APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

عرضه ی ویندوز سرور 2019

دو سال پیش، اعلام انتشار Windows Server 2016 کاربران را به وجد آورد، سال پیش نیز اولین انتشار Windows Server نسخه 1709 در  Semi-Annual Channel بود و امسال هم تفاوتی با دو سال گذشته ندارد.

طی چند روز آینده ویندوز سرور 2019 در دسترس عموم قرار می‌گیرد و این درحالیست که Windows Admin Center نسخه 1809 به‌روزرسانی شده است تا از Windows Server 2019 و سناریوهای ترکیبی Azure پشتیبانی نماید. Windows Server 2019 بر پایه‌ی Windows Server 2016 ساخته شده است و سریع‌ترین نسخه‌ی Adoptشده‌ی Windows Server با ده‌ها میلیون Instance است که در سرتاسر جهان قابل پیاده‌سازی هستند. شرکت‌هایی همچون Alaska Airlines، Tyco و Tieto به استفاده از Windows Server 2016 روی آورده‌اند تا دیتاسنترهای خود را مدرن‌سازی کنند.

مایکروسافت از طریق کانال‌های دریافت بازخورد متفاوت از جمله Insider Program، تجزیه‌وتحلیل Telemetry محصولات و Trendهای صنعت، متوجه شد که Hybrid، امنیت، سرعت پردازش سیستم عامل و TCO مهم‌ترین اولویت‌های کاربران هستند. مدرن‌سازی دیتاسنتر برای پشتیبانی از کسب‌وکار و ارائه‌ی نوآوری، خصوصاً با در نظرگرفتن جامعه‌ی رقابتی امروزه، برای شرکت‌ها امری حیاتی است. Windows Server 2019 طراحی و مهندسی شده است تا در چهار حیطه‌ی کلیدی، دیتاسنتر شرکت‌ها را مدرن‌سازی کند:

Hybrid

انتقال به محیط Cloud یک ماجراجویی است. یک راهکار Hybrid، یعنی راهکاری که محیط‌های On-Premises و Cloud را با یکدیگر ترکیب می‌نماید، یکی از المان‌های اساسی استراتژی مدرن‌سازی است. از همین‌رو، Hybrid در بطن Windows Server 2019 و Windows Admin Center جای داده شده است. برای ساده‌سازی اتصال پیاده‌سازی‌های موجود Windows Server به خدمات Azure، رابط‌های کاربری برای قابلیت‌های Hybrid در Windows Admin Center ایجاد شده‌اند.  با Windows Admin Center و Windows Server 2019، کاربران می‌توانند از قابلیت‌های Hybrid همچون Azure Backup، پاک Azure File Sync و Disaster Recovery برای گسترش دیتاسنترهای خود به Azure بهره ببرند. همچنین برای کمک به انتقال فایل سرورها و داده‌هایشان به Azure بدون نیاز به پیکربندی دوباره‌ی برنامه‌های کاربردی و کاربران، Storage Migration Service نیز اضافه شده است.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

امنیت

امنیت همچنان یکی از مهم‌ترین اولویت‌های کاربران است. از آن‌جایی که تعداد تهدیدات امنیتی روز‌به‌روز افزایش یافته و به پیچیدگی آن‌ها اضافه می‌شود، مایکروسافت نیز به تمرکز مصممانه خود بر روی امنیت ادامه می‌دهد. راهکار مایکروسافت نسبت به امنیت سه جبهه دارد: محافظت، شناسایی، پاسخ‌گویی. در هر سه جبهه‌ی مذکور در Windows Server 2019 قابلیت‌های امنیتی فراهم شده‌اند. در جبهه‌ی محافظت، پیشتر Shielded VMها معرفی شده بودند تا از بارهای کاری حساس مجازی‌سازی‌شده همچون دامین کنترلرها، داده‌های PCI، اطلاعات حساس وضعیت ماشین‌ها، داده‌های مالی و غیره حفاظت به‌عمل آید. در ویندوز سرور 2019، پشتیبانی از Shielded VMها به Linux VMها گسترش یافته است. در جبهه‌های شناسایی و پاسخ‌گویی نیز Windows Defender Advanced Threat Protection یا به اختصار ATP فعال گشته است که در کنار دیگر قابلیت‌های خود، حملات و Exploitهای Zero-Day را شناسایی می‌نماید. این نسخه جدید از ویندوز سرور همچنین محتوی Defender Exploit Guard می‌باشد تا به کاربران در بهبود وضعیت امنیتی محیط IT خود و مبارزه با حملات باج‌افزار، یاری برساند.

پلتفرم برنامه‌های کاربردی

یکی از اصول هدایت‌گر تیم Windows Server، تمرکزی راسخ بر تجربه‌ی توسعه‌دهندگان در استفاده Windows Server است.  مایکروسافت برمبنای نظرات کاربران متوجه شد که یک Container Image کوچک‌تر می‌تواند به میزان شایان توجهی تجربه‌ی استفاده‌ی توسعه‌دهندگان و متخصصان IT را که با استفاده از Containerها مشغول مدرن‌سازی برنامه‌های کاربردی موجود خود هستند، بهبود ببخشد.  در ویندوز سرور 2019، سایز Container Image اصلی Server Core به یک سوم سایز پیشین کاهش یافته است. همچنین انطباق‌پذیری بهبودیافته‌ی برنامه‌های کاربردی، پشتیبانی از Service Fabric و Kubernetes، و پشتیبانی از Containerهای لینوکس نیز برای کمک به مدرن‌سازی برنامه‌های کاربردی کاربران فراهم شده است. بازخوردی که مرتباً از توسعه‌دهندگان به گوش مایکروسافت می‌رسد، پیچیدگی استفاده از محیط‌ها با پیاده‌سازی‌های لینوکس و ویندوز است. برای رفع این مشکل، پیش از این Windows Subsystem for Linux یا به اختصار WSL به Insider Buildهای Widnwos Server گسترش داده شده بود تا کاربران بتوانند Containerهای لینوکس را در کنار Containerهای ویندوز بر روی یک Windows Server واحد اجرا نمایند. در Windows Server 2019 به تلاش برای بهبود WSL ادامه داده شده است تا کاربران لینوکس بتوانند Scriptهای خود را در عین استفاده از استانداردهای صنعتی همچون OpenSSH، Curl و Tarl، به ویندوز بیاورند.

Hyper-Converged Infrastructure یا HCI یکی از نو ظهورترین Trendهای صعنت سرور امروزه است که این امر عمدتاً به این دلیل که کاربران اهمیت استفاده از سرورهای با دیسک‌های Local عملکرد بالا را برای اجرای احتیاجات Compute و Storage خود در آنِ واحد درک می‌نمایند. در این نسخه از ویندوز سرور، HCI با Storage و Networking کم‌هزینه، عملکردبالا و Software-Defined دموکراتیزه شده است که اجازه‌ی مقیاس‌پذیری پیاده‌سازی‌ها از دو نود کوچک را به سقف صدها سرور با تکنولوژی Cluster Sets ممکن می‌سازد و آن را فارغ از مقیاس پیاده‌سازی، مقرون‌به‌صرفه می‌سازد. از طریق Windows Server Software Defined Program، تیم ویندوز سرور با ارائه‌دهندگان سخت‌افزار پیشرو در صنعت به منظور ارائه‌ی یک راهکار کم‌هزینه و در عین‌حال بسیار مقاوم با طراحی معتبر، همکاری می‌نماید.

برای دانلود نسخه ویندوز سرور 2019 می توانید برروی این لینک کلیک کنید. همچنین می توانید برای مطالعه کامل امکانات ویندوز سرور 2019 به لینک های زیر مراجعه نمایید.

معرفی امکانات جدید Windows Server 2019 – قسمت اول

معرفی امکانات جدید Windows Server 2019 – قسمت دوم

معرفی امکانات جدید Windows Server 2019 – قسمت سوم (پایانی)

اشتراک ایمیل