APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

ارائه سرویس هوشمند تشخیص صدا برای ویدیوکنفرانس‌ها توسط سیسکو

به تازگی شرکت سیسکو با هدف تسهیل روند اجرای جلسات، سرویس جدیدی به نام Spark Assistant را طراحی نموده است، که با توجه به بهبود قابلیت‌های برنامه‌های کمکی مجازی مانند Alexa، Siri، Cortana و Google Assistant در فرآیند بازیابی اطلاعات و مدیریت کارها، محبوبیت اینگونه نرم‌افزارها نیز درحال افزایش میباشد.

شرکت سیسکو قصد دارد با استفاده از Spark Assistant، هوش مصنوعی که با صدای انسان فعال می‌شوند را به ویدئو کنفرانس‌های خود ببرد و هدف استفاده از آن تسهیل فرایند اجرای جلسات با استفاده از دستورات صوتی برای فراخوانی همکاران و یا اعلام آغاز جلسات و همچنین ورود و یا ترک جلسه بدون استفاده از تجهیزات فیزیکی می‌باشد. این دستیار صوتی هوشمند با استفاده از عبارت کوتاه “Hey, Spark” فعال خواهد شد.

طراحی این سرویس توسط سیسکو حاصل تصاحب کمپانی 125 میلیون دلاری MindMeld در اوایل سال جاری می‌باشد و با استفاده از این سرویس، ابزارهای هوش مصنوعی مکالمه‌ای، در نمایشگرهای ویدیو کنفرانس Cisco Spark Room Series گنجانده می‌شوند.

سیسکو اعلام نموده که قرار است در آینده ویژگی‌های دیگری نیز به این ابزار اضافه کند که موجب تعامل با کاربران در داخل و خارج از اتاق جلسه خواهد شد. این ویژگی‌ها شامل توانایی پیدا کردن و رزو اتاق‌های موجود، نشان دادن اسناد مربوطه پیش از زمان مقرر، قابلیت اشتراک‌گذاری صفحه‌نمایش، ضبط مکالمات و نت‌برداری از نکات جلسه می‌باشد.

بنا به گفته‌ی مدیر تحقیقات شرکت IDC، وین کورتزمن، واسط کاربری که قبلا از طریق Command-Line ، منوها و Touch کردن، اجرا می‌گردید، و حالا از طریق صدا و حرکت نیز قابل اجرا می‌باشد، علاوه بر آن سیگنال‌هایی که Cisco Spark Assistant ارسال می‌کند ‌باید با محیط کاری که صدای هوشمند در آن قرار دارد، تطبیق یابد.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

قابلیت‌های Spark Assistant از نظر درج قابلیت‌های شناختی، دارای مشابهت‌هایی با برنامه‌های مایکروسافت از جمله پلتفرم‌های پیام‌رسانی گروهی بوده و مایکروسافت همراه با اعلام برنامه‌های خود مبنی بر ترکیب پلتفرم تجاری Skype for Business با مجموعه ای از محصولات این کمپانی تحت عنوان Teams، اظهار داشت که بهبود قابلیت‌های هوش مصنوعی، توجه افراد را به اسناد مربوطه، قبل از جلسه معطوف خواهد نمود، مکالمات را ثبت و ضبط کرده و متعاقبا این یاداشت و رونوشت‌ها را به کانال‌های Teams خواهد افزود.

طبق گفته آلن لوپفسکی، معاون رئيس و تحليلگر اصلی گروه تحقيقات، دستیاران صوتی بیش از پیش به‌منظور اهداف خاص طراحی می‌شوند. وی افزود تا کنون این سرویس‌های تشخیص صدا، اختصاصاً برای دستگاه‌ها و سیستم‌عامل‌ها طراحی می‌شدند اما اکنون دارای کاربری خاص شده و بصورت سرویسی درون‌برنامه‌ای، دامنه اختصاصی به آن‌ها واگذار شده، چیزی که نمونه‌های مشابه قبلی از آن بی‌بهره بودند. اختلاف این دو در دنیای پزشکی دقیقا مشابه تفاوت پزشک عمومی و پزشک متخصص است.

مزیت استفاده از این برنامه هوشمند که برای اهداف خاص طراحی شده این است که می‌توانند برای انجام وظایف خاص، بهتر آموزش ببینند، همچنین شرکت در جلسات تجاری که برای کارکنان سخت و بی‌فایده است را نیز تسهیل می‌نماید.

همچنین لپوفسکی افزود که Assistantهای دیجیتالی در بهترین حالت، قادر خواهند بود تا فرایندهای معمول در جلسات را بصورت اتوماتیک اجرا نمایند و در نتیجه افراد می‌توانند برروی دستورجلسه و افراد حاضر در آن جلسه تمرکز نمایند.

اشتراک ایمیل