APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

بهبود قابلیت HDR Video در آپدیت جدید ویندوز 10

هدفِ تکنولوژی Windows HD Color، وارد کردن محتوای HDR و (Wide Color Gamut (WCG به دستگاه‌های ویندوز است. کاربران بسیاری روی دستگاه‌های Xbox One S و Xbox One X از تکنولوژی HDR Video استفاده می‌کنند، اما آخرین خبرهای دنیای IT، حاکی از آن است که با آپدیت‌های اخیر ویندوز 10 این تکنولوژی به رایانه‌های شخصی افراد نیز راه پیدا خواهد کرد.

 ویژگی‌های جدیدِ تازه‌ترین بروزرسانی ویندوز 10

پیشرفت‌های زیادی در ارائه تکنولوژی HDR Video در داخل صفحات نمایش جدید رخ داده است. تمرکز مایکروسافت با بروزرسانی آوریل 2018 ویندوز 10، روی گسترش دسترسی به دستگاه‌های لپ‌تاپ و همچنین فراهم کردن تجربیات کاربری HDR Video است که قرار است به صورت پیش‌فرض در دستگاه‌ها وجود داشته باشد.

  1. گسترش دسترسی به لپ‌تاپ‌ها:

بسیاری از دستگاه‌های لپ‌تاپ دارای قابلیت HDR Video می‌باشند  و قاعدتا تا کنون باید در کارخانه تنظیم (Calibrate) می‌شدند تا HDR نمایش داده شود. با توجه به اینکه امروزه دسترسی به این تکنولوژی برای افراد بیشتری در حال گسترش است، شرکت مایکروسافت عملکرد جدیدی در منوی Setting، قسمت Apps ، بخش Video Playback اضافه نموده که ‌با فعال کردن گزینه «Stream HDR Video»، کاربر می‌توان دستگاهش را برای نمایش HDR Video تنظیم کند. در زیر تصویر صفحه‌ی تنظیمات Video Playback نمایش داده شده است.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

جهت فراهم نمودن تنظیمات که تولید‌کنندگان دستگاه در کارخانه انجام می‌دهند، یک ابزار کاربردی تنظیم نیز تهیه شده است که برای امتحان کردن این ابزار باید روی گزینه‌ی «Change calibration settings for HDR video on my built-in display» کلیک نمود. این کار نحوه‌ی پدیدار شدن HDR Video روی دستگاه کاربر را تغییر می‌دهد و به کاربر توانایی پیدا کردن تعادلی بین جزئیات در صحنه‌های تیره و صحنه‌های روشن را می‌دهد.

ابزار جدید تنظیم HDR Video

مایکروسافت قصد دارد در آینده این ویژگی را بهبود ببخشد، بنابراین بازخورد کاربران در Feedback Hub از اهمیت ویژه‌ای برای کارشناسان این شرکت برخوردار است.

  1. ارائه‌ی تجربه‌های HDR Video جدید به کاربر، روی لپ‌تاپ‌های دارای قابلیت HDR به صورت پیش‌فرض:

امروزه کاربران روی لپ‌تاپ‌های ویندوز 10 که دارای قابلیت HDR هستند، تجربیات HDR Video بیشتری را به صورت پیش‌فرض دریافت می‌کنند. با توجه به آنکه دستگاه‌های بسیاری دارای این تکنولوژی جدید می‌باشند و تنظیمات آن نیز به طور پیش‌فرض فعال است، هنگامیکه HDR Video در دسترس قرار گیرد، تجربه‌ی کاملی در دسترس کاربر خواهد بود. همچنین اگر کاربری از کیفیت ویدئوی خود راضی نباشد، می‌تواند با استفاده از ابزار تنظیم مایکروسافت، آن را تنظیم نماید. همیشه می‌توان با خاموش کردن «Stream HDR Video» در قسمت صفحه‌ی تنظیمات که در بالا شرح داده شد HDR Video را غیرفعال نمود.

HDR Video به طور پیش‌فرض از بالاترین درجه‌ی روشنایی صفحه نمایش استفاده می‌کند، در نتیجه استفاده از باتری نیز کمی بالا می‌رود. اما برای مراقبت از عمر باتری دستگاه، زمانی که کاربر از باتری استفاده می‌کند، HDR Video به صورت پیش‌فرض غیرفعال می‌باشد. می‌توان این تنظیم را با فعال کردن گزینه‌ی «Don’t increase display brightness when watching HDR video on battery» در قسمت «Battery Options» در Settings > Apps > Video Playback تغییر داد. با این تنظیم می‌توان انتخابی را بین دست‌یابی به بالاترین کیفیت HDR Video و به حداکثر رساندن عمر باتری در زمان لذت بردن از HDR Video انجام داد.

مایکروسافت همچنین با ارائه‌دهندگان محتوا (مانند سازنده‌های برنامه‌های تلویزیونی) همکاری می‌کند تا اطمینان حاصل نماید که HDR Video ارائه شده توسط آن‌ها روی ویندوز به خوبی کار می‌کند. محتوای HDR متعلق به Netflix با Windows 10 Creators Update در دسترس قرار گرفته و پشتیبانی از YouTube با Windows 10 Fall Creators Update فعال شده است.

مایکروسافت در حال حاضر همکاری نزدیکی با شرکای خود دارد تا مطمئن شود که با رسیدن لپ‌تاپ‌های 10-bit و دارای قابلیت HDR به بازار، ویندوز می‌تواند HDR Video را روی این نمایشگرها نیز فراهم نماید. با بهبود نمایشگرها، هدف مایکروسافت بهره‌گیری از قابلیت‌های جدید آن‌ها است تا بهترین کیفیت تصویر ممکن برای کاربر فراهم گردد.

اشتراک ایمیل