APK Blog - Virtualization, Services, Datacenter, Infrastructure

معرفی نرم افزار Cliq، جدیدترین ابزار چت گروهی

اخیرا شرکت Zoho با راه‌اندازی Cliq به‌عنوان نرم‌افزار جدید ارتباطی، وارد بازار رقابتی با نرم‌افزارهای قدرتمندی نظیر Slack و Microsoft Teams شده است، این نرم‌افزار یک ابزار چت گروهی بوده که با طیف وسیعی از برنامه‌های مربوط به کسب‌وکار یکپارچه می‌شود.

ویژگی‌های اصلی Cliq که شامل چت گروهی، اشتراک‌گذاری فایل‌ها و قابلیت پخش ویدیو و صداست برای افرادی که از ابزارهای کار گروهی استفاده می‌نمایند، ویژگی خاص جدیدی ندارد. با استفاده از این ابزار می‌توان کانال‌های جداگانه‌ای طراحی کرده و از آن‌ها برای گفتگو با گروه‌های کاری و یا گفتگو در خصوص پروژه‌های خاص استفاده نمود.

انجام کارهای مختلفی نظیر باز نمودن خودکار پنجره‌های اطلاعاتی مثل گزارشات فروش به درون پنجره گفتگو، به روزرسانی برنامه‌های دیگرِ Zoho و نیز اجازه انتقال اطلاعات از Google Drive، Dropbox و Eventbrite به درون پلتفرم گفتگو با حضور بیش از 20 عدد Third-Party، از جمله قابلیت‌های ربات‌های Cliq می‌باشد.

با این ‌وجود بزرگترین مزیت نرم‌افزار Cliq در یکپارچه‌گی این نرم‌افزار با مجموعه نرم‌افزارهای خود Zoho نظیر Zoho CRM، Zoho Mail، Zoho Docs می‌باشد بنابراین دسترسی به این ابزار پیام‌رسانی هم از طریق مرورگرهای دسکتاپ و موبایل و هم از طریق برنامه‌های دیگر Zoho  میسر است.

این شرکت هندی، که عمدتا با شرکت‌های کوچک و متوسط کار می‌کند، حدود 30 میلیون مشتری دارد که از ابزارهای این شرکت استفاده می‌نمایند. اخیرا این شرکت تمامی 38 ابزار خود را در غالب Zoho One یکپارچه نموده است و کاربران برای استفاده از این پکیج یکپارچه باید ماهیانه 30 دلار پرداخت نمایند.

شرکت APK دارای مجرب ترین تیم طراحی شبکه و نخستین شرکت دانش محور در اجرای پروژه های انفورماتیکی کشور

بنا به گفته‌ی برنت لیری، یکی از بنیان‌گذاران شرکت مشاوره CRM Essentials، گرچه Cliq به نوبه‌ی خود با یکپارچه‌سازی قابلیت‌های صوتی و تصویری، به چت‌های گروهی ویژگی‌های قابل توجهی افزوده است اما هنوز رقابت سختی با رقبای خود از جمله Slack که در چندین سال اخیر در این بازار در حال فعالیت بوده را پیشِ رو دارد. اما مزیت شایان توجه این نرم‌افزار این است که با افزودن آن به مجموعه برنامه‌های Zoho One، متن بیشتری به تبادلات مشارکتی صورت گرفته توسط Cliq افزوده خواهد شد.

قابلیت‌های هوش مصنوعی این ابزار پیام‌رسانی موجب تجمیع اطلاعات متنی از برنامه‌های مختلف Zoho می‌شود. برای مثال برنامه هوشمند Zoho به نام Zia، می‌تواند در محیط Cliq فعالیت‌هایی شامل ارسال یادآوری پیش از جلسات، فعال نمودن چت گروهی و اضافه کردن اعضا را انجام دهد، همچنین دارای قابلیت یاداشت برداری و اشتراک‌گذاری دقایقی از جلسات می‌باشد. وجسنا راجو بازاریاب اصلی شرکت Zoho خاطر نشان می‌کند که یکپارچه‌سازی هوش مصنوعی Cliq در مراحل ابتدایی خود بوده و به نسخه‌های بعدی آن قابلیت‌های بیشتری افزوده خواهد شد.

لیری افزود این ابزار نقش کلیدی در فعالیت‌های کاربر داراست زیرا زمانی که کارمندان با استفاده از Cliq در محیط برنامه‌های Zoho One همکاری می‌نمایند، Zia می‌تواند متن و تعاملات را به داده‌های با ارزشی تبدیل کرده و سپس کاربران می‌توانند با استفاده از این ابزار پیام‌رسانی، این داده‌ها را به تعاملات، سرویس‌ها و تجربیات شخصی‌تر تبدیل کنند.

به دلایل رقابتی قیمت Cliq در مقایسه با دیگر رقبایش پایین‌تر بوده و این نرم‌افزار مانند بیشتر ابزارهای پیام‌رسانی گروهی، نسخه‌ای رایگان با ویژگی‌های محدود ارائه می‌نماید. این ویژگی‌ها شامل 100 گیگابایت File Storage، 10 یکپارچه‌سازی Third-Party فعال، Single Sign-On مبتنی بر SAML و احراز هویت دو مرحله‌ای (Two-factor Authentication) هستند.

هزینه این سرویس بسته به میزان استفاده از آن ماهیانه از 1 تا 3 دلار متغیر است. این نرم‌افزار، افزونه‌هایی همچون سابقه جستجوی نامحدود و یکپارچه‌سازی فراهم می‌آورد که این میزان برای Slack ماهیانه از 6.67 دلار شروع می‌شود.

Cliq با یک پایگاه کاربری بزرگ برای محصولات Zoho و قیمتی وسوسه کننده، بزودی جایگاه جالب توجهی در میان سایر محصولات Zoho پیدا خواهد کرد.

 

اشتراک ایمیل