APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

معرفی نسخه ی جدیدی از Wi-Fi مناسب برای IoT با نام Wi-Fi HaLow

در سال ۲۰۱۸ نسخه ی جدیدی از Wi-Fi (کم ­مصرف و با دامنه بالا) که مناسب برای تجهیزات IoT است ، ارائه خواهد شد.

نسخه ی کم­ مصرف و با دامنه بالای Wi-Fi که موجب تقویت اتصالات IoT می ‌شود ، Wi-Fi HaLow نام دارد ؛ سازمان  Wi-Fi Alliance  این نسخه ی جدید Wi-Fi را در نمایشگاه CES معرفی کرده است .

Wi-Fi HaLow (با تلفظ HAY-Low) مبتنی بر مشخصات استاندارد IEEE 802.11ah است . در سال‌های آتی از این فناوری در هر وسیله‌ ای استفاده می‌ شود ، از خانه ‌های هوشمند و فناوری های پوشیدنی گرفته تا شهرهای هوشمند و خودروهای به اصطلاح “متصل” ، که  به وسیله ی هزاران حسگر می ‌توانند به Access Point ها متصل شوند .

مقامات رسمی اعلام کرده ‌اند که Wi-Fi Alliance که دارای حدود ۷۰۰ فروشنده می باشد ، انتظار می رود در سال ۲۰۱۸  یک فرایند صدور گواهی برای Wi-Fi HaLow را آغاز کند ، امّا پیش ‌بینی می ‌شود که محصولات پشتیبان این مشخصه زودتر وارد بازار شوند . نسخه نهایی استاندارد IEEE 802.11ah در حال حاضر در مرحله فنی است .

Wi-Fi HaLow در طیف ‌های بی ‌سیم بدون مجوز زیر ۱ گیگاهرتز کار خواهد شد و به دلیل قابلیت انتشار امواج رادیویی فرکانس پایین به ‌راحتی از دیوارها و موانع عبور خواهد کرد . دامنه این نسخه تقریباً دو برابر نسخه ی Wi-Fi های امروزی خواهد بود و برآورد شده است که دامنه آن به پهنای ۱ کیلومتر است .

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

Wi-Fi Alliance  پیش ‌از این اعلام کرده بود که تجهیزات حاوی Wi-Fi HaLow در ابتدا تا ۱۸ مگا بیت در ثانیه (به ‌عنوان بالاترین نرخ داده) ارائه خواهند شد . در کانال ۱ مگاهرتزی ، کمترین نرخ داده ۱۵۰ کیلو بایت در ثانیه برآورد شده است . برای رسیدن به ۱۸ مگابیت در ثانیه ، سازندگان تجهیزات می ‌بایست از کانال‌ های با پهنای ۴ مگاهرتزی استفاده کنند . با استفاده از کانال ۱۶ مگاهرتزی ، بالاترین نرخ داده تا ۷۸ مگابیت در ثانیه تخمین زده‌ شده است امّا Wi-Fi Alliance در ابتدا  به تجهیزات حاوی کانال ۴ مگاهرتزی مجوز خواهد داد .

با این ‌حال ، توان عملیاتی کند تر Wi-Fi HaLow موجب تفاوت اندک نسبت به پیش بینی ها ، در اپلیکیشن های آتی IoT (که حسگر هایشان با باتری کار می کند) خواهد شد . توان عملیاتی سریع ‌تر در ویدئو های با کیفیت بالا و سایر اپلیکشین ها تفاوت چشمگیر تری خواهد داشت .

برای مثال یک حسگر بر روی پمپ آب یا یک دستگاه نشت‌ یابی لوله آب در زیرزمین یک کارخانه صنعتی یا خانه می ‌تواند از Wi-Fi HaLow استفاده کند زیرا سیگنال این Wi-Fi تا ۹۰۰ مگاهرتز پوشش دهی دارد و از دیوار بتنی عبور می‌ کند . در حسگر های با منبع تغذیه ضعیف اتصال به Access Point  و در بقیه ی موارد اتصال می تواند به Cloud باشد .

Kevin Robinson به ‌عنوان نایب‌ رئیس بخش بازاریابی Wi-Fi Alliance در مصاحبه‌ ای اعلام کرده است که Wi-Fi HaLow در بازارهای تجاری و مصرفی حرفی برای گفتن دارد. در یک شهر هوشمند ، ممکن است که بخواهید پارکومتر های هوشمند را به Access Point یا AP متمرکز متصل کنید . قابلیت مصرف کم انرژی AP ها یعنی قدرت کمتر برای انتقال داده و این یعنی اینکه دستگاه‌ ها می ‌توانند در زمان بیشتری سرویس دهی کنند و این امر برای حسگر های تشخیص نشتی یا تشخیص دود حائز اهمیت است . Wi-Fi HaLow به دستگاه ‌ها اجازه می‌ دهد که ماه‌ ها و یا سال ها با باتری‌ شان کار کنند .

Robinson هم چنین اشاره کرده است که AP های آتی احتمالاً سه باندی خواهند بود و از Halow در باند ۹۰۰ مگاهرتزی و همچنین ۲٫۴ و ۵ گیگاهرتزی پشتیبانی خواهند کرد . شرکت ‌ها و مشتریان نیازمند تجهیزاتی هستند که قابل ارتقا به ویژگی های Halow باشند .

مزیت اضافی Wi-Fi HaLow برای توسعه‌ دهندگان و کاربران صنعتی این است که تنظیمات جدید ، بسیاری از جنبه‌ های مشابه در پروتکل Wi-Fi موجود را به اشتراک می گذارد ، ازجمله سازگاری دستگاه ها با برند های مختلف ، امنیت دولتی قوی و سهولت در تنظیم و راه ‌اندازی ، می باشد . علاوه بر این ، این نسخه ، طبیعتا از مشخصه های Internet Protocol  یا همانIP  نیز پشتیبانی خواهد کرد .

اشتراک ایمیل