: Ruby یک زبان همه‌منظوره و مبتدی‌پسند است. کاربرد Ruby، در طراحی وب‌سایت‌ها به دلیل محبوبیت این زبان در چارچوب Rails کاملا بدیهی است.  Ruby به منظور تسهیل امور برنامه‌نویسی وب که شامل ارزیابی پایگاه‌های داده، بازیابی اطلاعات و ایجاد صفحات تحت وب می‌باشد، به شکلی پویا ارائه گردیده است.

Startup‌ها توجه زیادی به Ruby نشان می‌دهند، زیرا با تعداد کمی خط کد می‌توان موارد زیادی را اجرا نمود. وب‌سایت‌های Airbnb ،Hulu ،Twitch و برخی سایت‌های موفق دیگر نیز با استفاده از Ruby ایجاد شده‌اند. در این زبان، مجموعه‌ی Developerها بزرگ بوده و در برگیرنده‌ی تعداد زیادی از آموزش‌های آنلاین می‌باشد.

Python

Python یک زبان برنامه‌نویسی قدرتمند است که در علوم آکادمیک و داده رایج است. این زبان برای ایجاد برنامه‌های کاربردی دسکتاپ و وب مورد استفاده قرار می‌گیرد. YouTube و BitTorrent به زبان Python نوشته شده‌اند. در زبان Python، تغییر داده‌ها به دلیل استفاده از ترکیب ساختاری روشن و خوانا، ساده می‌باشد. Liu در ادامه صحبت‌های خود بیان نمود: بدین دلیل است که Python در بسیاری از جلسات علوم کامپیوتر در بدو ورود تدریس می‌شود.

Swift

Swift، به عنوان یک زبان جدید و همه‌منظوره در سال 2014 توسط شرکت اپل برای iOS ،OS X ،watchOS، tvOS و سیستم‌ عامل‌های لینوکس ارائه گردید. این زبان از قابلیت اطمینان و دقت بیشتری برخوردار بوده و یادگیری آن نسبت به Objective-C ساده‌تر است؛ با این حال Swift برای ایجاد برنامه‌های کاربردی Native برای iOS مورد نیاز می‌باشد. برخی برنامه‌های کاربردی برای LinkedIn و  Yahoo Weatherنیز با استفاده از Swift ایجاد شدند.

اشتراک ایمیل