APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

vSAN، پشتوانه‌ی اصلی VMware HCI

از زمانِ انتشار VMware vSAN، کاربران بسیار زیادی، خصوصاً در پیاده‌سازی‌های مقیاس‌بزرگ، از آن استفاده نموده‌اند. طبیعتاً کاربران خواهان دانستن این موضوع بودند که آیا VMware از vSAN در محیط‌های مهم عملیاتی خود استفاده می‌کند یا نه ! که پاسخ این سوال قطعا بله می‌باشد. در ابتدا vSAN فقط در پیاده‌سازی‌های عملیاتی HCI بزرگ استفاده می‌شد، اما هنگامی‌که نوبت به ارتقاء سخت‌افزارها و لایسنس‌های نرم‌افزاری VMware رسید، این شرکت بر اساس استاندارد‌های خود، تمام سیستم‌های مهم عملیاتی را با vSAN تطبیق داد.

پیکربندی سریع برای توسعه/تست

توسعه دهنگان محصولات VMware با همان چالش‌های که دیگر شرکت‌های توسعه دهنده مواجه بودند، روبرو می‌شدند، یعنی فراهم آوردن دسترسی آسان به محیط‌ها برای توسعه‌دهندگان، تا آن‌ها بتوانند به راحتی کد نویسی کرده و به تست و بررسی کدها بپردازند. VMware با استفاده از یک IaaS مجازی‌سازی‌شده و یک Cloud اختصاصی که توسط مهندسان این شرکت برای سازماندهی پیاده‌سازی‌های درحال انجام در جهت توسعه، تست، کیفیت و دیگر فعالیت‌ها ساخته شده است، به این هدف نایل گردید.

در گذشته محدودیت‌های ظرفیتی موجود بر روی LUNها، اعمال پیکربندی‌ها را دشوار می‌کرد به گونه‌ای که پیکربندی‌های Storage برای هر پروژه، خاص همان پروژه شده بود. حال vSAN محیط تجمیعی کاملی برای کل کلاستر فراهم می‌آورد که این امر انعطاف‌پذیری بیشتری برای کاربران فراهم می‌آورد، چرا که حالا می‌توانند هرطور که نیاز داشته باشند، به منابع Storageی دسترسی پیدا کنند.

پلتفرم IaaS شرکت VMware بر پایه‌ی یک مدل Self-Service ایجاد شده است. توسعه‌دهندگان می‌توانند از Build Repository، به‌سرعت پیکربندی‌ها را انتخاب و پیاده‌سازی کنند که این پیکربندی‌ها می‌توانند به کوچکی یک VM، یا به بزرگی یک کلاستر کامل از هاست‌ها برای تست سیستمی باشند. با اجرای پیکربندی مربوطه برروی vSAN، توسعه‌دهندگان VMware می‌توانند به‌سرعت و به راحتی VMها را به‌صورت On-Demand پیاده‌سازی کنند. vSan در حذف زیرساخت به‌عنوان یک Bottleneck کمک نموده و بارِ سنگین مدیریت ظرفیت را کاهش داده است.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

انعطاف‌پذیری افزایش‌یافته

بخش IT از vSAN برای پیاده‌سازی راهکارهای متفاوت از جمله پروژه‌های (DIY(Do it yourself نرم‌افزاری و ابزار مهندسی‌شده، استفاده نموده است. برخی از مثال‌های استفاده شامل موارد ذیل هستند:

  1. خدمات حیاتی زیرساخت همچون مدیریت Log، Telecom، VoIP، MySQL و دیتابیس‌های Oracle.
  2. خدمات زیرساخت از جمله DNS، DHCP، امنیت شبکه، LDAP، Syslog، اکتیو دایرکتوری دامین کنترلر.
  3. هوشِ شبکه‌ای و دیگر نرم‌افزارهای مانیتورینگ.

پشتیبانی از Cloud اختصاصی

vSAN به‌عنوان جزء قدرتمندی از محیط Cloud شرکت VMware نیز خود را اثبات کرده است. vSAN از هر دو فضای توسعه/تست و آزمایشگاه خصوصی، علاوه‌بر بارهای کاری Public-Facing همانند خدمات آموزشی/تمرینی، Global Support Services، VDI درونی و خصوصاً Hands-on-Labs یا به اختصار HOLها نیز پشتیبانی به‌عمل می‌آورد. تست‌های اولیه با vSAN درحالت All-Flash برای HOLها، مقیاس پذیری و ثبات موردنیاز را، نشان داد. تست‌های انجام‌شده، نسبت به تمام آزمایشات دیگر VMware تا آن زمان، نتایج بهتری داشتند. پیکربندی‌های قدیمی حداکثر حدود 150 هزار IOPS ارائه می‌داد، با راهکار HCI برروی vSAN که در یک محیط On-Premises جایگزین شده است، بیش از 620 هزار IOPS ارائه می‌دهد. محیط HCI نه تنها میان چندین Cloud Instance خصوصی و عمومی گسترش پیدا می‌کند، بلکه عملکرد سریع‌تر و باثبات‌تری نیز ارائه می‌دهد.

مقیاس و عملکرد

امروزه vSAN Footprint شامل بیش از 33800 عدد VM و 12.3 پتابایت از فضای ذخیره vSAN را فراهم می‌آورد. این رشد فقط به لطف توانایی ثابت‌شده‌ی vSAN برای ارائه‌ی سیستم‌های بسیار حساس در محیط‌های عملیاتی بزرگ ممکن بوده است. با پیاده‌سازی نسخه‌های پیشین vSAN در محیط‌های HCI بزرگ، بخش IT می‌تواند پیش از انتشار محصول، مشکلاتی را شناسایی کند که تیم R&D می‌تواند رفع کند. این امر به مشتریان VMware کمک می‌نماید که در استفاده از vSAN در پیاده‌سازی‌های مقیاس‌بزرگ خود، ایمان داشته باشند.

 

اشتراک ایمیل